Справа № 10111/09/1570
01 червня 2012 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Мануліковій О.О.
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1 (по паспорту)
представника позивача - ОСОБА_2 (по довіреності)
представника відповідача - ОСОБА_3 (по довіреності)
представника третьої особи - ОСОБА_4 (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Суворовського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_5 про зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Суворовського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_5 про визнання недійсною та скасування реєстрації ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1
Позивач та його представник адміністративний позов та уточнення до нього підтримали, на заявлених вимогах наполягали, з підстав, викладених у позові, оскільки підпис ОСОБА_6 на заяві про реєстрацію у будинку АДРЕСА_1 підроблений та засвідчена ця заява паспортистом ЖБК «Жовтневий - 28», який не обслуговує цю адресу.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав просив в його задоволенні відмовити, оскільки відповідачу при реєстрації були надані всі необхідні документи, достовірність яких не викликала сумнівів.
Представник третьої особи адміністративний позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити, оскільки ОСОБА_1 не може бути позивачем по цій справи, ніякого відношення до реєстрації ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1 не має, сам ОСОБА_6 не заявляв про підробку його підпису в заяві про реєстрацію, а щодо підробки підпису не згоден з результатами експертизи та наполягає, що ОСОБА_6 давав згоду на реєстрацію ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1, про що свідчить його підпис в заяві.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача та представника третьої особи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
До ЖБК «Жовтневий-28» 06.01.2004 року надійшла заява ОСОБА_6 та ОСОБА_5 про реєстрацію за місцем проживання у будинку АДРЕСА_1
Для реєстрації за місцем проживання було надано заяву, в якій ОСОБА_6 дав згоду на реєстрацію ОСОБА_5 в зазначеному будинку, про що міститься його підпис в заяві (аркуш справи 119).
До заяви було надано договір купівлі продажу від 18.01.1991 року, зареєстрований в МБТІ за №163-18601 від 06.04.1991 року, який є підставою для проживання в зазначеному будинку, свідоцтво про шлюб, паспорти на ім'я ОСОБА_6 та ОСОБА_5 та листки зняття з реєстраційного обліку.
На підставі зазначених документів ВГІРФО Суворовського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області здійснена реєстрація ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1
Зазначений факт сторонами не заперечується, а тому не підлягає доказуванню в силу ч. 3 ст. 72 КАС України.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»№ 1382-IV від 11 грудня 2003 року реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Згідно із ст. 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»№ 1382-IV від 11 грудня 2003 року реєстрація місця проживання та місця перебування особи здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у містах, а також у містах Києві та Севастополі.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»№ 1382-IV від 11 грудня 2003 року для реєстрації за місцем проживання особа подає письмову заяву, паспортний документ, квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати, два примірники талона зняття з реєстрації. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів. Заява особи про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання особи.
Згідно із п. 4, 5, 6, 19 «Тимчасового порядку реєстрації фізичних осіб за місцем проживання», затвердженого 16 січня 2003 року постановою Кабінету Міністрів України №35 (який діяв на на час подання заяви для реєстрації за місцем проживання) реєстрацію здійснюють територіальні підрозділи, а у разі необхідності територіальні органи Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб. Реєстрація передбачає внесення, зокрема, до паспортного документа відомостей про місце проживання фізичної особи. Особи, у разі зміни місця проживання зобов'язані подати для реєстрації документи, зокрема, відповідним житлово-комунальним підприємствам органів місцевого самоврядування, житлово-будівельним кооперативам, які передають їх до уповноважених органів. Форми заяв, що подаються фізичними особами для реєстрації, зняття з реєстраційного обліку, а також зразки використовуваних для цього штампів затверджуються МВС.
Таким чином, з врахування зазначених норм законодавства до ВГІРФО Суворовського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області від ЖБК «Жовтневий-28» надійшли всі необхідні документи для реєстрації за місцем проживання, а тому відповідачем здійснена реєстрація ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у будинку АДРЕСА_1
При цьому, зразок заяви про реєстрацію за місцем проживання, який був введений в дію тимчасово на період дії постанови Кабінету Міністрів України №35 від 16 січня 2003 року та зразок заяви, який введений постановою Кабінету Міністрів України №985 від 28 липня 2004 року, який діє до цього часу передбачав згоду власника на реєстрацію за місцем проживання іншої особи.
Разом з цим, слід зазначити, що відповідно до висновку експерта №1448 від 24.10.2011 року в заяві для реєстрації за місцем проживання від 06.01.2004 року підпис в графі «п.і.б., особистий підпис»виконаний не ОСОБА_6 а іншою особою (аркуші справи 11-14).
Під час допиту судового експерта ОСОБА_7 в судовому засіданні вона підтвердила висновок зроблений під час проведення експертизи та наполягала на тому, що зразків підписів було достатньо для такого висновку та ОСОБА_6 не підписував заяву для реєстрації за місцем проживання.
Слід зазначити, що під час судового розгляду справи було допитано в якості свідка паспортиста ЖБК «Жовтневий-28»ОСОБА_8, яка зазначила, що 06.01.2004 року вона прийняла документи на реєстрацію за місцем проживання у будинку АДРЕСА_1
При цьому вона зазначила, що самостійно заповнила заяву для реєстрації за місцем проживання та в графі «п.і.б., особистий підпис»самостійно внесла запис «ОСОБА_6», а він розписався в цій графі. Крім того, їй було надано паспорти ОСОБА_6 та ОСОБА_5 та інші документи необхідні для здійснення реєстрації за місцем проживання.
Суд критично ставиться до свідчень ОСОБА_8, оскільки вона самостійно заповнювала заяву, яка надається до ЖБК особою, яка бажає зареєструватись за місцем проживання, сама зазначила п. і. б. ОСОБА_6, прийняла документи на реєстрацію за адресою, яка не входить до сфери обслуговування ЖБК «Жовтневий-28», що нею не заперечувалось, проте пояснити причини з яких заява була заповнена власноруч та чому вона прийняла документи на реєстрацію у будинку АДРЕСА_1 вона не змогла.
Враховуючи вищевикладене, та за наявності висновку експерту, про підроблення підпису ОСОБА_6 в заяві про реєстрацію за місцем проживання, суд вважає що реєстрація ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1 повинна бути скасована, оскільки фактично згода про її реєстрацію за цією адресою від ОСОБА_6 відсутня.
Разом з цим, враховуючи, що відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»№ 1382-IV від 11 грудня 2003 року реєстрація здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у містах, а також у містах Києві та Севастополі, суд вважає за необхідне зобов'язати Суворовський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області скасувати реєстрацію ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1, що входить до повноважень відповідача.
Суд не приймає посилання відповідача на ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»№ 1382-IV від 11 грудня 2003 року про те, що зняття з реєстрації місця проживання можливо тільки, зокрема, за рішенням суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), оскільки в даному випадку йде мова про зняття з реєстрації, а не скасування її в зв'язку із наданням при реєстрації за місцем проживання підроблених документів.
Суд також не приймає твердження третьої особи щодо відсутності у позивача права вимог про скасування реєстрації ОСОБА_5 з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім
випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно із ст. 6 КАС України кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом. Відмова від права на звернення до суду є недійсною.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 вважає, що діями відповідача порушено її права та законні інтереси вона має право на звернення до суду з цим позовом.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, оскільки проведеною експертизою встановлено підроблення підпису в заяві про реєстрацію за місцем проживання, що не спростовано іншими доказами по справі, суд вважає, що, позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 11, 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_5 про визнання недійсною та скасування реєстрації ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1 -задовольнити повністю.
Визнати реєстрацію ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1 -недійсною.
Зобов'язати Суворовський РВ ОМУ УМВС України в Одеській області скасувати реєстрацію ОСОБА_5 у будинку АДРЕСА_1
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено та підписано 06 червня 2012 року.
Суддя Л.І. Свида
.