73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
08 червня 2012 р. Справа № 2-а-1934/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Високопільському районі Херсонської області до Високопільської центральної районної аптеки №13 про стягнення сум штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Високопільському районі Херсонської області (далі - позивач або ПФУ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Високопільської районної центральної аптеки №13 (далі-відповідач або Аптека) про стягнення сум штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальну суму 1414,53 грн., з них штрафних санкцій 496,95 грн. та пені 917,58 грн.
У судове засідання сторони не з'явились. Позивач надав суду заяву, відповідно до змісту якої просить розглянути справу у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримає у повному обсязі. Відповідач про день, час та місце слухання справи по суті повідомлявся належним чином, однак до суду повернуто поштове відправлення із повісткою. Відповідно до ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином, про що свідчить відповідна дата повернення 30.05.2012 року. За таких обставин, суд керуючись положеннями чч.4,6 ст.128 КАС України вважає за можливим розглянути справу у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Відповідно до змісту позову, вимоги позивача обґрунтовуються наступними обставинами.
Так, Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 (далі-Закон №2464) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 4 цього Закону платниками єдиного внеску є: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Тобто, відповідно до ст.4 Закону №2464 відповідач є платником єдиного внеску.
Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Частиною 8 ст. 9 Закону №2464 передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У жовтні 2011 року відповідачем допущено порушення зазначених норм Закону №2464. Так, згідно звіту за вересень 2011 року у відповідача виникла заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску, яка до цього часу залишається не сплаченою. Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 23.02.2012 року у справі №2а-6225/11/2170 винесено рішення про стягнення несплаченої суми єдиного соціального внеску в розмірі 6129,29 грн. Виконавчий лист по справі передано для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. 07.05.2012 року на рахунки УПФУ сплачено 4416,46 грн. недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску боржника.
Частиною 3 ст. 25 Закону №2464 передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. 10.05.2012 року УПФУ винесено рішення №72 про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. За несвоєчасну сплату єдиного внеску відповідачу накладено штраф у розмірі 496,95грн. та нараховано пеню у розмірі 917,58 грн. Зазначені суми недоїмки на момент подання позову до суду відповідачем не сплачені, що обумовило звернення до суду з позовною заявою.
Відповідач про свою правову позицію щодо предмету позову суд не повідомив.
Дослідивши наявні документи та матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі виходячи з наступного.
Законом №2464 визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно із положеннями Закону №2464 та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім цього, йому надано право стягувати у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів. Відповідно до ст. 25 зазначеного закону, недоїмка по єдиному внеску може стягуватись у судовому порядку. Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягується в такому самому порядку, що і сума недоїмки із сплати єдиного внеску. Таким чином, ПФУ надано право звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення сум штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску.
Згідно із п. 2, ч. 1, ст. 1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідач, відповідно до положень п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464 є платником єдиного внеску та зобов'язаний його своєчасно та в повному обсязі сплачувати.
Згідно з ч.8 ст.9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. У відповідності до ч.12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до картки особового рахунку відповідача та обставин встановлених постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 23.02.2012 року по справі №2а-6225/11/2170 за позовом управління Пенсійного фонду України в Високопільському районі Херсонської області до Високопільської районної центральної аптеки №13 про стягнення несплаченої суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 6682,32 грн. за вересень 2011 року, які в силу положень ч.1 ст.72 КАС України носять преюдиціальний характер, Аптека не сплатила в строки встановлені законом, у повному обсязі суми єдиного внеску за вересень 2011 року. Зазначена заборгованість залишається непогашеною у повному обсязі і на момент подачі позову.
Згідно із ч.10 ст.25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня в розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а відповідно до п.2 ч.11 ст.25 цього ж закону територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч.14 ст.25 Закону №2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Так, у зв'язку із несплатою відповідачем у строки встановлені законом, у повному обсязі суми єдиного внеску за вересень 2011 року начальником ПФУ 10.05.2012 року прийнято рішення №72 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Аптеки застосовано штраф у сумі 496,95 грн. та нараховано пеню у розмірі 917,58 грн. Рішення вручено нарочно голові ліквідаційної комісії Аптеки 10.05.2012 року, про що у ньому міститься відповідний запис.
Перевіркою правильності застосування рішенням №72 від 10.05.2012 року штрафу та нарахування пені встановлено, що вони математично розраховані вірно, відповідно до положень ч.10 ст.25 та п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464.
Згідно абз.2 ч.14 ст.25 Закону №2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Як вбачається з матеріалів справи (картка особового рахунку) відповідач у строки встановленні Законом №2464 суми пені та штрафів, застосованих та нарахованих йому рішенням №72 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10.05.2012 року не сплатив, саме рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду не оскаржив, а отже є підстави для стягнення зазначених сум у судовому порядку.
За таких обставин, враховуючи, що ПФУ в т.ч. є державним органом контролю, який забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд вважає за необхідним позов управління Пенсійного фонду України в Високопільському районі Херсонської області до Високопільської районної центральної аптеки №13 про стягнення сум штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальну суму 1414,53 грн., з них штрафних санкцій 496,95 грн. та пені 917,58 грн. задовольнити.
Керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Високопільському районі Херсонської області до Високопільської центральної районної аптеки №13 про стягнення сум штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску - задовольнити.
Стягнути з Високопільської центральної районної аптеки №13 на користь управління Пенсійного фонду України в Високопільському районі Херсонської області суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальну суму 1414 (одна тисяча чотириста чотирнадцять) грн. 53 коп., з них штрафних санкцій 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 95 коп. та пені 917 (дев'ятсот сімнадцять) грн. 58 коп. на розрахункові рахунки в ГУДКУ у Херсонській області МФО852010:
- №37194005002106 - 1405 (одна тисяча чотириста п'ять) грн. 94 коп.;
- №37194083002106 - 8 (вісім) грн. 10 коп.;
- №37196070002106 - 0 (нуль) грн. 49 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Анісімов О.В.
кат. 10.1