05.06.12 Господарський суд Чернігівської області
Іменем України
05 червня 2012 року № 5028/13/24/2012
Позивач:
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області, пр. Миру 43, м. Чернігів, 14000
Відповідач:
Приватне підприємство "Оздоровчий центр для дітей та молоді "Авангард", вул. Щорса, 18, м. Чернігів, 14000
Третя особа на стороні позивача без заявлення самостійних вимог на предмет спору:
8 навчальний центр Державної спеціальної служби транспорту, вул. Щорса, 18, м. Чернігів, 14000
Предмет спору: про розірвання договору оренди та зобов'язання звільнити
Суддя Фетисова І.А.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1.д. 10-6.01697 від 05.06.2012
від позивача: ОСОБА_2 довіреність № 10-6-01194 від 11.04.2012
від відповідача: ОСОБА_3 д.01/03-01 від 01.03.2012
третя особа: ОСОБА_4 д.1676 від 21.12.2011 року
Рішення приймається після оголошеної в судовому засіданні 30.05.2012 року перерви, відповідно до ст.77 ГПК України
Позивачем подано позов про розірвання договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 88-11 від 28.06.2011 р., зобов'язання відповідача звільнити державне майно - басейн з допоміжними приміщеннями площею 461,2 кв. м, що розташований за адресою м. Чернігів, вул. Щорса, 18 та повернути його балансоутримувачу - 8 навчальному центру Державної спеціальної служби транспорту на підставі акту приймання-передачі.
Відповідач у відзиві на позов повідомив про невизнання позовних вимог, відсутність направлення пропозиції позивачем про розірвання договору та просить припинити провадження у справі.
Третьою особою надано письмові пояснення, в яких зазначено відсутність необхідності в розірванні договору оренди.
Розглянувши подані матеріали, заслухавши повноважних представників сторін, третьої особи, зясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд встановив:
Управлінням інформаційних технологій та моніторингу Департаменту біржової діяльності та інформаційних технологій Фонду державного майна України листом № 15/90 від 04.05.2012 р. надано відповідь РВ Фонду держмайна України по Чернігівській області, в якому повідомив що в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності обліковується нерухоме державне майно «критий басейн»(м. Чернігів, вул. Щорса, 8), що перебуває на балансі Навчального центру 8 державної спеціальної служби транспорту орган управління Міністерство транспорту та зв'язку України (правонаступник Міністерство інфраструктури України).
Додатком до листа № 15/90 була надана відомість про окреме нерухоме державне майно: балансоутримувач Навчальний центр 8 державної спеціальної служби транспорту майно критий басейн м. Чернігів, вул. Щорса, 18.
Таким чином, зазначено нерухоме майно належить до державної власності,перебуває на балансі третьої особи по справі, в зв'язку з чим до орендних правовідносин сторін слід застосовувати Закон України «Про оренду державного та комунального майна», приписи ГК України та ЦК України.
11.05.2011 р. відповідач звернувся з заявою до позивача надати в оренду нежитлове приміщення басейну з допоміжними приміщеннями загальною площею 461,2 кв. м розташованого за адресою м. Чернігів, вул. Щорса,18 для здійснення занять з дітьми та молоддю фізкультурою, плаванням та іншими видами фізичних вправ для поліпшення стану здоров'я терміном на 5 років.Директором відповідача підписано розрахунок орендної плати за базовий місяць оренди травень 2011 р. в сумі 3249,45 грн. без ПДВ.
Листом № 5346/16/10-11 від 29.06.2011 р. Міністерство інфраструктури України повідомило позивача, що не заперечує щодо передачі в оренду в порядку встановленому чинним законодавством терміном на 5 років плавального басейну з допоміжними приміщеннями з метою розміщення оздоровчого центру для дітей та молоді.
28.07.2011 р. між позивачем та відповідачем укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності № 88-11.
Відповідно до умов договору орендодавець (позивач) передає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування без права передачі у суборенду, приватизації та переходу права власності третім особам державне окреме індивідуально визначене (нерухоме) майно -плавальний басейн з допоміжними приміщеннями площею 461,2 кв. м, розташоване за адресою м. Чернігів, вул. Щорса, 18, що перебуває на балансі 8 навчального центру державної спеціальної служби транспорту.
Відповідно до п. 1.2 договору майно передається в оренду для розміщення оздоровчого закладу для дітей та молоді.
28.07.2011 р. між сторонами та балансоутримувачем підписано акт приймання-передавання згідно умов договору.
Згідно розділу 3 договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць за який є інформація про індекс інфляції) червень 2011 р. -3265,15 грн. Орендна плата за перший місяць оренди -липень 2011 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за липень 2011 р. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Фактично, за п.21 додатку 2 до Методики, застосовано 5% ставку орендної плати для використання нерухомого майна орендарем за цільовим призначення для цілей розміщення оздоровчого закладу для дітей та молоді.
Згідно п. 3.6 договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50% до 50% щомісяця не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Згідно п. 5.1 договору орендар зобов'язаний ефективно використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору.
Згідно п. 6.1 договору орендар має право використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору.
Згідно п. 8.2 договору орендодавець має право виступати з ініціативою, в т.ч. за ініціативою балансоутримувача, щодо внесення змін до договору або його розірвання у разі погіршення стану орендованого майна, внаслідок невиконання або неналежного виконання умов договору.
Відповідно до п. 10.1 договору договір укладено строком на 2 роки 364 дні, що діє з 28.07.2011 р. до 26.07.2014 р. включно.
Відповідач звернувся листом № 02/11-02 від 02.11.2011 р. до позивача про надання дозволу на здійснення реконструкції будівлі басейну.
Позивач листом № 18-4-03663 від 18.11.2011 р. надав відповідь на звернення яким повідомив про надання пакету документів, визначених Порядком № 1523 від 03.10.2006 р. та договором.
Одним з предметів заявленого позову є вимога про розірвання договору оренди з підстав нецільового використання об'єкту оренди ( не розміщення оздоровчого закладу для дітей та молоді за умовами договору), а надання відповідачем послуг різними верствам населення, ненадання відповідачем підтвердження належності підприємства до оздоровчого закладу. Позивач зазначає, що відповідно до цільового використання була застосована 5% ставка орендної плати та розрахована орендна плата, що вбачається з тексту позовної заяви, однак відповідачем фактично використовується нерухоме майно за іншим цільовим призначенням де має застосовуватись інша орендна ставка.
Таким чином доведення та спростування саме надання відповідачем послуг різними верствам населення та наявності належності підприємства до певного виду оздоровчого закладу має досліджуватись судом в процесі оцінки наданих сторонами доказів.
При цьому суд зауважує , що принцип змагальності , відповідно до ст.4-3 ГПК України та ст. 129 Конституції України є визначальним принципом судового процесу, який є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи. Принцип змагальності передбачає покладення тягаря доказування на сторони, покладення на них відповідальності за доведеність їхніх вимог і заперечень.
Відповідачем 22.11.2011 р. подано заяву про внесення інформації до Державної реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Види послуг з оздоровлення та відпочинку: послуги з організації фізкультурно-спортивної діяльності, медичне обслуговування.
На час розгляду справи докази внесення відповідача до зазначеного Реєстру в матеріалах справи відсутні.
Відповідач 02.12.2011 р. звернувся з заявою № 02/12-01 до позивача про надання в оренду нежитлового допоміжного приміщення басейну загальною площею 53,4 кв. м, розташованого за адресою м. Чернігів, вул. Щорса, 18, що знаходиться на балансі 8 навчального центру Державної спеціальної служби транспорту для розміщення відпочиваючих для оздоровлення на термін до 26.07.2014 р. включно.
За умовами п.8.1. договору позивач має право контролювати наявність, стан, напрями та ефективне використання майна, переданого в оренду.
Відповідач листом № 26/01-01 від 26.12.2011 р. повідомив на лист позивача НР 18-4-03663 від 18.11.2011 р. наступне: орендоване майно потребує поліпшень у зв'язку з неможливістю використання площі для оздоровлення дітей та молоді. Було вказано на необхідні поліпшення для повноцінного функціонування басейну.
Комісією Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області в присутності представника орендаря здійснено перевірку виконання умов договору оренди № 88-11 нерухомого державного майна -плавального басейну з допоміжними приміщеннями, про що складено акт від 09.12.2011 р., в якому зазначено, що 11 листопада 2011 р. комісією здійснено перевірку з виходом на місце розташування об'єкту оренди, під час якої було встановлено, що орендарем використовувались тільки приміщення 2 поверху площею 26,6 кв. м для розміщення адміністрації та медичного працівника. Приміщення 1 поверху та басейн площею 424 кв. м не використовувались в зв'язку з проведенням ремонту, який здійснювався за згодою з балансоутримувачем. За результатами перевірки орендарю було запропоновано до 25 листопада надати до РВ ФДМУ по Чернігівській області документи, що підтверджують статус Приватного підприємства «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард»як оздоровчого закладу для дітей та молоді в т.ч. документи щодо включення його до переліку дитячих закладів оздоровлення на території Чернігівської області. На дату перевірки 09.12.2011 р. встановлено, що матеріальна база функціонування оздоровчого центру ще не створена, зокрема відсутні ліжкомісця. В ході перевірки відповідачу було запропоновано враховуючи, що згідно з Методикою розрахунку і порядком використання плати за оренду державного майна, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 р. при здійсненні розрахунку орендної плати для розміщення фізкультурно-спортивних закладів застосовується орендна ставка 17%, внести зміну до договору оренди щодо перерахунку розміру орендної плати з застосуванням вищезазначеної орендної ставки шляхом укладення угоди до договору оренди, якою передбачити застосування перерахованої орендної плати з початку дії договору оренди. Даний акт підписано представником орендаря з запереченнями лист № 15/01-01 від 13.12.2011 р.
Листом № 13/01-01 від 13.12.2011 р. відповідач надав позивачу заперечення на акт від 09.12.2011 р., в якому зазначив, що не вбачає підстав для перегляду орендної ставки, оскільки метою є оздоровлення дітей, молоді та інших верств населення, яка з момент укладення угоди не змінилась.
Наведений лист свідчить, що відповідач розуміє цільове орендне користування орендованим приміщення, як надання послуг іншим верстав населення крім розміщення оздоровчого закладу для дітей та молоді.
Комісією Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області в присутності представника орендаря здійснено перевірку виконання умов договору оренди № 88-11 нерухомого державного майна -плавального басейну з допоміжними приміщеннями, про що складено акт від 14.12.2011 р. Станом на дату перевірки встановлено, що в приміщенні басейну перебували декілька осіб різного віку в т.ч. одна дитина, які в присутності інструктора займалися плаванням. За поясненнями директора підприємства басейн функціонує з 10 грудня поточного року. З цієї ж дати в закладі оздоровлюється одна дитина за курсівкою. Крім того басейн відвідують представники усіх верств населення за абонементами. Станом на 14.12.2011 р. інформації про включення ПП до Державного реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку орендарем не надано. В ході перевірки зроблено висновок що використання орендованого майна здійснюється орендарем з порушенням умов договору а саме п. 5.1 договору, згідно з яким орендар зобов'язаний використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов договору. В порушення умов договору орендарем надаються фізкультурно-спортивні послуги всім верстам населення. Відповідачу запропоновано враховуючи що результаті перевірки зафіксовано факт використання плавального басейну з допоміжними приміщеннями не за цільовим призначенням, визначеного договором оренди, зокрема використання орендованого майна всіма верствами населення, керуючись Методикою розрахунку і порядком використання плати за оренду державного майна, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 зі змінами, в термін до 21.12.2011 р. внести зміни до договору оренди щодо перерахунку розміру орендної плати з застосуванням орендної ставки 17 % шляхом підписання угоди до договору оренди, якою передбачити застосування перерахованої орендної плати з початку дії договору оренди. Даний акт представником орендаря не підписано.
Відповідач звернувся з заявою № 22/01-01 від 22.12.2011 р. до позивача про надання дозволу на проведення невід'ємних поліпшень в нежитловому приміщенні басейну з допоміжними приміщеннями.
25.11.2011 р. листом № 25/01-01 відповідач на виконання пропозицій викладених в акті перевірки від 14.11.2011 р. повідомив позивача, що центр знаходиться в стадії становлення та розвитку, для цього проводяться заходи по організації матеріально-технічної бази оздоровчого центру. ПП «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард»необхідно провести ряд заходів, які спрямовані на реалізацію його статутних цілей та задач для організації оздоровлення дітей та молоді. На даний час проводиться робота по включенню оздоровчого центру до Державного реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, а саме для передачі до Управління оздоровлення Міністерства соціальної політики України готовляться відповідні документи, згідно з переліком, наданим Міністерством. Крім того в найближчий час (за погодженням з ФДМ та балансоутримувачем) оздоровчий центр планує отримання додаткових площ під розміщення центру дітей та молоді для оздоровлення.
26.12.2011 р. відповідачем надано позивачу лист № 26/01-02 від 26.12.2011 р., в якому повідомив що не погоджується з висновками зробленими в акті від 14.12.2011 р. в зв'язку з чим повертає акт без підписання.
Таким чином, факт отримання відповідачем актів позивача від 09.12.2011 року та 14.12.2011 року підтверджується матеріалами справи.
Управління у справах сім'ї та молоді Чернігівської ОДА листом № 01-14/1169 від 26.12.2011 р. надало наступну інформацію на виконання повторного листа позивача від 08.12.2011 р. № 11-4-03913, що ПП «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард»не зобов'язаний надавати оздоровчі чи відпочинкові послуги у відповідності до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», якщо це не передбачено статутними та іншими зобов'язаннями. У разі надання оздоровчих чи відпочинкових послуг та своєчасного оформлення відповідної статистичної звітності Центр автоматично потрапить до переліку закладів оздоровлення та відпочинку Чернігівської області.
Позивачем направлено відповідачу лист № 18-6-04184 від 30.12.2011 р. про внесення змін до договору оренди в частині призначення використання орендованого майна, застосованої орендної ставки та розрахованої орендної плати з моменту укладення договору оренди. Даний лист є пропозицією внести зміни до договору (ст. 188 ГК України) та має бути розглянутий в терміни передбачені законодавством. В додатку до листа зазначено проект угоди до договору.
Позивачем надано примірник угоди до договору оренди від 28.07.2011 р. № 88-11, згідно якого п. 1.2 договору викладено в наступній редакції: Майно передається в оренду для здійснення фізкультурно-спортивної діяльності». Орендна ставка за використання нерухомого державного майна встановлюється на рівні 17% від вартості за незалежною оцінкою і застосовується з 28.07.2011 р. Пункт 3.1 договору викладено в наступній редакції: Орендна плата визначається на підставі методики розрахунку орендної плати затвердженої Постановою КМУ від 04.10.95 р. 3 786 (зі змінами) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку -листопад 2011 р. -10930,70 грн. Орендна плата за грудень 2011 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за грудень 2011 р. Різниця по орендній платі що виникне внаслідок зміни орендної ставки за період з 28.07.2011 р. до моменту набрання чинності цією угодою повинна бути сплачена орендарем протягом місяця після підписання. Даний примірник не підписано орендарем та балансоутримувачем.
Таким чином, суд приходить до висновку, що угода до договору є неукладеною й умови договору оренди від 28.07.2011 р. № 88-11 сторонами за домовленістю змінені не були.
Позивач листом № 18-4-00263 від 25.01.2012 р. повідомив відповідача після розгляду заяви № 22/01-01 від 22.12.2011 р. та листа № 26/01-01 від 26.12.2011 р. щодо надання дозволу на здійснення поліпшень орендованого майна, що для отримання дозволу крім наданих документів необхідно надати документи згідно з Переліком затвердженим наказом ФДМ України від 03.10.2006 р. № 1523. Питання щодо надання дозволу на здіснення поліпшень буде розглянуто лише у разі внесення змін до договору оренди та здіснення перерахунку орендної плати за новою орендною ставкою.
Відповідач листом № 02/02-01 від 02.02.2012 р. повідомив позивача, що басейн з допоміжними приміщеннями на даний час використовується для оздоровлення та поліпшення здоров'я дітей та молоді шляхом проведення занять з оздоровлення на воді та навчання плаванню. На даний час надає можливість безкоштовно відвідувати заняття з оздоровчого плавання багатодітним сім'ям на протязі тижня, а також дітям з батьками у суботу та неділю. Орендований басейн не відповідає стандартам та вимогам Федерації плавання як спортивна будівля і не можу бути застосований для проведення спортивних змагань та занять спортом тому підстав для зміни орендної ставки не має.
Відповідач листом № 14/01-01 від 14.02.2012 р. повідомив позивача що 06.02.2012 р. Чернігівською міською санітарно-епідеміологічною станцією було проведено перевірку дотримання вимог санітарного законодавства. В ході перевірки встановлено порушення відповідачем вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»а саме відсутності сертифікату на будівлю та винесено постанову про застосування адміністративно-запобіжних заходів про тимчасове припинення роботи оздоровчого центру. Листом № 26/01-01 від 26.12.2011 р. звертались до Вас щодо отримання дозволу на проведення необхідних заходів по поліпшенню орендованого майна і приведення його у відповідність до санітарних норм. Листом № 18-4-00263 від 25.01.2012 р. ФДМ відмовив у наданні дозволу на виконання робіт приватним підприємством по поліпшенню орендованого майна посилаючись на відсутність згоди на це балансоутримувача. Але балансоутримувачем було виготовлено та погоджено відповідну документацію на проведення реконструкції будівлі басейну що підтверджує наявність згоди балансоутримувача на проведення реконструкції. Задля виконання припису нам необхідно виконати роботи для приведення приміщення в належний стан згідно з санітарними нормами. Повторно звертаємось до Вас за отриманням дозволу на проведення реконструкції для приведення будівлі басейну у відповідність до діючих санітарних норм.
Наказом РВ ФДМУ по Чернігівській області від 24.02.2012 р. № 104 зобов'язано протягом 5-ти робочих днів провести перевірку виконання умов договору оренди 88-11 від 28.07.2011 р. За результатами скласти акт.
01.03.2012 р. представниками позивача та Управління у справах сім'ї та молоді Чернігівської ОДА, складено акт недопущення до здійснення перевірки виконання умов договору оренди на виконання наказу РВ ФДМУ № 104 від 24.02.2012 р.. Представники позивача та Управління у справах сім'ї та молоді Чернігівської ОДА прибули на об'єкт оренди, але були допущені тільки в хол. Перебуваючи в холі було встановлено факт порушення п. 1.2 договору а саме встановлення кавового апарату, перебування в холі чоловіків різного віку, які за віком не визнаються молоддю, пред'являли абонементи на відвідування басейну.
Комісією Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області в присутності представника орендаря здійснено перевірку виконання умов договору оренди № 88-11 нерухомого державного майна -плавального басейну з допоміжними приміщеннями, про що складено акт від 02.03.2012 р. За результатами огляду об'єкта оренди на дату перевірки 02.03.2012 р. встановлено, що басейн використовується для надання послуг з плавання. В приміщенні басейну під час огляду декілька осіб різного віку, в т.ч. 5 дітей шкільного віку та одна особа жіночої статі, яка згідно з Законом «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні»за віком не визнається молоддю, займалися плаванням. За поясненнями представника орендаря басейн відвідують представники усіх верств населення за абонементами згідно з графіком. Інших спеціальних заходів що згідно з Законом складають комплекс послуг з оздоровлення не здійснюється, зокрема не організовано харчування дітей, відсутні ліжкомісця для відпочинку. Оздоровчі чи відпочинкові зміни для дітей орендарем не організовані. За результатами перевірки зроблено висновок, що використання орендованого майна здійснюється орендарем з порушенням умов договору, а саме п. 5.1, згідно з яким орендар зобов'язаний використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов договору, а саме для розміщення оздоровчого закладу для дітей та молоді. Відповідачу запропоновано, враховуючи що результаті перевірки зафіксовано факт використання плавального басейну з допоміжними приміщеннями не за цільовим призначенням, визначеного договором оренди, зокрема використання орендованого майна всіма верствами населення, з урахуванням того, що орендар відмовився від пропозиції регіонального відділення внести зміни до договору оренди щодо перерахунку розміру орендної плати відповідно до його фактичного використання та Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786, розірвати договір оренди № 88-11 від 28.07.2011 р. в судовому порядку. Даний акт підписано представником орендаря та з ним ознайомлено директора підприємства відповідача, про що свідчить підпис.
Позивач листом № 18-4-00811 від 13.03.2012 р. після розгляду листа відповідача від 14.02.2012 р. № 14/01-01 повідомив, що листом від 25.01.2012 р. № 18-4-00263 РВ ФДМУ по Чернігівській області надало роз'яснення які саме документи необхідно надати для отримання згоди на здійснення поліпшень орендованого майна, проте вони не були надані. Також було повідомлено, що питання надання дозволу буде розглянуто лише у разі внесення змін до договору оренди та здійснення перерахунку орендної плати за новою орендною ставкою. Зазначено, що листом від 02.02.2012 р. № 02/02-01 підприємство відповідача відмовилось від перегляду орендної плати за користування державним майном. Разом з тим повторною перевіркою 02.03.2012 р. встановлено що порушення умов договору не усунені, продовжується використання орендованого майна не за призначенням.
Листом № 01-14/352 від 13.04.2012 р. Управління у справах сім'ї та молоді Чернігівської ОДА повідомило позивача на виконання листа від 16.03.2012 р. № 11-4-00863 що ПП «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард»до переліку дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області не включений.
Листом № 11-12/76 від 05.04.2012 р. Відділ у справах сім'ї та молоді Чернігівської міської ради повідомив Управління у справах сім'ї та молоді Чернігівської ОДА що інформацією щодо надання ПП. «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард»визначених Законом України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», не володіє. Разом з тим повідомив, що за інформацією головного санітарного лікаря м. Чернігова дозвільних документів підприємству міською санітарно-епідеміологічною станцією не надавалося. Не вважає за доцільне включення оздоровчого центру для дітей та молоді «Авангард»до мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку м. Чернігова як такого що надає послуги визначені Законом України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».
Відповідачем 24.04.2012 р. подано заяву про внесення інформації до Державної реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Види послуг з оздоровлення та відпочинку: послуги з організації фізкультурно-спортивної діяльності, медичне обслуговування.
На момент розгляду справи відомості про внесення відповідача до зазначеного реєстру в матеріалах справи відсутні.
Листом № 02-46/322 від 03.05.2012 р. Чернігівська міська санітарно-епідеміологічна станція повідомила РВ Фонду державного майна України по Чернігівській області, що при здійсненні санітарно-епідеміологічного нагляду за дотриманням вимог санітарного законодавства у басейна ПП «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард»встановлені порушення виконання керівництвом приватного підприємства положень договору оренди від 28.07.2011 р. № 88-11. Встановлені факти грубих порушень санітарних правил Санин № 1567-76 від 30.12.1976 р. «Санитарные правила устройства и содержания мест занятий по физической культуре и спорту». За результатами обстежень на адресу підприємства надано припис головного державного санітарного лікаря міста щодо усунення порушень санітарного законодавства № 02-46/120 від 27.02.2012 р. За невиконання даного припису накладено штраф.
Згідно зазначених відповідачем пояснень та поданих доказів, ним стверджується про створення позашкільного закладу. В той же час, позивач стверджує про встановлену домовленість про розміщення в орендованому приміщення оздоровчого закладу для дітей та молоді.
При цьому суд зазначає, що законодавчо встановлених вимог та регламентів для створення і функціонування оздоровчого закладу для молоді не встановлено.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про позашкільну освіту, визначено, що позашкільні навчальні заклади можуть функціонувати у формі центрів, комплексів, палаців, будинків, клубів, станцій, кімнат, студій, шкіл мистецтв, початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання), спортивних шкіл, дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, фізкультурно-спортивних клубів за місцем проживання, фізкультурно-оздоровчих клубів інвалідів, спеціалізованих дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, дитячих стадіонів, дитячих бібліотек, дитячих флотилій, галерей, бюро, оздоровчих закладів, що здійснюють позашкільну освіту.
Таким чином, наведеною нормою Закону передбачена можливість функціонування позашкільного оздоровчого закладу.
Законодавство України про позашкільну освіту , відповідно до ст.2 цього закону базується на Конституції України і складається із Закону України "Про освіту", цього Закону, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до приписів ст.2 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» законодавство у сфері оздоровлення та відпочинку дітей складається з Конституції України, Сімейного кодексу України, законів України "Про охорону дитинства" , "Про позашкільну освіту" , цього та інших законів, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, інших нормативно-правових актів.
Таким чином, приписи Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»мають застосовуватись до правовідносин учасників процесу надання позашкільної освіти, в т.ч. позашкільного оздоровчого закладу.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»встановлено, що Державні соціальні стандарти оздоровлення та відпочинку дітей є складовою державних соціальних стандартів. Складовими державних соціальних стандартів оздоровлення та відпочинку дітей є:
нормативи матеріально-технічного забезпечення дитячих закладів оздоровлення та відпочинку інвентарем та обладнанням для надання медичних послуг, організації виховного процесу та дозвілля дітей; нормативи розміщення дітей для оздоровлення та відпочинку на
території, у будинках і приміщеннях дитячих закладів оздоровлення та відпочинку; норми забезпечення дітей повноцінним харчуванням у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку відповідно до фізіологічних потреб і енерговитрат.
Державні соціальні стандарти оздоровлення та відпочинку формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства. Юридичні та фізичні особи, до сфери управління яких належать дитячі заклади оздоровлення та відпочинку, забезпечують їх функціонування та надання відповідних послуг згідно з державними соціальними стандартами оздоровлення та відпочинку дітей.
Наказом Міністерства України у справах сім»ї, молоді та спорту №2881 від 13.08.2009 року, зареєстрованого в МЮ України наказом №854/16870 10.09.2009 року, затверджені Державні соціальні стандарти оздоровлення та відпочинку дітей, відповідно до п.2.2. якого соціальні норми і нормативи у сфері оздоровлення та відпочинку дітей включають:
нормативи матеріально-технічного забезпечення дитячих закладів оздоровлення та відпочинку для надання послуг з оздоровлення та відпочинку, що відповідають вимогам законодавства, у тому числі санітарного (відповідно до Державних санітарних правил розміщення, улаштування та експлуатації оздоровчих закладів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.96 N 172 , зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 24.07.96 за N 378/1403);
нормативи розміщення дітей для оздоровлення та відпочинку на території, у будинках і приміщеннях дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (відповідно до Державних санітарних правил і норм "Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів" ДСанПіН 5.5.5.23-99, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 26.04.99 N 23);
норми забезпечення дітей повноцінним харчуванням у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку відповідно до фізіологічних потреб і енерговитрат та порядок організації харчування (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 N 1591 ( 1591-2004-п ) "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах" (із змінами), та Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 N 242/329, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.06.2005 за N 661/10941);
штатні нормативи дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (відповідно до Типових штатних нормативів дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, затверджених наказом Мінсім'ямолодьспорту від 16.04.2009 N 1254, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.04.2009 за N 396/16412);
вимоги пожежної безпеки (відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС від 19.10.2004 N 126 , зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за N 1410/10009, Типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МНС від 02.04.2004 N 151 , зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за N 554/9153, НАПБ Б.03.001 - 2004).
Як зазначено в п.1.1 Державний соціальний стандарт оздоровлення та відпочинку дітей (далі - Стандарт) - комплекс соціальних норм і нормативів, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій щодо забезпечення послугами з оздоровлення та відпочинку дітей.
При цьому за вимогами розділу 3 наведених Державних стандартів встановлено перелік , зміст та обсяги послуг з оздоровлення та відпочинку дітей. Так, до базових послуг з оздоровлення та відпочинку віднесено розміщення та проживання;організація харчування; організація виховної діяльності та дозвілля; послуги з організації фізкультурно-спортивної діяльності; медичне обслуговування, організація навчального процесу, психологічні та інформаційні послуги.
Державними стандартами встановлено, що послуги з оздоровлення це комплекс спеціальних заходів соціального, виховного, медичного, гігієнічного, спортивного характеру, що надаються дитячим закладом оздоровлення та відпочинку і спрямовані на відновлення та поліпшення фізичного і психічного стану здоров'я дитини.
Таким чином, суд приходить до висновку, що виходячи з приписів Державних соціальних стандартів оздоровлення та відпочинку дітей, послуги з оздоровлення та відпочинку дітей є комплексними й такими, що мають надаватись комплексно з урахуванням наведених стандартів, а тому часткове дотримання та надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей не буде відповідати визначеним стандартам, не гарантують повне надання послуг з оздоровлення та відпочинку й мають сприйматись як окрема самостійна послуга.
Відповідачем на підтвердження типу створеного та функціонуючого закладу , а саме позашкільного оздоровчого закладу, надано примірник Статуту, зареєстрованого в реєстраційній палаті 24.05.2012 року, затверджений штатний розклад з 17.02.2012 року, наказ №4 від 17.02.2012 року про затвердження Типових правил, Річного плану роботи центра та самі ці документи, , Методику застосування та теоретичне обґрунтування оздоровчого та лікувального плавання в роботі позашкільного навчального закладу ПП «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард», Навчальний план на друге півріччя 2012 року, довідку від 28.05.2012 року про кількість оздоровлених дітей, дітей з батьками та молоді, лист Чернігівської міської організації багатодітних «Сім»я» про безоплатне оздоровлення дітей з багатодітних родин.
Однак, надані відповідачем документи не доводять повну відповідність функціонуючого позашкільного оздоровчого закладу відповідача приписам Державних соціальних стандартів оздоровлення та відпочинку дітей, а саме: наявність організованого харчування дітей в процесі оздоровлення та відпочинку, наявність дотримання та фактично створеного приміщення для розміщення дітей, вимог пожежної безпеки та інше.
Окрім того, позивачем надано докази розміщення оголошення відповідачем на сайті городського порталу Gorod.cn.ua. про надання платних послуг з плавання в орендованому приміщенні всім верствам населення, крім дітей та молоді, складеними актами в межах наявних прав позивача зафіксовано перебування в плавальному басейні (орендованому приміщенні) осіб, які за віковими критеріями не є дітьми та молоддю. Зазначені докази не були спростовані відповідачем належними та допустимими доказами.
Слід зазначити, що в листі відповідча від 13.12.2011 року зазначено про наявність окремого приміщення для 1 ліжкомісця для прийняття дітей на оздоровлення , в листі від 25.11.2011 року про становлення матеріально-технічної бази для оздоровчого центру, що свідчить про відсутність належної матеріальної бази для створення оздоровчого закладу, в т.ч. позашкільного.
Окрім того, аналізуючи План приміщень орендованих відповідачем можна прийти до висновку про відсутність окремих приміщень для організації харчування, відпочинку дітей на території орендованого нерухомого майна басейну. З матеріалів справи не вбачається, а відповідачем не доведено суду, наявність інших власних або орендованих приміщень для створення достатніх, належних умов для функціонування оздоровчого закладу за приписами наведених вище Державних соціальних стандартів.
В процесі орендних правовідносин поведінка позивача як орендодавця свідчить про надання можливості відповідачу як орендарю здійснити ремонт приміщення та врегулювати спірні відносини направлені на продовження орендних правовідносин, шляхом внесення змін до договору в частині визначення іншої орендної ставки. Така поведінка позивача є правомірною й була направлена на створення належних умов здійснення прав орендаря в процесі вчинення користування приміщення.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що позиція позивача зводиться до необхідності цільового використання розміщення в приміщеннях оздоровчого закладу для дітей та молоді, а відповідач доводить розміщення позашкільного оздоровчого закладу. Однак, приписи наведеного вище чинного законодавства та встановлені нормативними актами правила як для функціонування оздоровчого закладу так й до позашкільного оздоровчого закладу є однаковими.
Таким чином, позиція позивача щодо відсутності розміщення в орендованому приміщенні оздоровчого закладу для дітей, в т.ч. позашкільного оздоровчого закладу, надання платних послуг особам старше 35 років, знайшла своє підтвердження матеріалами справи, а відповідачем не надано належних , допустимих та достатніх доказів на спростування позиції позивача.
А тому суд приходить до висновку, що відповідачем допущені порушення мети оренди, відповідно до умов договору.
Одним з правових наслідків порушення зобов'язання, відповідно до приписів ст.611 ЦК України є розірвання договору та припинення зобов'язань. Відповідно до приписів ст.783 ЦК України надано право орендодавцю на розірвання договору з підстав користування наймачем річчю всупереч договору.
Законом України «Про оренду державного та комунального майна»ч.2 ст.26 встановлено, що договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін; на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до приписів ч.3 ст.291 ГК України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін; на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.
Таким чином, ЦК України та ГК України аналогічним чином регулюють процедури припинення зобов'язань та розірвання договору.
З урахуванням зроблених судом висновків щодо порушень відповідачем умов договору оренди щодо цільового використання, а саме розміщення оздоровчого закладу для дітей та молоді в орендованому приміщенні басейну, надання послуг іншим верствам населення крім дітей та молоді, правова позиція позивача щодо заявленого позову в частині розірвання договору є правомірною, а тому ці позовні вимоги підлягають задоволенню.
Правовий наслідок розірвання договору оренди є , відповідно до ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», полягає в обов'язку орендаря повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди, а тому вимоги позивача про звільнення та передачу по акту орендованого приміщення, з урахуванням приписів п.10.1 договору оренди №88-11 від 28.07.2011 року , є правомірними й підлягають задоволенню.
Клопотання відповідача про припинення провадження у справі, викладене по тексту відзиву, обґрунтоване відсутністю дотримання позивачем приписів ст..188 ГК України, судом відхиляється та визнається таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на те, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 року №15-рп/2002 визначено, що положення частини 2 ст.124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежено законом, іншими нормативно правовими актами, недотримання позивачем ч.2 ст.188 ГК України щодо обв'язку надсилання іншій стороні пропозиції про розірвання договору в разі виникнення такої необхідності не позбавляє позивача права звернутись за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання договору.
Керуючись ст.ст. 611, 783 Цивільного кодексу України, ст.ст.1,22,27,33,49,77,82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого майна), що належить до державної власності № 88-11 від 28.07.2011 р., укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Чернігівській області та Приватним підприємством «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард».
3. Приватному підприємству «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард»(14000 м. Чернігів, вул. Щорса, 18 код 37557905) звільнити (виселитись) державне майно -басейн з допоміжними приміщеннями площею 461,2 кв. м, що розташований за адресою 14000 м. Чернігів, вул. Щорса, 18 та повернути його балансоутримувачу -8 навчальному центру Державної спеціальної служби транспорту (14000 м. Чернігів, вул. Щорса, 18) на підставі акту прийому-передачі.
4. Стягнути з Приватного підприємства «Оздоровчий центр для дітей та молоді «Авангард»(14000 м. Чернігів, вул. Щорса, 18 код 37557905) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області (14000 м. Чернігів, пр. Миру, 43 р/р 37187500900002 ГУДКУ в Чернігівській області МФО 853592 код 14243893) 1073 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А.Фетисова
Повне рішення складено 11.06.2012 року
Суддя І.А.Фетисова