24 квітня 2012 р.Справа № 2-а-4672/11/2101
Категорія:10.3.1Головуючий в 1 інстанції: Миргород В.С.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Судді-доповідача - Потапчука В.О.;
суддів - Коваля М.П..; Танасогло Т.М.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Бериславському районі Херсонської області на постанову Бериславського районного суду Херсонської області від 11 листопада 2011 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Бериславському районі Херсонської області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни», -
21.09.11 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бериславському районі Херсонської області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни».
Постановою Бериславського районного суду Херсонської області від 11 листопада 2011 року адміністративний позов -задоволено частково. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивача за період з 21.03.2011 року по 11.11.2011 року.
Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням Управління Пенсійного фонду України в Бериславському районі Херсонської області подало апеляційну скаргу, в якій постанову суду першої інстанції вважає прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти по справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставинам справи, судова колегія доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Суд першої інстанції правильно визнав право позивачки на підвищення пенсії за 2011 років відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", але не врахував що деякі зміни були визнані неконституційними, суд повинен керуватися нормами Закону в тій редакції, в якій вони регулювали правовідносини між позивачем та відповідачем з урахуванням їх конституційності.
Статтею 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, і абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Зазначена норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Отже, суд приходить до висновку, що дія даної норми не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2011 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Колегія суддів вважає що в задоволені позовних вимог позивача стосовно зобов'язання УПФ в Бериславському районі Херсонської області нарахувати та виплатити недоплачену державну соціальну допомогу відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 23.07.2011р. по 11.11.2011 року має бути відмовлено з таких підстав.
Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 22.07.2011року № 1091 встановлено, що відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік», доповнений п. 7 згідно Закону України №3491-ГУ «Про внесення змін до закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14 червня 2011 року, що набрав законної сили 19 червня 2011 року, у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14,22,37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Тому під час вирішення питання, яка з одно предметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше, а саме нормам Закону України №3491-IV «Про внесення змін до Закону України від 14 червня 2011р. «Про державний бюджет України на 2011 рік».
3гідно роз'яснень вищевказаного інформаційного листа так як на момент набрання чинності зазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян, то набрання чинності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік», застосуванню підлягають положення статей 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14,22,37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
23.07.2011року набрала силу постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011р. №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
При перерахунку пенсії позивача, відповідач до 23.07.2011 року має застосовувати розмір мінімальної пенсії визначений у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058, оскільки інший розмір мінімальної пенсії законами України не встановлений, на що також звертав увагу Верховний Суд України при розгляді аналогічних справ.
Враховуючи вищевикладене, колегія судів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, за таких обставин, судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови.
Керуючись ст. 99, ст. 100, ст. 197, п.2 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бериславському районі Херсонської області - задовольнити частково.
Постанову Бериславського районного суду Херсонської області від 11 листопада 2011 року скасувати, прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бериславському районі Херсонської області здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії ОСОБА_3 за період з 21.03.2011 року по 23.07.2011 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Доповідач-суддя: Потапчук В.О.
Судді: Коваль М.П.
Танасогло Т.М.