Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
Від "28" травня 2012 р. Справа № 15/5007/23/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Кравець С.Г.
при секретарі Пастощук О.А.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - представника за довіреністю № 41016/10 від 29.09.2011р.,
від відповідача - 1: ОСОБА_2 - представника за довіреністю № 116/10 від 21.03.2012р. (був присутній в судовому засіданні 22.05.2012р.),
від відповідача - 2: ОСОБА_4 - підприємець,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції (м.Новоград-Волинський)
до 1) Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради (м.Новоград-Волинський),
2) Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 (м. Новоград-Волинський)
про визнання протиправним та скасування рішення Виконкому Новоград-Волинської міської ради №59 від 11.02.2004р. та визнання недійсним договору купівлі-продажу від 25.09.2008р.
Строк вирішення спору продовжувався за клопотанням відповідачів, відповідно до ч. 3 ст. 69 ГПК України.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 22.05.2012р. до 28.05.2012р. у відповідності з ст. 77 ГПК України.
Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до господарського суду з позовом до Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради та Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4, у якому просить:
- скасувати з моменту прийняття рішення Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради №59 від 11.02.2004р. "Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому міської ради №457 від 25.11.2003р. "Про реєстр майна комунальної власності /нежитлові приміщення/ територіальної громади м. Новоград-Волинського";
- визнати недійсним договір купівлі-продажу від 25.09.2008р. із застосуванням наслідків недійсності спірного правочину, шляхом скасування реєстрації права власності на приміщення по АДРЕСА_1, площею 14,3кв.м. за ОСОБА_4, та відновити право власності на частину будівлі по АДРЕСА_1, площею 14,3кв.м за попереднім власником Новоград-Волинською ОДПІ.
Представник позивача в судовому засіданні 22.05.2012р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача-1 Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради в судовому засіданні 22.05.2012р. проти вимог позивача заперечив у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву (а.с. 72-73). При цьому, заперечуючи проти позову, відповідач-1 посилається на те, що договір купівлі-продажу від 25.09.2008 ВКТ №184840, що є предметом спору, був укладений з гр.ОСОБА_4, тобто фізичною особою. Вважає, що позовні вимоги жодним чином не порушують права відповідача-2 як суб'єкта підприємницької діяльності, а тому даний спір не підвідомчий господарському суду. Крім того, відповідач-1 посилається на те, що вимоги позивача в частині скасування рішення Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради №59 від 11.02.2004 "Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому міської ради №457 від 25.11.2003 "Про реєстр комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського", належать до сфери публічних правовідносин, а тому заявлений позов слід розглядати в порядку адміністративного судочинства. Також, відповідач-2 просить суд до спірних правовідносин застосувати строки позовної давності.
Відповідач-2 Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_4 в судовому засіданні 22.05.2012р. проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 60).
В судовому засіданні 22.05.2012р., з метою повного всебічного та об'єктивного розгляду спору, необхідністю надання сторонами додаткових доказів по справі, оголошувалась перерва до 28.05.2012р.
Після перерви, в засіданні суду 28.05.2012р. представник позивача подав заяву про уточнення позовних вимог в якій просив скасувати з моменту прийняття рішення Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради №59 від 11.02.2004р. "Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому міської ради №457 від 25.11.2003р. "Про реєстр майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського" в частині п.1.2.4, що стосується приміщення по ВЖРЕП №2 по АДРЕСА_1 тобто вказаною заявою позивач фактично конкретизував позовну вимогу в частині скасування рішення Виконавчого комітету №59 від 11.02.2004р. не змінюючи її суті.
Враховуючи викладене, а також передбачені ст.22 ГПК України права позивача, суд встановив, що подана позивачем заява не суперечить вимогам чинного законодавства України, не порушує чиїх-небудь прав і охоронюваних законом інтересів та приймається судом до розгляду.
Представник позивача позовні вимоги з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача-1 Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради в судове засідання 28.05.2012р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, під розписку (а.с. 147).
Відповідач-2 Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_4 в судовому засіданні 28.05.2012р. просила відмовити у задоволенні позовних вимог Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, господарський суд,
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що Новоград-Волинській ОДПІ на праві приватної власності належить приміщення площею 1209кв.м., яке знаходиться по АДРЕСА_1 в м.Новоград-Волинському. Стверджує, що право власності Новоград-Волинської ОДПІ на зазначене приміщення підтверджується наступними правовстановлюючими документами: актом прийому - передачі від 12.10.2009 року, згідно з яким зазначене приміщення школи по АДРЕСА_1 площею 677,9кв.м. (за погодженням Фонду державного майна України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України) було передане райдержадміністрацією до сфери управління Державної податкової адміністрації України на баланс Новоград-Волинської ОДПІ; договором купівлі-продажу №108/99 від 27.12.1999р., на придбання частини зазначеного приміщення площею - 531,1кв.м.
Позивач вказує, що ігноруючи факт права власності та правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності Новоград-Волинської ОДПІ на приміщення по АДРЕСА_1, загальною площею 1209кв.м., Виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради було прийнято рішення №59 від 11.02.2004р. "Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому міської ради №457 від 25.11.2003р. "Про реєстр майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського" та укладено договір купівлі-продажу від 25.09.2008р. з ОСОБА_4 на відчуження частини даного приміщення площею 14,3кв.м., чим порушено право власності на зазначену будівлю Новоград-Волинської ОДПІ та всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України перевищено владні повноваження.
Позивач стверджує, що внаслідок укладення договору купівлі-продажу від 25.09.2008р. виникло право спільної часткової власності між ОСОБА_4 та Новоград-Волинською ОДПІ. Пунктом 1.1 цього договору зазначено, що нежитлове приміщення (загальною площею 14,3кв.м.) належить територіальній громаді міста Новоград-Волинський в особі Новоград-Волинської міської ради на праві комунальної власності на підставі свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення, виданого Виконкомом Новоград-Волинської міської ради 16.09.2008р., зареєстрованого в Новоград-Волинському міжміському бюро технічної інвентаризації Житомирської області 18.09.2008р. в реєстрову книгу № 4, реєстр №989. З пункту 1.3 договору купівлі продажу вбачається, що продаж нежитлового приміщення вул.Ушакова буд. З відбувся шляхом проведення аукціону. Проте, про проведення такого аукціону Новоград-Волинську ОДПІ ніхто не повідомляв. В свою чергу, внаслідок відчуження частини приміщення площею 14,3кв.м. ОСОБА_4 порушується набуте Новоград-Волинською ОДПІ право власності на спірне нежитлове приміщення школи по АДРЕСА_1.
Позивач посилається на те, що відповідно до акту прийому-передачі від 25.03.2005 року комісією, створеною відповідно до Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою КМ України від 29.08.2002р. №1282, директиви Міністра Оборони від 06.08.04р. № Д 28 „Про передачу військового майна до сфери управління Новоград - Волинської районної державної адміністрації Житомирської області", було передане приміщення школи по АДРЕСА_1, Новоград-Волинський райдержадміністрації. Тому незрозуміло яким чином воно стало власністю Виконкому Новоград-Волинської міської ради. Правові підстави щодо факту приймання-передачі приміщення по АДРЕСА_1 площею 14,3кв.м. Виконкомом Новоград-Волинської міської ради не встановлені. Вказує, що порядок вилучення і передачі військового майна Збройних Сил України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1282 від 29.08.2002р. (далі Порядок) визначає процедуру вилучення військового майна з оперативного управління військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил, та його безоплатну передачу до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям, які провадять свою діяльність в інтересах національної безпеки і оборони, та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність. Відповідно до п. 2 Порядку військове майно - державне майно, закріплене на праві оперативного управління за військовими частинами, до якого належать будинки, споруди (цілісні майнові комплекси, об'єкти соціальної інфраструктури, нежитлові приміщення, об'єкти незавершеного будівництва та інше нерухоме майно), передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, паливо-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку, тощо. Згідно п.15 Порядку право органу, уповноваженого управляти державним майном, самоврядної установи і організації або органу місцевого самоврядування, яким передається військове майно, на управління переданим майном або право власності на нього настає з дня затвердження акту приймання-передачі. При цьому, позивач вказує, що акт приймання-передачі приміщення по АДРЕСА_1 площею 15,0кв.м., як військового майна до органу місцевого самоврядування не приймався й не затверджувався. Відповідно, право управління переданим майном або право комунальної власності у Виконавчого комітету Новоград - Волинської міської Ради відсутні. Однак, рішенням Виконавчого комітету Новоград Волинської міської Ради від 11.02.2004 року №59 було доповнено „Реєстр майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського" приміщенням по АДРЕСА_1 площею 15,0кв.м., яке в подальшому було продане Управлінням житлового комунального господарства та комунальної власності Новоград - Волинської міської ради ОСОБА_4. Тобто, вважає, що за відсутності правомірного набуття права комунальної власності на приміщення загальною площею 15,0кв.м., у Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради - акта приймання-передачі, підстав для оформлення договору купівлі-продажу з ОСОБА_4 на приміщення по АДРЕСА_1 площею 14,3кв.м. у органу місцевого самоврядування немає. Позивач вважає, що продаж приміщення було здійснено не його власником, а тому спірний договір купівлі-продажу суперечить вимогам ст. 658 ЦК України. Крім того, позивач у позовній заяві зазначає, що здійснюючи продаж нежитлового приміщення по АДРЕСА_1. площею 14,3кв.м. з аукціону, Виконкомом Новоград-Волинської міської ради не було повідомлено позивача про проведення зазначеного аукціону.
Доводи відповідача-1 щодо справи викладені у запереченнях на позов (а.с. 72-73). Так, Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради вказує на те, що відповідно до даних Новоград-Волинського МБТІ право власності на частину нежитлового приміщення, що розташоване за адресою АДРЕСА_1 зареєстроване за ОСОБА_4 загальною площею 14,3кв.м. (договір купівлі-продажу від 25.09.2008р.), ОСОБА_7, загальною площею 2,7кв.м. (договір купівлі-продажу від 26.02.2009р.) та Новоград-Волинською ОДПІ, загальною площею 1192кв.м. Відповідач - 1 вважає, що твердження позивача про те, що Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради, здійснюючи продаж частини спірного приміщення не був його власником, оскільки таке майно йому у відповідності до Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1282 від 29.08.2002р. не передавалось, не відповідає дійсності та є помилковим, адже Виконком набув права на майно ще задовго до затвердження зазначеного Порядку, що підтверджується рішеннями Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради №185 від 05.05.1997р., №211 від 28.05.1997р., №316 від 20.08.1997р.
Розглядаючи питання щодо законності та обґрунтованості позовних вимог, оцінивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності та проаналізувавши норми діючого законодавства, якими регулюються дані правовідносини, господарський суд враховує наступне.
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України №222 від 19.02.1996р. та з метою збереження функціонального призначення майна об'єктів соціальної інфраструктури та зміцнення економічних основ місцевого самоврядування, рішенням Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради народних депутатів Житомирської області "Про передачу до комунальної власності об'єктів соціальної сфери" №185 від 05.05.1997р. було вирішено, у тому числі прийняти в комунальну власність міської ради будівлю філіалу школи АДРЕСА_1 загальною площею 658кв.м., балансовою вартістю 184тис.грн. разом з зовнішніми мережами тепло-водопостачання, водовідведення, а також з вбудованою котельнею та будівлями, призначеними для їх обслуговування (а.с. 75). Цим же рішенням вирішено передати з балансу Новоград-Волинської КЕЧ району на баланс ВЖРЕП №2, у тому числі, вищевказану будівлю для подальшої експлуатації і обслуговування.
В подальшому, рішенням Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради народних депутатів Житомирської області №211 від 28.05.1997р. "Про передачу нежилих приміщень" вирішено, у тому числі передати з балансу ВЖРЕП № 2 будівлю колишнього філіалу школи АДРЕСА_1 загальною площею 658кв.м., балансовою вартістю 184тис.грн. на баланс Новоград-Волинської державної податкової адміністрації (пункт 1 рішення) (а.с. 76).
Рішенням Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради народних депутатів Житомирської області №316 від 20.08.1997р. "Про внесення змін до рішення №211 від 28.05.1997р." вирішено, у тому числі, змінити пункт 1 рішення №211 від 28.05.1997р. "Про передачу нежилих приміщень" і викласти його наступній редакції: - частину нежитлових приміщень - поштового зв'язку, площею 23кв.м., ощадбанку, площею 15кв.м., залишити на балансі ВЖРЕП № 2 (а.с. 77).
Слід зазначити, що матеріали справи не містять, а сторонами не подано доказів того, що рішення Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради №185 від 05.05.1997р., №211 від 28.05.1997р., №316 від 20.08.1997р. визнані недійсними чи скасовані у встановленому законом порядку.
Таким чином, з вищевказаних рішень вбачається, що 05.05.1997р. до комунальної власності Новоград-Волинської міської ради було прийнято будівлю філіалу школи АДРЕСА_1, загальною площею 658кв.м., балансовою вартістю 184тис.грн. разом з зовнішніми мережами тепло-водопостачання, водовідведення, а також з вбудованою котельнею та будівлями, призначеними для їх обслуговування. Частину нежитлових приміщень - площею 23кв.м. та площею 15кв.м. (спірне приміщення) було передано на баланс ВЖРЕП №2, решту площі нежитлового приміщення було передано на баланс Новоград-Волинської державної податкової адміністрації.
Згідно з договором купівлі-продажу №108-99 від 27.12.1999р. Філія №9 Новоград-Волинський військторг ДП Міністерства оборони України "Київське управління військової торгівлі" продала, а Новоград-Волинська ОДПІ придбала будівлю магазину №3 та приміщення їдальні №4, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1. (а.с. 11-12). Об'єктом купівлі-продажу згідно цього договору є приміщення в цілому магазину №3, загальною площею 197,3кв.м. та приміщення їдальні №4, загальною площею 333,8кв.м.
На підставі договору купівлі-продажу №108-99 від 27.12.1999р., Новоград-Волинським БТІ 21.01.2000р. видано реєстраційні посвідчення, згідно з якими приміщення їдальні загальною площею 333,8кв.м. та приміщення магазину, загальною площею 197,3кв.м., розташовані в АДРЕСА_1, зареєстровані за Державною в особі Верховної Ради України (а.с. 10).
Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради 16.12.2001р. прийняв рішення №497, згідно з яким затвердив акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом реконструкції адміністративного приміщення Новоград-Волинської ОДПІ (а.с. 118).
Відділом житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради на підставі рішення Виконкому №497 від 26.12.2001р., видано свідоцтво від 18.11.2002р. на право власності, згідно з яким адміністративний будинок Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції, загальною площею 1164,3кв.м., який розташований в АДРЕСА_1 належить державі в особі Державної податкової адміністрації України (а.с. 131).
Вказане свідоцтво є чинним, що не заперечувалось представниками сторін.
В судовому засіданні 07.05.2012р. господарським судом Житомирської області було оглянуто матеріали інвентаризаційної справи по нежитловому приміщенню №3 по вул.Ушакова в м.Новоград-Волинський (а.с.114-119). Із матеріалів інвентаризаційної справи та письмових пояснень від 21.05.2012р. №1565, наданих Комунальним підприємством "Новоград-Волинське міжміське бюро технічної інвентаризації" на вимогу суду, вбачається, що за даними КП "Новоград-Волинське МБТІ", загальна площа нежитлової будівлі, розташованої за адресою АДРЕСА_1, в м.Новоград-Волинському складає 1285,6кв.м., в тому числі площа 1-го поверху 667,9кв.м., 2-го поверху 617,7кв.м. (а.с. 125-127). До загальної площі 1164,3кв.м., вказаної в свідоцтві про право власності від 18.11.2002р., виданому на підставі рішення Виконкому Новоград-Волинської міської ради №497 від 26.12.2001р., на будівлі Новоград-Волинської ОДПІ, зареєстрованої ДКП "Новоград-Волинське МБТІ" 25.11.2002р. за державою в особі Державної податкової адміністрації України відносяться приміщення загальною площею 601,5кв.м. по першому поверсі та 562,8кв.м. по другому поверсі.
Як вбачається з матеріалів справи, спірні нежитлові приміщення (площею 14,3кв.м.), які зареєстровані на праві приватної власності за ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 25.09.2008р., розташовані на першому поверсі по АДРЕСА_1 (а.с. 52-54) та згідно з поясненнями КП "Новоград-Волинське міжміське бюро технічної інвентаризації" позначені на плані №79 (площа 2,2кв.м.) та №80 (площа 12,1кв.м.) (а.с. 132).
Водночас, згідно даних КП "Новоград-Волинське МБТІ", спірні нежитлові приміщення (площею 14,3кв.м.) відсутні в переліку приміщень (а.с.126-127), що увійшли до загальної площі 1164,3кв.м., вказаної у Свідоцтві про право власності, виданому на адміністративний будинок Новоград-Волинській ОДПІ.
Таким чином, доводи позивача про належність Новоград-Волинській ОДПІ на праві власності приміщень нежитлової будівлі, розташованої за адресою АДРЕСА_1, в м.Новоград-Волинському загальною площею 1209кв.м. спростовується вищезазначеним встановленим фактом про те, що загальна площа приміщень нежитлової будівлі, розташованої за адресою АДРЕСА_1, в м.Новоград-Волинському, яка належить позивачу на праві власності складає 1164,3кв.м.
При цьому, як встановлено судом, спірні нежитлові приміщення площею 15,0кв.м. (зазначення такої площі спірних приміщень відповідачі пояснюють похибками, які в подальшому були усунуті при виготовленні технічної документації, що приймається судом до уваги), згідно вищевказаних рішень Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради №185 від 05.05.1997р., №316 від 20.08.1997р. залишились у власності відповідача - 1, на балансі ВЖРЕП №2.
25.11.2003р. Виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради Житомирської області було прийняте рішення №457 "Про реєстр майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади Новоград-Волинського", яким вирішено, у тому числі пунктом 1, затвердити реєстр майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади міста Новоград-Волинського згідно додатку (а.с. 78).
При цьому, в реєстрі майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського (додаток до рішення Виконкому №457 від 25.11.2003р., копія якого знаходиться у справі (а.с. 79-92), спірне приміщення відсутнє.
Як пояснив відповідач-1 у своїх запереченнях на позов, під час проведення інвентаризації майна у ВЖРЕП №2 додатково було виявлено нерухоме майно комунальної власності, що перебувало в них на балансі та обслуговуванні, що не увійшло до реєстру майна комунальної власності, в тому числі частина нежитлового приміщення, що розташоване за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 15 кв.м.
Так, в матеріалах справи міститься акт проведення інвентаризації нерухомого майна комунальної власності по ВЖРЕП №2 станом на 01.01.2004р. в якому, у тому числі значиться нежитлове приміщення по АДРЕСА_1, загальною площею 15кв.м. (а.с. 31, на звороті).
В подальшому, враховуючи результати роботи комісії з питань інвентаризації майна комунальної власності, 11.02.2004р. Виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради Житомирської області було прийняте рішення за № 59 "Про внесення змін та доповнень до рішення виконкому міської ради №457 від 25.11.2003р. "Про реєстр майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського", пунктом першим якого вирішено затвердити зміни та доповнення до "Реєстру майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського" згідно додатку (а.с. 93).
Згідно з додатком до "Реєстру майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського" (а.с. 94), до реєстру майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського було включено, у тому числі, по ВЖРЕП №2 нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 площею 15,0 кв.м. (п. 1.2.4).
Рішення Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області № 59 "Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому міської ради №457 від 25.11.2003р. "Про реєстр майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новоград-Волинського" в частині п.1.2.4, що стосується приміщення по ВЖРЕП № 2 по вул.Ушакова,3, згідно із заявою про уточнення позовних вимог позивач просить скасувати, посилаючись на те, Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради при його прийнятті перевищив свої повноваження та неправомірно розпоряджався неналежним йому майном.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про власність", який діяв на день прийняття оскаржуваного рішення, власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону.
Згідно з пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України (далі -ЦК України), який набрав чинності з 01.01.2004р., він застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Стаття 316 Цивільного кодексу України визначає, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу (стаття 318 Цивільного кодексу України).
Відповідно до приписів статті 2 Цивільного кодексу України такими суб'єктами є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 Цивільного кодексу України).
Стаття 329 Цивільного кодексу України встановлює, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Як було встановлено вище, рішення №185 від 05.05.1997р. про прийняття, у тому числі, спірних приміщень в комунальну власність міської ради, як і рішення №211 від 28.05.1997р., з урахуванням змін, внесених рішенням №316 від 20.08.1997р., ніким не оскаржувались, в судовому порядку недійсними не визнавались та не скасовувались. Отже, згідно зазначених рішень, право комунальної власності на спірний об'єкт нерухомості (нежитлові приміщення площею 15,0кв.м.) належало територіальній громаді міста Новограда-Волинського в особі Новоград-Волинської міської ради.
При цьому, не заслуговують на увагу твердження позивача про те, що у нього виникло право власності на приміщення площею 677,9 кв.м. на підставі акту прийому-передачі від 12.10.2009р., згідно з яким приміщення школи по АДРЕСА_1 площею 677,9кв.м. було передане райдержадміністрацією до сфери управління Державної податкової адміністрації України на баланс Новоград - Волинської ОДПІ.
Так, як зазначено в п.9 Інформаційного листа Вищого арбітражного суду України від 31.08.01р. за №01-898 "Про деякі приписи законодавства, що регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом", знаходження приміщень, споруд, будинків на балансі підприємства ще не є безспірною ознакою його права власності. Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства.
Також, щодо зазначеного акта прийому-передачі від 12.10.2009р., господарський суд приймає до уваги таке.
З акту приймання-передачі від 12.10.2009р. вбачається, що комісією, створеною відповідно до п.2 спільного наказу Новоград-Волинської районної державної адміністрації у Житомирській області та Державної податкової адміністрації України від 23.09.2009р. №1/510 "Про передачу частини адмінбудівлі до сфери управління ДПА України, наказу Державної податкової адміністрації у Житомирській області від 12.10.2009р. №289 та розпорядження голови Новоград-Волинської районної державної адміністрації від 12.10.2009р. №698, проведено обстеження об'єкта передачі частини адмінбудівлі, розташованої за адресою: Житомирська область, АДРЕСА_1, яка належить Новоград-Волинській районній державній адміністрації та передається до сфери управління Державної податкової адміністрації на баланс Новоград-Волинської ОДПІ (а.с.14-15). В акті зазначено, що загальна площа нежитлового адміністративного будинку, що передається - 677,9кв.м.
Водночас, доказів того, що частина адмінбудівлі, розташованої за адресою: Житомирська область, АДРЕСА_1, загальною площею 677,9кв.м. належить Новоград-Волинській районній державній адміністрації матеріали справи не містять.
Згідно пояснень КП "Новоград-Волинське МБТІ" (а.с. 125), станом на 21.05.2012р. право власності на приміщення по АДРЕСА_1 в м.Новоград-Волинському за Новоград-Волинською районною державною адміністрацією не зареєстровано та до цього часу ніколи не реєструвалось.
При цьому, судом приймається до уваги, що після прийняття Виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради рішень №185 від 05.05.1997р., №211 від 28.05.1997р., №316 від 20.08.1997р. (які, як встановлено вище, є чинними на даний час), будь-які рішення щодо передачі Новоград-Волинській районній державній адміністрації спірного приміщення (пл. 14,3кв.м.) відповідачем-1 не приймались (в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують протилежне).
Також, станом на час розгляду справи, Свідоцтво на право власності, згідно з яким адміністративне приміщення загальною площею 1164,3кв.м., яке розташоване в м.Новоград-Волинському по АДРЕСА_1 належить державі в особі Державної податкової адміністрації України не скасоване. Зміни щодо площі приміщення, зазначеної в свідоцтві не вносились, що не заперечувалось представником позивача.
На підтвердження доводів позовної заяви та на виконання вимог ухвал суду позивачем надано:
- наказ голови Новоград-Волинської районної державної адміністрації від 22.09.2009р. "Про передачу частини адмінбудівлі до сфери управління ДПА України, згідно з яким наказано передати до сфери управління ДПА на баланс Новоград-Волинської ОДПІ (Житомирська область) частину адмінбудівлі загальною площею 677,9кв.м., розташованої за адресою: Житомирська область АДРЕСА_1, що перебуває у сфері управління Новоград-Волинської районної державної адміністрації (а.с. 153);
- розпорядження Голови районної державної адміністрації №698 від 12.10.2009р. в якому зазначено, що враховуючи погодження на передачу із сфери управління Новоград-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області до сфери управління Державної податкової адміністрації України на баланс Новоград-Волинської ОДПІ частини будівлі, розташованої за адресою Житомирська область АДРЕСА_1, загальною площею 677,9кв.м., Фонду державного майна України (лист від 02.07.2009р. №10-16-9315), Міністерства економіки України (лист від 14.05.2009р. №3205-23/278), Міністерства фінансів України (лист від 27.01.2009р. №31-1810-350-18/2035), вирішено делегувати до складу комісії з питань передачі даного об'єкта Федорчука Володимира Васильовича - першого заступника голови адміністрації, Семенову Валентину Петрівну - начальника фінансово-господарського відділу райдержадміністрації, Нефедцева Василя Олексійовича - коменданта райдержадміністрації (а.с. 152).
Інших документів, на які міститься посилання в акті приймання-передачі від 12.10.2009р. позивачем не надано.
Водночас, подані до справи вищевказані наказ та розпорядження жодним чином не засвідчують прав Новоград-Волинської районної державної адміністрації на розпорядження приміщеннями нежитлової будівлі по вул.Ушакова,3 в м.Новоград-Волинський.
Таким чином, доводи позивача з даного приводу не знайшли свого підтвердження.
Стосовно вимог щодо скасування рішення Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області №59 від 11.02.2004р. та заперечень першого відповідача стосовно розгляду господарським судом даної позовної вимоги, суд відзначає також наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, і порушення процедури його прийняття. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення, у зв'язку з прийняттям відповідного акта, прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.
Відповідно до п. 2 роз'яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, що діяла на час прийняття оспорюваного рішення) визначені повноваження щодо управління комунальною власністю. Так, згідно з пунктом 1 пункту "а" статті 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно з підпункту 10 пункту "б" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень виконкому віднесено облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Таким чином, з урахуванням вищевикладених встановлених обставин справи, приймаючи оспорюване рішення Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради Житомирської області, керуючись вищенаведеними нормами діючого на той час законодавства, діяв у спосіб та в межах наданих йому повноважень. При цьому, судом не встановлено невідповідність оспорюваного рішення вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, а також, що внаслідок прийняття оспорюваного акта порушені права та охоронювані законом інтереси позивача.
За таких обставин, підстави для скасування рішення Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради Житомирської області № 59 "Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому міської ради №457 від 25.11.2003р. "Про реєстр майна комунальної власності (нежитлові приміщення) територіальної громади м.Новограда-Волинського" в частині п. 1.2.4, що стосується приміщення по ВЖРЕП № 2 по АДРЕСА_1, відсутні. У позові в цій частині суд відмовляє.
При цьому, доводи відповідача про те, що спір в частині скасування рішення Виконкому належить до сфери публічних правовідносин та не підлягає розгляду господарському суду до уваги судом не приймаються з наступних підстав.
Частиною 3 статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин.
Зміст господарських правовідносин визначений у статті 1 Господарського кодексу України, відповідно до якої, господарськими правовідносинами є правовідносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника, а також в інших спорах, які виникають із відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам.
Досліджуючи питання обґрунтованості позову в частині визнання недійсним договору купівлі-продажу від 25.09.2008р. із застосуванням наслідків недійсності спірного правочину, господарський суд приймає до уваги таке.
Стаття 658 Цивільного кодексу України визначає, що право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.
Разом з тим, як встановлено судом та вище зазначено, приміщення площею 15,0кв.м. в нежитловій будівлі за адресою АДРЕСА_1 знаходились у комунальній власності Новоград-Волинської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради народних депутатів Житомирської області №185 від 05.05.1997р.
З матеріалів справи вбачається, що 22.12.2005р. Виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради Житомирської області прийняв рішення про реорганізацію виробничих житлово-експлуатаційних підприємств шляхом приєднання до новостворених орендних комунальних підприємств, зокрема: ВЖРЕП № 2 - до Орендного підприємства "Комунальник" та про припинення існування юридичної особи, у т. ч. ВЖРЕП № 2 (а.с. 145).
У відповідності із Статутом ОП "Комунальник" підприємство є правонаступником майнових прав та немайнових прав Виробничого житлово-експлуатаційного підприємства №2 м.Новоград-Волинського (а.с. 138-143).
Згідно з актом приймання-передачі майна (нежитлових приміщень) від 31.05.2007р. Орендне підприємство "Комунальник" передало Управлінню житлово-комунального господарства та комунальної власності міської ради нерухоме майно, у тому числі частину нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою АДРЕСА_1, м.Новоград-Волинський загальною площею 15,0кв.м. ( а.с. 96).
24.04.2008р. шістнадцятою сесією Новоград-Волинської міської ради було прийнято рішення №323 про продаж частини приміщення площею 15,0 кв. м. по АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності міської ради. Спосіб приватизації - аукціон (а.с.104).
Частинами 5, 6 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" продаж об'єктів малої приватизації на аукціоні полягає у передачі права власності покупцю, який запропонував у ході торгів найвищу ціну.
Стаття 15 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" визначає інформацію про об'єкти, що підлягають продажу на аукціоні, за конкурсом, повинна містити такі відомості: назву об'єкта приватизації, його місцезнаходження; обсяг та основну номенклатуру продукції (робіт, послуг), у тому числі експортної; кількість та склад робочих місць; баланс активів і пасивів, рентабельність за останні три роки; відомості про будівлі (споруди, приміщення) та земельну ділянку, на якій розташований об'єкт, умови користування ними; обсяги викидів та скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів, стан земельної ділянки, стан природоохоронного обладнання та споруд, сплату екологічних зборів та платежів (у разі їх наявності), інші екологічні відомості; початкову вартість продажу, умови продажу та експлуатації об'єкта; суму грошових коштів, що має вноситися покупцями, у розмірі 10 відсотків початкової вартості продажу об'єкта; назву банку, адресу та номер рахунку, відкритого для розрахунків за придбані об'єкти приватизації; кінцевий термін прийняття заяви на участь в аукціоні, конкурсі; час та місце особистого ознайомлення з об'єктом; час та місце проведення аукціону, конкурсу; адресу, номер телефону, час роботи служби по організації аукціону, конкурсу; іншу інформацію, яку визначає орган приватизації.
Зазначена інформація публікується не пізніш як за 30 календарних днів до дати проведення аукціону, конкурсу в інформаційних бюлетенях органів приватизації, місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації.
У Новоград-Волинській щотижневій газеті "Звягель-інформ" №32(785) від 08.08.2008р. Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності міської ради було розміщено оголошення про продаж з аукціону майна комунальної власності міської територіальної громади, у тому числі: частини нежитлового приміщення на першому поверсі 2-х поверхового будинку загальною площею 14,3кв.м., по АДРЕСА_1 (а.с. 103).
Наведеним спростовуються твердження позивача про те, що Новоград-Волинську ОДПІ не було належним чином повідомлено про проведення аукціону з продажу спірного приміщення.
16.09.2008р., на підставі рішення Виконкому Новоград-Волинської міської ради від 11.02.2004р. №59, за територіальною громадою міста Новоград-Волинського в особі Новоград-Волинської міської ради було зареєстровано право комунальної власності на нежитлове приміщення площею 14,3кв.м., яке розташоване за адресою м. Новоград-Волинський, АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом на право власності на нежитлове приміщення (а.с. 9,101).
В подальшому, 25.09.2008р. між Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради (продавець) та ОСОБА_4 (покупець) було укладено договір купівлі-продажу з аукціону нежитлового приміщення (а.с. 128), за умовами якого, продавець зобов'язується передати у власність покупцю нежитлове приміщення загальною площею 14,3кв.м., що знаходиться в місті Новоград-Волинський Житомирської області по вулиці Ушакова номер 3 (три), а покупець зобов'язується прийняти і сплатити ціну відповідно до умов, що визначені в цьому договорі та зареєструвати право власності на приміщення в бюро технічної інвентаризації. Характеристика приміщення наводиться в технічному паспорті, який видається бюро технічної інвентаризації і є додатком до цього договору. Нежитлове приміщення належить територіальній громаді міста Новоград-Волинський в особі Новоград-Волинської міської ради на праві комунальної власності на підставі свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення, виданого Виконкомом Новоград-Волинської міської ради 16 вересня 2008 року, зареєстрованого в Новоград-Волинському міському бюро технічної інвентаризації Житомирської області 18 вересня 2008 року в реєстрову книгу № 4, реєстр № 989. Витяг з реєстру права власності на нерухоме майно, виданий державним комунальним підприємством Новоград-Волинським міжміським бюро технічної інвентаризації Житомирської області 18 вересня 2008 року номер витягу: 20275102, реєстраційний номер: 24750313. Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно виданий Державним комунальним підприємством Новоград-Волинське бюро технічної інвентаризації 18 вересня 2008 року номер витягу: 20275173 (п. 1.1 договору).
Зазначений договір купівлі-продажу з аукціону нежитлового приміщення від 25.09.2008р. посвідчено приватним нотаріусом Новоград-Волинського міського нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_12 та зареєстровано в реєстрі за № 1641.
Пунктом 3.2 договору купівлі-продажу з аукціону нежитлового приміщення від 25.09.2008р. визначено, що передача об'єкта продавцем і прийняття покупцем посвідчується актом прийому-передачі, який підписується сторонами.
29.09.2008р. між Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності міської ради та ОСОБА_4 було підписано акт передачі майна комунальної власності територіальної громади міста № 4, згідно з яким продавець передав, а покупець прийняв продане з аукціону нежитлове приміщення загальною площею 14,3кв.м., яке знаходиться по АДРЕСА_1 м.Новоград-Волинського Житомирської області та належить територіальній громаді міста в особі Новоград-Волинської міської ради (а.с 129).
Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно Державного комунального підприємства Новоград-Волинське міжміське бюро технічної інвентаризації від 22.10.2008р. №20661158, за гр.ОСОБА_4 22.10.2008р. зареєстровано право власності на нежитлове приміщення загальною площею 14,3кв.м., розташоване за адресою АДРЕСА_1. Підставою виникнення права власності є договір купівлі-продажу від 25.09.2008р. та акт передачі майна № 4 від 29.09.2008р. (а.с. 130).
З наведеного вбачається, що на час укладення договору купівлі-продажу з аукціону нежитлового приміщення від 25.09.2008р., власником нежитлового приміщення площею 14,3кв.м., яке розташованого за адресою АДРЕСА_1 була територіальна громада міста Новоград-Волинського в особі Новоград-Волинської міської ради, а тому останньою правомірно реалізовано права власника при укладенні оспорюваного договору.
Слід зазначити, що позивач також стверджував про недотримання Виконавчим комітетом Новоград-Волинської міської ради при прийняті до комунальної власності нежитлового приміщення по АДРЕСА_1, Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1282 від 29.08.2002р., проте, такі доводи позивач не заслуговують на увагу, оскільки на час прийняття Виконкомом Новоград-Волинської міської ради рішення "Про передачу до комунальної власності об'єктів соціальної сфери" № 185 від 05.05.1997р. вказаний позивачем Порядок не діяв.
При цьому, оскільки спірне майно перейшло у комунальну власність Новоград-Волинської міської ради ще задовго до затвердження вказаного Порядку, що підтверджується рішеннями Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради №185 від 05.05.1997р., №211 від 28.05.1997р., №316 від 20.08.1997р., відповідно, не потребувало передачі за Порядком вилучення і передачі військового майна Збройних Сил України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1282 від 29.08.2002р., а тому такі доводи позивача є безпідставними.
Відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановленні частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Суд зауважує, що як зазначено в пункті 1 роз'яснень Вищого господарського суду України від 12.03.1999 № 02-5/111 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними" (з подальшими змінами і доповненнями) вирішуючи спори про визнання угод недійсними, господарський суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угод вимогам закону; додержання встановленої форми угоди; правоздатність сторін за угодою; у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Водночас, відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Стаття 34 ГПК України визначає, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Проте, у даному випадку, позивач не довів належними та допустимими доказами обставин, на які посилався в обґрунтування позовних вимог, та з матеріалів справи судом не встановлено обставин, які відповідно до закону могли б слугувати підставою для визнання оспорюваного договору недійсним з певними юридичними наслідками.
Відповідач у запереченнях на позов посилається на те, що договір купівлі-продажу з аукціону нежитлового приміщення від 25.09.2008р., вимога про визнання недійсним якого заявлена у позові, укладений з гр.ОСОБА_4, тобто з фізичною особою, а тому заявлені позивачем вимоги жодним чином не порушують права відповідача-2 як суб'єкта підприємницької діяльності та не підвідомчі господарському суду.
З даного приводу слід зазначити, що стороною оспорюваного у цій справі договору є фізична особа ОСОБА_4, яка, водночас, в установленому порядку набула статусу суб'єкта підприємницької діяльності, та, як випливає з матеріалів справи, набуте за цим договором майно стосується її підприємницької діяльності, а тому у господарського суду відсутні підстави для висновку про неможливість пред'явлення позову про визнання такого договору недійсним до фізичної особи-підприємця.
Крім того, ухвалою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 31.08.2011р. у справі №2-960/11, яка залишена без змін ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 26.01.2012р., закрито провадження у справі за позовом Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції до Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради та ОСОБА_4 про скасування рішення Виконкому Новоград-Волинської міської ради та визнання недійсним договору купівлі-продажу з тих підстав, що оскільки спір виник між юридичними особами та гр.ОСОБА_4, яка здійснює підприємницьку діяльність та зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, то дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Щодо заяви відповідача про застосування до даних правовідносин строків позовної давності суд зауважує, що строк позовної давності застосовується у разі обґрунтованості позовних вимог, проте, у випадку коли суд на підставі досліджених у судовому засіданні доказів установить, що право позивача, про захист якого він просить, відповідачем не порушено, ухвалюється рішення про відмову в задоволенні позову саме з цих підстав, а не через пропуск строку позовної давності.
Враховуючи викладене, позовні вимоги Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції задоволенню не підлягають. У позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 05.06.12
Суддя Кравець С.Г.
Віддрукувати:
1 - до справи,
2-4 - сторонам (рек. з пов.)