Постанова від 21.05.2012 по справі 2а-1102/12/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" травня 2012 р. Справа № 2а-1102/12/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі

судді Могили А.Б.

за участі:

секретаря судового засідання Кобринської Л.М.

представника позивача Борсука Д.Я.,

представника відповідача Микитюк Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до управління Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області про стягнення коштів у сумі 96989,92 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд з адміністративним позовом до управління Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 96989,92 грн.

Позов мотивовано тим, що за управлінням Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій до Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 96931,77 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 58,16 грн. Адміністративно-господарські санкції були застосовані за не працевлаштування інваліда у 2011 році згідно вимог законодавства, що підтверджується звітом управління Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області форми №10-ПІ та розрахунком заборгованості Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав викладених в письмовому запереченні відповідача. Додатково суду пояснила, що ними дотримано норм Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", створено робочі місця для працевлаштування інвалідів у відповідності до нормативу, надано державній службі зайнятості інформацію про вакантні робочі місця для інвалідів та незайняті ними. Крім того зазначила, що протягом звітного періоду 2011 року Державною службою охорони при УМВС України в Івано-Франківській області неодноразово розміщувалися в редакції обласної газети "Галичина" оголошення про запрошення (прийом) на роботу інвалідів. Додатково з метою працевлаштування інвалідів, 27.12.2010 року управлінням Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області видано розпорядження яким зобов'язано начальників підпорядкованих підрозділів УДСО при УМВС України в Івано-Франківській області протягом 2011 року здійснювати заходи щодо відбору та вивчення кандидатів на вільнонаймані посади з числа громадян, яким встановлено інвалідність та направляти їх до відділу кадрового забезпечення для проведення заходів щодо їх прийому на роботу. За таких обставин вважає, що підстав для застосування адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 96989,92 грн. у Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не було.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення, суд встановив наступне.

Управління Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області зареєстроване юридичною особою, про що свідчить копія довідки з ЄДРПОУ №9083 від 10.03.2011 року (а.с.25).

Крім того, відповідач, як роботодавець зареєстрований в Івано-Франківському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.

Відповідно до ст. 19 цього Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Роботодавці, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів і відповідно до нормативу забезпечують працевлаштування інвалідів.

Згідно ч. 1 ст. 20 Закону роботодавці щороку сплачують обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом.

В судовому засіданні встановлено, що у відповідача кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях становить 11 осіб, а середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 252 особи.

З копії Звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік № 10 -ПІ випливає, що середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 6 осіб.

Таким чином, в управлінні Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів становить 4 одиниці.

Згідно зі ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштування інвалідів на підприємствах здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів.

Пунктами 5, 10, 11, 12, 13, 14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року N 314, передбачено, що підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням повноважень, стану здоров'я, здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.

Судом встановлено, що відповідно до вимог вказаного Положення відповідачем було виділено та створено 16 робочих місць для працевлаштування інвалідів ІІІ групи на посаду охоронників, про що відповідачем державній службі зайнятості надавалася інформація про вказані вакантні посади, а також інформація необхідна для працевлаштування інваліда, що підтверджується поданими копіями звітів про наявність вакансій форми 3-ПН (а.с.31).

У 2011 році Івано-Франківським міським центром зайнятості на зайняття вакантних посад у відповідача направлялися інваліди ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями направлень на працевлаштування (а.с.39-41,47).

Згідно інформації Івано-Франківського міського центру зайнятості особи ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які направлені на заявлені вакансії охоронників - відмовилися від працевлаштування (а.с.46).

Із наявної в матеріалах справи копії наказу управління Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області № 7 о/с від 23.01.2012 року вбачається, що направлений на працевлаштування інвалід ІІІ групи ОСОБА_7 працевлаштований на заявлену вакансію 27.01.2012 року (а.с.50).

Нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, обов'язок їх працевлаштування під час їх звернення чи направлення, а не обов'язок примусового прийняття на роботу.

На виконання таких обов'язків, управлінням Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області видано розпорядження №58 від 27.12.2010 року, відповідно до якого зобов'язано начальників підпорядкованих підрозділів УДСО при УМВС України в Івано-Франківській області протягом 2011 року здійснювати заходи щодо відбору та вивчення кандидатів на вільнонаймані посади з числа громадян, яким встановлено інвалідність та направляти їх до відділу кадрового забезпечення для проведення заходів щодо їх прийому на роботу (а.с.42-43).

Крім того, відповідачем періодично розміщувалися в редакції обласної газети "Галичина" оголошення про запрошення (прийом) на роботу інвалідів на посади охоронців. Даний факт підтверджується наявними в матеріалах справи газетними публікаціями (а.с.32-37).

Таким чином, позивачем протиправно застосовано до управління Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 96989,92 грн., оскільки відповідачем вжиті необхідні заходи спрямовані на забезпечення прав інвалідів щодо працевлаштування згідно Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до управління Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 96989,92 грн. - задоволенню не підлягають.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до управління Державної служби охорони при УМВС України в Івано-Франківській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 96989,92 грн., відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.

Постанова складена в повному обсязі 28.05.2012 року.