Справа: № 2а-4904/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Клименчук Н.М.,
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
Іменем України
"22" травня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Костюк Л.О., Твердохліб В.А.,
при секретарі - Горяіновій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Державної податкової адміністрації України та Міністерства фінансів України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 лютого 2011 року в справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Житомирський лікеро-горілчаний завод»до Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, треті особи: Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, Державне підприємство «Поліграфічний комбінат Україна»про зобов»язання виготовити та постановити марку акцизного збору нового зразка,-
Державне підприємство «Житомирський лікеро-горілчаний завод»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, треті особи: Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, Державне підприємство «Поліграфічний комбінат Україна»в якому просило з урахуванням уточнених позовних вимог зобов'язати виготовити та поставити марку акцизного збору нового зразка в кількості 973 740 штук, а також стягнути 3грн.40 коп. держмита.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 лютого 2011 року адміністративний позов задоволено частково, а саме: зобов'язано Міністерство фінансів України забезпечити та виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів України Державній податковій адміністрації марок акцизного збору нового зразка в кількості 973 740 штук та стягнуто судовий збір у розмірі 1грн.70 коп. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Державна податкова адміністрація України звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 лютого 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Міністерство фінансів України також звернулось з апеляційною скаргою в якій також просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 лютого 2011 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Окрім того, відповідачі просили поновити строк на апеляційне оскарження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року Державній податковій адміністрації України та Міністерству фінансів України поновлено строк на апеляційне оскарження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»марка акцизного збору це спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби. Її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. При цьому платою за марки акцизного збору є плата, що вноситься українськими виробниками та імпортерами алкогольних напоїв і тютюнових виробів на покриття витрат на виробництво, зберігання та реалізацію марок акцизного збору. Розмір плати за марки акцизного збору встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 12 березня 2008 року № 179 (надалі по тексту - постанова КМУ № 179 від 12.03.2008р.) запроваджено марки акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до вказаної постанови Державній податковій адміністрації України доручено припинити з 1.08.2008 року продаж марок акцизного збору попереднього зразка.
Закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання у період до 1.08.2008 року, а алкогольні напої та тютюнові вироби з такими марками перебувають в обігу до повної реалізації в межах строку придатності для споживання.
Міністерству фінансів разом з Державною податковою адміністрацією, Службою безпеки, Міністерством внутрішніх справ і Міністерством юстиції доручено розробити та подати до 20.03.2008 року Кабінетові Міністрів України зразки нових марок акцизного збору для алкогольних напоїв.
Державній податковій адміністрації України доручено забезпечити: проведення інвентаризації станом на 1 вересня 2008 року залишків невикористаних марок попереднього зразка у продавців марок, на підприємствах - виробниках та в імпортерів алкогольних напоїв та тютюнових виробів; прийняття залишків невикористаних марок попереднього зразка, повернутих продавцям підприємствами - виробниками та імпортерами алкогольних напоїв та тютюнових виробів відповідно до актів інвентаризації; знищення зазначених залишків на підставі актів інвентаризації; узагальнення за результатами інвентаризації та подання до 15 вересня 2008 року державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка, виявлені під час інвентаризації; безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка підприємствам - виробникам та імпортерам алкогольних напоїв в обмін на повернуті марки попереднього зразка залежно від вмісту спирту етилового в горілці чи лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції і марок акцизного збору нового зразка для тютюнових виробів, для маркування яких такі марки були придбані.
Наказом ДПА України від 7 липня 2008 року № 454 встановлено порядок виконання Державною податковою адміністрацією постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 179 щодо запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка.
Порядок щодо виконання постанови КМ України від 12 березня 2008 року № 179 на території Автономної Республіки Крим встановлений наказом Державної податкової адміністрації в АР Крим від 13 серпня 2008 року № 569 «Про заходи щодо запровадження марок акцизного збору нового зразка».
На виконання постанови КМ України від 12 березня 2008 року № 179, наказу Державної податкової адміністрації України від 7 липня 2008 року № 454 та наказу Державної податкової адміністрації в АР Крим від 13 серпня 2008 року № 569 Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в АР Крим було проведено інвентаризацію залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка станом на 1 вересня 2008 року у продавця та у суб'єктів господарювання, прийняття залишків невикористаних марок попереднього зразка, їх знищення, узагальнення результатів інвентаризації та подання до 10 вересня 2008 року Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка.
В обґрунтування позовних вимог позивачем було заявлено розрахунок про потребу для алкогольних напоїв (для обміну інвентаризаційних залишків) ДП «Житомирський лікеро-горілчаний завод»у акцизних марках нового зразка у кількості 973740 штук.
Листом від 24 листопада 2008 року № 1747/10/32-108 Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Житомирський області підтверджується, що потреба ДП «Житомирський лікеро-горілчаний завод»в марках акцизного збору нового зразка для обміну марок акцизного збору попереднього зразка склала 973740 штук.
З матеріалів справи вбачається, що ДП «Поліграфічний комбінат «Україна»по виготовленню цінних паперів»не виготовлялись та не передавались марки акцизного збору нового зразка за окремою рознарядкою Державної податкової адміністрації для обміну на марки попереднього зразка, в тому числі для ДП «Житомирський лікеро-горілчаний завод».
Судом першої інстанції зазначено, що ДПА України виконано вимоги постанови КМ України від 12 березня 2009 року № 179, крім пункту щодо безоплатної видачі до 1 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка підприємствам - виробникам та імпортерам алкогольних напоїв в обмін на повернуті марки попереднього зразка.
Міністерству фінансів України постановою № 179 від 12.03.2008 року доручено: забезпечити до 20.09.2008 року виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів Державній податковій адміністрації марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів згідно з окремою рознарядкою; передбачити фінансування витрат зазначеного підприємства, пов'язаних з виготовленням та доставкою марок акцизного збору нового зразка за зазначеною рознарядкою.
Постановою КМ України від 12.03.2008 року № 179 визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів, які спрямовуються на здійснення витрат по виготовленню та доставці марок акцизного збору нового зразка є ДПА України.
Відповідно до постанови КМ України від 23.04.2003 року № 567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»для виготовлення ДП «Поліграфічний комбінат «Україна»по виготовленню цінних паперів»акцизних марок необхідно укладення відповідного договору між останнім та ДПА України.
Судом першої інстанції встановлено, що зазначеною постановою на ДПА України покладено обов'язок укласти до 1.05.2003 року договір з державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів на виготовлення марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів та забезпечити до 1 червня 2003 року їх виготовлення.
Відповідно до підпункту 18 п.4 Положення про Державну податкову адміністрацію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року № 778 на Державну податкову адміністрацію України покладено обов'язок організувати роботу, пов'язану із замовленням марок акцизного збору. Розпорядником бюджетних коштів на виготовлення марок акцизного збору є Державна податкова адміністрація України.
Відповідно до ч. 4 ст.22 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх Міністерству фінансів України.
Згідно з ч.2 ст.21 Бюджетного кодексу України передбачено, що кошти бюджету, які отримують юридичні особи, що не мають статусу бюджетної установи (одержувачі бюджетних коштів), надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів. Порядок фінансування визначається Бюджетним кодексом України.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до висновку, що ДПА України, як розпоряднику бюджетних коштів, необхідно було звернутись до Міністерства фінансів України з бюджетним запитом, а Міністерство фінансів України на підставі бюджетного запиту передбачило б відповідне фінансування. Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 27 жовтня 2009 року.
Також матеріалами справи підтверджується, що постанову Кабінету Міністрів України № 179 від 12 березня 2008 року не виконано Міністерством фінансів України в частині вказаних зобов'язань, а саме: не забезпечено до 20 вересня 2008 року виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів Державній податковій адміністрації марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів згідно з окремою рознарядкою; не передбачено фінансування витрат зазначеного підприємства, пов'язаних з виготовленням та доставкою марок акцизного збору нового зразка за зазначеною рознарядкою, в тому числі для ДП «Житомирський лікеро-горілчаний завод».
Судом першої інстанції встановлено, що позивач на момент розгляду справи не отримав марок акцизного збору нового зразку.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанцій прийшов до обґрунтованого висновку, про зобов'язання Міністерства фінансів України забезпечити виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів Державній податковій адміністрації 973740 штук марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв виробів згідно з окремою рознарядкою для ДП «Житомирський лікеро-горілчаний завод», оскільки п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2009 року № 179 саме Міністерство фінансів зобов'язане забезпечити до 20 вересня 2008 року виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів Державній податковій адміністрації марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів згідно з окремою рознарядкою; передбачити фінансування витрат зазначеного підприємства, пов'язаних з виготовленням та доставкою марок акцизного збору нового зразка за зазначеною рознарядкою.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З огляду на викладене судова колегія вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими та доведеними належними доказами по справі, ухвалене судом першої інстанції рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає. Доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційні скарги Державної податкової адміністрації України та Міністерства фінансів України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 лютого 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Ухвала складена та підписана в повному обсязі 28.05.2012 року.
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Твердохліб В.А.
Костюк Л.О.