Ухвала від 22.05.2012 по справі 2а/2570/598/12

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2570/598/12 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О.

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

УХВАЛА

Іменем України

"22" травня 2012 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Костюк Л.О., Твердохліб В.А.,

при секретарі - Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року у справі за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій незаконними та скасування вимоги,-

ВСТАНОВИЛА:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій незаконними та скасування вимоги Прилуцької обєднаної державної фінансової інспекції №2-17/118 від 20.01.2012 р. про усунення виявлених ревізією порушень щодо проведення донарахування та виплати індексації страхових виплат фізичним особам (потерпілим) в сумі 17519,96 грн..

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року та прийняти нуву, якою задовольнити позовні вимоги повністю.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін. Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Відділення Фонду в м.Прилуки як юридичну особу 05.12.2000 зареєстровано виконавчим комітетом Прилуцької міської ради, організаційно-правова форма державна організація (установа, заклад), вид діяльності за КВЕД 75.30.0 - діяльність у сфері обовязкового соціального страхування (довідка з ЄДРПОУ від29.10.2009 серіїАБ№314592, а.с.6).

Відповідно до п.2.7 Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ України на IVквартал 2011року (а.с.93-111) та на підставі направлення на проведення ревізії від28.10.2011 №120 (отримано начальником Відділення Фонду в м.Прилуки Криворотом О.М., а.с.84) КРВ в Прилуцькому районі та м.Прилуки, правонаступником якого є Прилуцька ОДФІ, проведено планову ревізію цільового та законного використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Відділенні Фонду в м.Прилуки за IIпівріччя 2010року та завершений період 2011року, за результатами якої складено Акт від16.12.2011 №15-21/26 та предявлено вимогу від 20.01.2012 №2-17/118 (отримано 19.12.2011, а.с.7-32).

Ревізією дотримання законодавства щодо проведення індексації страхових виплат для потерпілих, які не працюють, встановлено, що внаслідок невірного встановлення базового місяця для проведення індексації та встановлення доплати фіксованої суми індексації, Відділенням Фонду в м.Прилуки протягом періоду, який підлягав ревізії, проводилося нарахування і виплата суми індексації щомісячних страхових виплат в занижених розмірах. Таким чином, в порушення п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078, для проведення індексації невірно встановлювався базовий місяць, що призвело до недоотримання фізичними особами (потерпілими) індексації страхових виплат.

Під час ревізії вибірково по 33 потерпілим здійснено перерахунок суми індексації страхових виплат і встановлено, що внаслідок невірного встановлення базового місяця для проведення індексації та встановлення доплати фіксованої суми індексації 25фізичними особами (потерпілими) недоотримано доходів на загальну суму 17519,96грн., у т.ч. протягом IIпівріччя 2010року 6096,84грн., протягом 9місяців 2011року 11423,12грн.

Відповідно до пояснень начальника відділу відшкодування шкоди потерпілим ОСОБА_5 ревізією встановлено, що з питань проведення індексації Відділення Фонду в м.Прилуки керувалось п.14 постанови КМУ №1078, ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», постановою КМУ №1845 та листами-рекомендаціями Міністерства праці та соціальної політики України.

В ході ревізії було проведено донарахування індексації страхових виплат 25фізичним особам (потерпілим) на загальну суму 17519,96грн., у т.ч. протягом IIпівріччя 2010року 6096,84грн., протягом 9місяців 2011року 11423,12грн.

За висновками Акту ревізії, внаслідок допущення зазначеного порушення Відділенням Фонду в м.Прилуки було завдано матеріальної шкоди (збитків) фізичним особам (потерпілим) на загальну суму 17519,96грн.: заниження у звітах №2-2 відповідного року касових та фактичних видатків за КЕКВ1345.5, чим порушено п.1 ст.3 Закону України від16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

На запит ДФІ України від21.11.2011 №04-14/231 Міністерство праці та соціальної політики України в своєму листі від30.11.2011 №11843/0/14-11/10 (а.с.43) зазначило, що листами від 24.04.2008 №3872/0/14-08/10 та від 13.02.2009 №1574/0/14-09/10 рекомендувало Відділенню Фонду в м.Прилуки при проведенні перерахунку щомісячних страхових виплат з березня відповідно до законодавства, як виняток, при обчисленні індексу споживчих цін для нарахування сум індексації, визначити березень базовим місяцем, зафіксувавши для подальшої виплати суму індексації, нараховану у попередньому місяці (а.с.37,40).

На підставі встановленого порушення та керуючись п.7 ст.10 Закону України від 26.01.1993 №2939 «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» Прилуцькою ОДФІ предявлено до Відділення Фонду в м.Прилуки вимогу від20.01.2012 №2-17/118 про усунення виявлених ревізією порушень щодо проведення донарахування та виплати індексації страхових виплат фізичним особам (потерпілим) в сумі 17519,96грн. (а.с.5), яка отримана позивачем 20.01.2012.

Відповідно до ст.2 Закону України від 26.01.1993 №2939 «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»- головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Відповідно до ст.11 цього Закону - плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.

Зустрічні звірки, які проводяться органами державної контрольно-ревізійної служби, не є контрольними заходами і проводяться у разі виникнення потреби у їх проведенні на підставі направлення, виписаного керівником органу (підрозділу) державної контрольно-ревізійної служби.

Вказані норми кореспондуються з п.4, 5 Порядку здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затвердженого постановою КМУ №1845.

Згідно до п.1 Порядку здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затвердженого постановою КМУ №1845, державний нагляд у сфері соціального страхування від нещасного випадку здійснюють Мінпраці, Держпромгірнагляд, Держфінінспекція. Контроль за додержанням Фондом законодавства про страхування від нещасного випадку здійснюється відповідно до цього Порядку шляхом проведення планових і позапланових перевірок роботи правління, виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів (п.3 Порядку).

Таким чином вищенаведене спростовує доводи позивача з приводу відсутності у відповідача права перевіряти самоврядну організацію - Відділення Фонду, вирішувати питання стосовно правомірності вимог про донарахування, визначення розміру та виплату потерпілим індексації щомісячних горошових виплат.

В силу п.18 ст.34 Закону України від23.09.1999 №1105 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»та п.1.16 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від27.04.2007 №24, індексація щомісячних страхових виплат проводиться відповідно до Закону України від03.07.1991 №1282 «Про індексацію грошових доходів населення»та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078.

Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника (ст.2 Закону). А відповідно до умов п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4, тобто у разі коли сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, то цей місяць не являється базовим і проводиться подальша індексація.

Судом першої інстанції також встановлено, що Міністерством праці та соціальної політики України робочим органам Фонду направлено листи від24.04.2008 №3872/0/14-08/10 та від13.02.2009 №1574/0/14-09/10, якими, враховуючи ситуацію із страховими виплатами (з урахуванням індексації), що склалися на поточний час, рекомендовано, як виняток, визначити березень 2008року та березень 2009року відповідно, базовими при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації, зафіксувавши для подальшої виплати суму індексації, нараховану в лютому 2008року та лютому 2009року. Розрахунок індексу для проведення подальшої індексації розпочати з квітня2008року (та квітня2009року відповідно), що не заперечується позивачем. (а.с.37,40).

Згідног Указу Президента України від 03.10.1992 №493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. А відповідно до листа Міністерства юстиції України від 23.04.2004 №24-45-303 щодо державної реєстрації нормативно-правових актів листи не є нормативно-правовими актами та не повинні містити нових правових норм і державній реєстрації в Міністерстві юстиції України не підлягають. Листи мають лише роз'яснювальний та рекомендаційний характер. У разі встановлення нових правових норм листами, вони підлягають скасуванню та відкликанню з місць застосування.

В оскаржуваному рішенні суду першої інстанції зазначається, що листи Міністерства праці та соціальної політики України від24.04.2008 №3872/0/14-08/10 та від13.02.2009 №1574/0/14-09/10 не зареєстровані в Міністерстві юстиції України, а тому можуть носити лише рекомендаційний характер.

Проте, під час розгляду справи в суді першої інстанції, позивачем не було надано пояснень та доказів в обгрунтування виняткових обставин, що покликали складення листа-рекомендації, яким по суті зроблено виняток із п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078, у звязку із чим для проведення індексації невірно встановлювався базовий місяць, що призвело до недоотримання фізичними особами (потерпілими) індексації страхових виплат.

Тому, посилання позивача на те, що з питань проведення індексації Відділення Фонду в м.Прилуки керувалось рекомендаціями Міністерства праці та соціальної політики України не може бути прийнято до уваги, оскільки фактично у зазначених листах встановлено нову правову норму: «враховуючи ситуацію із страховими виплатами (з урахуванням індексації), що склалися на поточний час, рекомендуємо, як виняток, визначити березень2008року та березень 2009року відповідно, базовими при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації, зафіксувавши для подальшої виплати суму індексації, нараховану в лютому 2008року та лютому 2009року. Розрахунок індексу для проведення подальшої індексації розпочати з квітня 2008року (та квітня 2009року відповідно).»(а.с.37,40), а тому вони підлягають скасуванню Міністерством праці та соціальної політики України та відкликанню з місць застосування.

З приводу посилань позивача на Акти перевірки додержання законодавства про працю, складені Територіальною державною інспекцією праці в Чернігівській області судом першої інстанції зазначається, що при проведенні зазначених перевірок обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та визначення базового місяця не проводилось, а отже не може бути доказом в даній справі.

На підставі вищевикладеного суд першої інстанції дійшов висновку, що порушення, зазначені в Акті ревізії, правомірно обґрунтовані нормами чинного законодавства з чим погоджується й судова колегія.

Згідно з ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин ухвалене судом рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Твердохліб В.А.

Костюк Л.О.