Постанова від 10.11.2011 по справі 2-а-7654/11

Центрально-Міський районний суд м.Макіївки

Справа № 2-а-7654/11

Провадження № 2-а/552/10010/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2011 року м. Макіївка

Центрально - Міський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі :

головуючої по справі судді Неженцевої О.В.

при секретарі Кондратьєвій І.О.

розглянувши у приміщенні місцевого суду в місті Макіївка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально- Міському районі м. Макіївки Донецької області про визнання неправомірними дій при перерахуванні пенсії, покладення зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, її виплату та проводити у подальшому сплату пенсії згідно зміни показників середньої заробітної плати,

ВСТАНОВИВ:

25 жовтня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області (далі -управління ПФУ в Центрально - Міському районі м. Макіївки), мотивуючи свої вимоги порушенням службовими особами відповідача її конституційних прав на належне пенсійне забезпечення.

У судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги та зазначив, що після призначення пенсії він продовжував працювати і за його заявою у березні 2011 року відповідачем проведено перерахунок розміру пенсії. Однак в порушення положень статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»при перерахунку пенсії посадові особи управління ПФУ в Центрально - Міському районі м. Макіївки безпідставно застосували для її обчислення показник заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік у розмірі 1573 грн. 99 коп. Зазначені дії вважає неправомірними, оскільки при перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати цей показник, але за попередній -2010 рік, унаслідок чого він щомісячно недоотримує пенсію.

Посилаючись на вищевикладене, позивач просить суд визнати неправомірними дії суб'єкту владних повноважень щодо здійснення перерахунку його пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, зобов'язати відповідача перерахувати розмір пенсії із застосуванням цього показника за попередній -2010 рік , виплатити суму недоотриманої за період з 01 березня 2011 року пенсії та зобов*язати проводити у подальшому сплату пенсії згідно зміни показників середньої заробітної плати.

Відповідач -управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області, яке належним чином було повідомлено про дату, час і місце судового розгляду справи, не використало наданого законом права на участь свого представника у судовому засіданні, надавши письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, тому суд вважає можливим розглянути і вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.

У письмовій заяві відповідач не визнав позовні вимоги унаслідок їх безпідставності та невідповідності вимогам чинного законодавства.

Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог установив наступне.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки. Після призначення пенсії він продовжував працювати. За його заявою відповідачем з 01 березня 2011 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік у розмірі 1573,99 грн.

Рішенням за № 2113 від 25 серпня 2011 року управління ПФУ України в Центрально - Міському районі міста Макіївки відмовило ОСОБА_1 у застосуванні для перерахунку розміру його пенсії показника заробітної плати за 2010 рік на чому наполягав у своєму зверненні позивач.

Відповідно до положення частини 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Питання, пов'язані з перерахунком пенсії стосовно осіб, які продовжували працювати, врегульовані в частині 4 статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон», в якій визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була викладена у новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп-2008 у справі про страхові виплати зміни, внесені підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

За правилами, встановленими у статті 152 Конституції України, статті 73 Закону «Про Конституційний Суд України», положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність та не підлягають застосуванню. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що є неконституційними.

Таким чином, на підставі вказаного Рішення Конституційного Суду України нова редакція частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»втратила чинність, унаслідок чого відновлена попередня редакція даної статті згідно до Закону від 09.07.2003 року № 1058-ІV, яка є чинною на теперішній час.

Незважаючи на прийняте Конституційним Судом Рішення, у підпункті 3 пункту 11 постанови від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»Кабінет Міністрів України фактично відтворив редакцію частини 4 статі 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, яка визнана неконституційною: «У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону».

Листом від 11 березня 2009 року № 20-0/18-09/-39, № 4096/02-01 Міністерство праці та соціальної політики України і Пенсійний Фонд України роз'яснили, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третьому пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).

Зазначені рекомендації застосовуються органами Пенсійного Фонду України при здійсненні перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам і у 2011 році.

З огляду на наведе суд дійшов висновку, що на теперішній час питання визначення порядку і умов проведення перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, регулюються нормою частини 4 статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09 липня 2003 року та положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»з відповідними роз'ясненнями, викладеними у зазначеному Листі.

Спільний Лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного Фонду України від 11 березня 2009 року не зареєстрований в установленому законом порядку в Міністерстві юстиції України, тому не є нормативно-правовим актом і не береться судом до уваги.

Приписами частини 3 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови та порядок пенсійного забезпечення. У статті 5 цього Закону наголошується, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, як визначено в частині 4 статі 9 КАС України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, виходячи з встановленого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права, дії нормативно-правового акту у часі, загальних засад пріоритетності законів на підзаконними актами, суд вважає, що при вирішенні даного адміністративного спору підлягають застосуванню положення частини 4 статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які є чинними на час звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії.

Правова норма зазначеного Закону єдиною підставою для перерахунку пенсії визнає урахування страхового стажу після призначення пенсії. В ній не містяться вимоги про застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки законних підстав для перерахунку пенсії у заявлені позивачем умови і спосіб немає.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позовні вимоги щодо виплати суми недоотриманої за період з 01 березня 2011 року пенсії є похідними від вирішення спору про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії. У зв'язку з відмовою у задоволені основного позову зазначені вимоги також не підлягають задоволенню. Таким чином, відсутні об'єктивні підстави для того, щоб суд вийшов за межі вимог позивача.

Враховуючи те, що Кодексом адміністративного судочинства України передбачено поновлювати лише порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому, то не підлягають задоволенню і позовні вимоги ОСОБА_1 про покладання на відповідача зобов*язання проводити у подальшому сплату пенсії згідно зміни показників середньої заробітної плати,

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 9, 11, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 4, 5, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 8, 19 Конституції України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі м. Макіївки Донецької області про визнання неправомірними дій щодо здійснення перерахунку його пенсії із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік, зобов'язання відповідача перерахувати розмір пенсії на підставі положень статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік , виплатити суму недоотриманої за період з 01 березня 2011 року пенсії та покладання зобов*язання проводити у подальшому сплату пенсії згідно зміни показників середньої заробітної плати, відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Центрально - Міський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В. Неженцева