Справа: № 2а-8802/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П.
Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
Іменем України
"26" квітня 2012 р. м. Київ
колегія суддів судової палати по адміністративним справам Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Земляної Г.В.
суддів Аліменка В.О., Петрика І.Й.
за участю секретаря Рижкової Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2011 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії "Укгазвидобування" НАК "Нафтогаз України" до Державної податкової інспекції у Самбірському районі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
Позивач Дочірня компанія "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Самбірському районі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0006351700 від 03.06.2011.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2011 року позовні вимоги задоволені. Визнано протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Самбірському районі № 0006351700 від 03.06.2011
Не погоджуючись з судовим рішенням представник Державної податкової інспекції у Самбірському районі подав апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нового рішення з таких підстав.
Згідно зі п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 06.05.2011 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Львові було проведено планову виїзну перевірку Газопромисловому управлінню "Львівгазвидобування" Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 по 31.12.2010.
Перевіркою встановлено невірне віднесення транспортних засобів до товарних позицій згідно з вимогами УКТЗЕД, а саме автомобілі - цистерни (паливо заправники) були віднесені до товарної позиції "автомобілі спеціального призначення", у той час, як повинні були бути віднесені до товарної позиції "автомобілі вантажні", в результаті чого, на думку відповідача, було застосовано невірні ставки податку та порушено статті 3 та 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".
За результатами перевірки складено акт № 439/23-2/25560533 від 06.05.2011 на підставі якого Державною податковою інспекцією у Самбірському районі винесено податкове повідомлення - рішення № 0006351700 від 03.06.2011, яким за порушення пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України філії Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Газопромисловому управлінню "Львівгазвидобування" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з підприємств, організацій власників транспортних засобів, самохідних машин, механізмів на загальну суму 672,50 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 538.00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 134,50 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, прийшов до висновку, що у відповідача не було правових підстав для винесення податкового повідомлення - рішення №0006351700 від 03.06.2011, оскільки зазначене податкове повідомлення - рішення було винесено щодо відокремленого підрозділу юридичної особи, державну реєстрацію якого було припинено, тобто якого вже юридично не існувало.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, оскаржуваним податковим повідомлення-рішенням Газопромисловому управлінню "Львівгазвидобування" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з підприємств, організацій власників транспортних засобів, самохідних машин, механізмів на загальну суму 672,50 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 538.00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 134,50 грн.
Колегія суддів погоджується з даним висновком контролюючого органу та зазначає наступне.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - податок з власників транспортних засобів) є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 Закону є об'єктами оподаткування.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»об'єктами оподаткування є: автомобілі вантажні - код за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності ( УКТЗЕД ) 87 04; автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 87 05 (крім автомобілів спеціального призначення швидкої допомоги та пожежних).
Об'єктами оподаткування є автомобілі вантажні - код 8704;
автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705 (крім пожежних і швидкої допомоги) та ін.
Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів за ставками, зазначеними у статті 3 Закону.
Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
У разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.
Посадові особи, винні у приховуванні (неврахуванні) об'єктів оподаткування, а також у відсутності бухгалтерського обліку чи веденні його з порушенням встановленого порядку, у неподанні, несвоєчасному поданні або поданні не за встановленою формою розрахунків чи інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податку, притягаються до відповідальності відповідно до чинного законодавства.
Об'єктами оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми під відповідним кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі -УКТЗЕД), зазначені у статті 2 Закону.
УКТЗЕД покладено в основу Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності, на якій ґрунтується Митний тариф України, затверджений Законом України від 05.04.2001р. N 2371 «Про митний тариф України»із змінами та доповненнями.
Митний тариф України - це систематизований згідно з УКТЗЕД перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. Митний тариф є невід'ємною частиною Закону України «Про митний тариф України».
Ставки податку з власників транспортних засобів встановлено статтею 3 Закону N 1963. Зазначені ставки визначено залежно від кодів УКТЗЕД у гривнях з 100 куб. см об'єму двигуна для транспортних засобів, які обладнані двигуном внутрішнього згорання.
Щодо класифікації автомобілів-цистерн (паливозаправників) згідно з УКТЗЕД.
Згідно з вимогами УКТЗЕД, як роз'яснює Держмитслужба України (лист від 11.04.2000р. № 11/3-3273), автомобілі залежно від технічних характеристик та призначення класифікуються у відповідних товарних позиціях.
У поясненнях до УКТЗЕД до товарної позиції 8704 "Автомобілі вантажні", зазначено, що автомобілі-цистерни (паливо заправники) (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні) відносяться саме до даної товарної позиції.
До товарної позиції 8704 - "Автомобілі вантажні" включаються:
звичайні вантажівки і фургони (з відкритим, закритим брезентом, закриті і т. д.);
автомобілі і фургони усіх видів для доставки вантажів додому, фургони для переїздів із квартири на квартиру;
вантажівки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажівки з перекидним кузовом і т. д.);
автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); рефрижераторні або термоізольовані вантажівки; багатонастильні вантажівки для перевезення кислоти в ізольованих від ударів контейнерах, балонах із бутаном і т. д.;
важкі вантажівки з рамами, що відкидаються, і заглибними похилими трапами для перевезення танків, піднімальних або траншеєкопальних машин, електричних трансформаторів і т. д.;
вантажівки, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, за винятком бетономішалок за товарною позицією 8705;
сміттєзбірники, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демфіруючими та ін. пристроями або ні. , самозавантажні транспортні засоби, обладнані лебідками, піднімальними пристроями і т. д., але призначені в основному для транспортних цілей
Враховуючи викладене, автомобілі-цистерни (паливо заправники) незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні відносяться до товарної позиції 8704 "Автомобілі вантажні" та повинні оподатковуватись за ставками, визначеними для таких автомобілів, тобто вантажних, таким чином донарахування позивачу суми податкових зобов'язань за ставками податку, встановленими для об'єкта оподаткування -автомобіль вантажний є правомірним.
Разом з тим, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку щодо відсутності у відповідача правових підстав для винесення податкового повідомлення-рішення тільки тому, що державну реєстрацію відокремленого підрозділу юридичної особи було припинено, та зазначає наступне.
Дійсно, з матеріалів справи вбачається, що Відповідно до листа Головного міжрегіонального управління статистики у місті Києві № 21-10/2688-3 від 07.06.2011, яким на запит Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" надано витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідно до якого державну реєстрацію припинення філії Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Газопромислове управління "Львівгазвидобування" проведено 28.04.2011.
Однак, з пояснень позивача, наданих в суді першої інстанції встановлено, що філія Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Газопромислове управління "Львівгазвидобування" припинила свою діяльність шляхом перетворення у відділення Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Газопромислове управління "Львівгазвидобування".
Таким чином відділення Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Газопромислове управління "Львівгазвидобування" є правонаступником філії Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Газопромислове управління "Львівгазвидобування".
Відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України до суб'єктів господарювання відносяться відокремлені підрозділи (філії, представництва, відділення тощо).
Таким чином, колегія суддів вважає, що помилка, допущена контролюючим органом при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення рішення щодо зазначення в податковому повідомленні рішенні «філія Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Газопромислове управління "Львівгазвидобування"» замість «відділення Дочірньої компанії "Укгазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Газопромислове управління "Львівгазвидобування"» не є суттєвою та не доводить протиправність винесеного податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з наведеного, а також системного аналізу вищевказаних норм права, колегія суддів приходить до висновку, що при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення рішення відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбач Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження були надані; обґрунтовано, тобто з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття оскаржуваного рішення; з дотримання необхідного балансу і будь-якими несприятливими наслідками для прав і інтересів позивача.
Відповідно до ст. 159 КАС України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі про відмову у задоволенні позову.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Таким чином вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню.
Керуючись ст.ст.4, 8-11, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області -задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2011 року - скасувати.
В задоволенні позову Дочірньої компанії "Укгазвидобування" НАК "Нафтогаз України" до Державної податкової інспекції у Самбірському районі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0006351700 від 03.06.2011 року відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів із дня складання у повному обсязі, тобто з 04 травня 2012 року шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Земляна Г.В.
Судді: Аліменко В.О.
Петрик І.Й.