Справа: № 2а-14952/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Клочкова Н.В.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
"10" квітня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Гринчуку В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 24 січня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, третя особа - Товариство сприяння обороні України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 24 січня 2012 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, третя особа - Товариство сприяння обороні України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено, визнано протиправною ненадання Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту ОСОБА_2 документів, які слугували підставою для внесення Сімферопольського авіаційно-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України в перелік об'єктів, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2010 року №250 звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву; зобов'язано Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту надати ОСОБА_2 в копіях документи, які слугували підставою для внесення Сімферопольського авіаційно-спортивного клубу Товариства сприяння обороні України в перелік об'єктів, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2010 року №250 звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відповідь на запит позивача дано фахово та в повному обсязі, відповідно до діючого законодавства про доступ до публічної інформації.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Судом першої інстанції встановлено, що 09 вересня 2011 року позивач звернувся до Секретаріату Кабінету Міністрів України з запитом на інформацію в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації», у якому просив надати в копіях документи, що слугували підставою для видання постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2010 року №250, згідно з якою був звільнений від сплати земельного податку за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву, зокрема, Сімферопольський авіаційно-спортивний клуб ТСОУ.
Листом від 14 вересня 2011 року №9898/0/2-11 Секретаріат Кабінету Міністрів Укрнаїни направив вищевказаний запит позивача до Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, мотивуючи це тим, що не є розпорядником зазначеної інформації, про що повідомив позивача.
Листом від 29 вересня 2011 року №11.1/5621 Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту повідомило позивача про направлення вищевказаного інформаційного запиту до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту АРК, управлінь з питань фізичної культури і спорту Вінницької, Дніпропетровської, Луганської, Львівської, Рівненської, Харківської, Чернігівської облдержадміністрацій та Севастопольської міськдержадміністрації, посилаючись на пп.4.9.1 п.4.9 Інструкції з організації і ведення діловодства у Міністерстві України у справах сім'ї, молоді та спорту, затвердженої наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 27 лютого 2009 року №596, та ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача у ненаданні позивачу документів, які слугували підставою для внесення Сімферопольського авіаційно-спортивного клубу ТСОУ в перелік об'єктів, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2010 року №250 звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно п.6 ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації»розпорядники публічної інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також, у разі потреби, перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що на момент направлення інформаційного запиту від 09 вересня 2011 року позивач не володів інформацією, який саме орган виконавчої влади, державний колегіальний орган чи обласна (міські в містах Києві та Севастополі) державна адміністрація були розробником постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2010 року №250 та вніс проект даної постанови на розгляд Кабінету Міністрів України. Також позивач не був обізнаний щодо наявності документів, що мали бути обов'язковим додатком до проекту вищевказаної постанови згідно з параграфом 50 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 №950: пояснювальна записка з відомостями про наявність або відсутність у проекті акта правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, фінансово-економічні розрахунки та пропозиції щодо визначення джерел покриття можливих втрат доходів або додаткових видатків бюджету, а також очікувані соціально-економічні результати реалізації акта. Також позивачеві не були відомі результати громадського обговорення проекту постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2010 року №250, яке в даному випадку було обов'язкове відповідно до п.1 параграфа 42 Регламенту Кабінету Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, Секретаріат Кабінету Міністрів Укрнаїни направив запит позивача до Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, оскільки не є розпорядником запитуваної інформації. Натомість, Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту відмовлено в наданні запитуваних документів з посиланням пп.4.9.1 п.4.9 Інструкції з організації і ведення діловодства у Міністерстві України у справах сім'ї, молоді та спорту, затвердженої наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 27 лютого 2009 року №596, та ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що в силу ч.2 ст.19 Конституції України відповідач має діяти у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», а не згідно Інструкції з організації і ведення діловодства у Міністерстві України у справах сім'ї, молоді та спорту, затвердженої наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 27 лютого 2009 року №596.
Крім того, судом вірно визначено, що розпорядником запитуваної інформації являється Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 02 березня 2010 року №250 прийнята на виконання п.4 ст.12 Закону України «Про плату за землю», згідно якого від земельного податку звільняються підприємства, установи, організації, громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості, у тому числі аероклуби та авіаційно-спортивні клуби Товариства сприяння обороні України, - за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву, бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України за умови спрямування відповідних сум земельного податку на розвиток фізичної культури і спорту за напрямами і в порядку, визначеними Кабінетом Міністрів України. Натомість, в силу ст.36-6 Закону України «Про фізичну культуру та спорт»(в редакції, що була чинною до 01 січня 2011 року) центральний орган виконавчої влади з фізичної культури і спорту затверджує за поданням національної спортивної федерації умови та порядок організації проведення всіх всеукраїнських спортивних змагань, а тому ініціатором включення Сімферопольського авіаційно-спортивного клубу ТСОУ в перелік об'єктів, звільнених від сплати земельного податку, виступає Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту за умови, якщо воно видало або планувало видати накази про проведення на базі цієї організації всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України, які мали бути включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих заходів і спортивних змагань.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації»не надав позивачеві запитуваних документів та неправомірно направив інформаційний запит позивача, отриманий від Секретаріату Кабінету Міністрів України, на розгляд до Міносвіти і науки, молоді та спорту АРК, управлінь з питань фізичної культури і спорту Вінницької, Дніпропетровської, Луганської, Львівської, Рівненської, Харківської, Чернігівської облдержадміністрацій та Севастопольської міськдержадміністрації.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 24 січня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 17 квітня 2012 року.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Грищенко Т.М.
Лічевецький І.О.