Ухвала від 10.04.2012 по справі 2а/2370/7921/2011

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2370/7921/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О.

Суддя-доповідач: Романчук О.М

УХВАЛА

Іменем України

"10" квітня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого-судді: Романчук О.М.,

Суддів: Глущенко Я.Б.,

Шелест С.Б.,

при секретарі: Воронець Н.В.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Заячківська»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Заячківська»до Головного управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації, Контрольно-ревізійного управління в Черкаській області про визнання незаконними висновків, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю агрофірма «Заячківська» звернулися до Черкаського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації, Контрольно-ревізійного управління в Черкаській області про визнання незаконними висновків, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, а саме: визнати незаконними висновки, які зазначені в акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Христинівської райдержадміністрації, які стосуються отримання СТОВ агрофірмою «Заячківка»бюджетної тваринницької дотації за поставлену у січні-лютому 2008 року сільськогосподарську продукцію у завищеному на 4 049 грн. 50 коп. розмірі; визнати неправомірними дії Головного управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації щодо відмови позивачу в отриманні компенсації відсоткової ставки по залученому кредиту у розмірі 78 633 грн.; зобов'язати Головне управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації здійснити необхідні дії щодо перерахування на поточний рахунок СТОВ агрофірми «Заячківка»компенсації відсоткової ставки по залученому кредиту у розмірі 78 633 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2011 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Заячківська»про визнання незаконними висновків, які зазначені у акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Христинівської райдержадміністрації, які стосуються отримання СТОВ агрофірмою «Заячківська»бюджетної тваринницької дотації за поставлену у січні-лютому 2008 року сільськогосподарську продукцію у завищеному на 4049,50 гривень розмірі. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач по справі подали апеляційну скаргу, в якій просили постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою повністю задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням конкурсної комісії Черкаської обласної державної адміністрації Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю агрофірма «Заячківка»за результатами конкурсу надано право на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученим короткостроковим кредитом за рахунок коштів державного бюджету у 2011 році. Розрахунковий розмір компенсації становить за рік 359 600 грн.

Комісією Мінагрополітики затверджено розподіл коштів між підприємствами-позичальників, оформлений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 421 від 23.08.2011 р., відповідно до якого позивачеві виділено 78 633 грн. компенсації відсотків по залученому кредиту.

Разом із тим, Головне управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації із посиланням на пункт 10 Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 348 від 01.03.2007 р., відмовилось перераховувати вказану суми на поточний рахунок позивача у зв'язку з тим, що перевіркою окремих питань фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Христинівської райдержадміністрації за 2008-2010 роки, яка в 2011 році проводилася Контрольно-ревізійним управлінням у Черкаській області, встановлено порушення в частині використання бюджетних коштів за бюджетною програмою КПКВ 2801210 «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка продукції рослинництва», що призвело до незаконного отримання позивачем такої дотації в сумі 4 046 грн. 45 коп.

Позивач вважає, висновки контроль-ревізійного відділу незаконними, а дії Головного управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації неправомірними.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи контрольно-ревізійним відділом у Христинівському районі Черкаської області проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Христинівської районної державної адміністрації за період з 01.01.2008 року по 31.12.2010 року, про що складено акт від 06.07.2011 року № 07-21/18.

Так, зазначеним актом перевірки зафіксовано виявлені в ході проведення перевірки порушення, зокрема, ревізією законності отримання бюджетної тваринницької дотації за вирощених та зданих на забій свиней встановлено, що СТОВ агрофірма «Заячківська»в період з 01.01.2008 року по 13.03.2008 року проводило нарахування дотації в Реєстрах у завищеному розмірі, чим порушено вимоги п. 9 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2007 року № 348, а саме за вирощених та зданих на забій свиней по 1,40 грн., які необхідно було нараховувати по 1,05 грн. за кілограм прийнятої живої маси. Відповідне порушення призвело до зайвого отримання бюджетної тваринницької дотації на суму 4049,50 грн., з яких 2343,25 грн. -за здану худобу в січні 2008 року, 1706,25 грн. -за здану худобу в лютому 2008 року. Реєстр облікових листів за січень та лютий 2008 року підписані директором товариства Голотою П.М. та головним бухгалтером Бурлакою О.В.

Разом із тим, позивач, не погоджуючись із висновками, зазначеними в акті від 06.07.2011 року № 07-21/18, вважає, що вони не відповідають дійсності.

Закриваючи провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання незаконними висновків, які зазначені у акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Христинівської райдержадміністрації, та стосуються отримання СТОВ агрофірмою «Заячківська»бюджетної тваринницької дотації за поставлену у січні-лютому 2008 року сільськогосподарську продукцію у завищеному на 4049,50 гривень розмірі, судом першої інстанції зазначено, що дана позовна вимога не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується Державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Для виконання покладених на контрольно-ревізійний відділ у Христинівському районі Черкаської області функцій та на підставі ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженою Постановою КМУ від 20.04.2006 року № 550, Положення про контрольно-ревізійне управління України, затвердженого постановою КМУ від 27.06.2007 року № 884 останнім, відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Христинівської районної державної адміністрації за 2008-2010 роки.

Згідно п. 2 Порядку № 550, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Пункт 35 Порядку передбачає, що результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок.

Згідно з пунктом 3 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою акт ревізії - це документ, який складається особами, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати.

З правового аналізу вищевказаних норм вбачається, що акт ревізії це службовий документ, який підтверджує факт ревізійних дій та їх результатів, і є носієм доказової інформації про виявлені недоліки в господарюванні.

Дана правова позиція викладена також у Листі Вищого адміністративного суду України від 14.07.2010 р. № 1074/11/13-10 відповідно до якого, з системного аналізу ч. 5 ст. 2, п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», вбачається, що акт ревізії є лише засобом документування дій ревізійного органу та не є актом індивідуальної дії у розумінні ч. 1 ст. 17 КАСУ, а тому не може бути предметом оскарження в суді.

Предметом оскарження в адміністративному суді є юридичні наслідки (фактично застосовані наслідки), що безпосередньо випливають з результатів ревізії, тобто оскарженню підлягають вимоги щодо усунення встановлених порушень.

Проаналізувавши Акт ревізії від 06.07.2011 року № 17-21/18, колегія суддів зазначає, що останній дійсно носить описовий характер та не містить вимог, які б породжували, змінювали чи припиняли певні права та обов'язки позивача, не спричиняє виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, тобто не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору.

Крім того, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо необгрунтованності позовних вимог до Головного управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації з огляду на наступне.

Кредитна підтримка виробників сільськогосподарської продукції (кредитна субсидія) передбачена статтею 13 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України»від 24 червня 2004 року № 1877-ІV.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. № 794 було затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, яким встановлено процедуру проведення конкурсу на отримання компенсації по відсотках, вимоги до сільськогосподарських підприємств, які можуть брати участь у такому конкурсі, та порядок виплати компенсацій по відсотках підприємствам, які за результатами конкурсу отримали на це право.

Як вже зазначалося, рішенням конкурсної комісії Черкаської обласної державної адміністрації (протокол № 1 від 07.06.2011 р.) позивачу за результатами конкурсу надано право на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученим короткостроковим кредитом за рахунок коштів державного бюджету у 2011 році. Розрахунковий розмір компенсації становить за рік 359 600 грн.

Комісією Мінагрополітики був затверджений розподіл коштів між підприємствами-позичальників, оформлений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 421 від 23.08.2011 р. Відповідно до даного наказу позивачеві виділено 78 633 грн. компенсації відсотків по залученому кредиту.

Разом із тим, Головне управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації із посиланням на пункт 10 Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 348 від 01.03.2007 р., відмовилось перераховувати вказану суми на поточний рахунок позивача.

Так, відповідно до пункту 10 вказаного Порядку, дотація за вирощену і продану худобу та птицю надається на підставі приймальних квитанцій (форма № ПК-1 і ПК-2), виданих сільськогосподарським підприємствам та фізичним особам у двох примірниках суб'єктами господарювання, які мають власні (орендовані) переробні потужності, на продані їм на забій худобу та птицю, облікових листів (форма № 100 (100а) худоби та птиці, які забиті та перероблені у власних (орендованих) переробних цехах сільськогосподарських підприємств.

Для отримання дотації за вирощену і продану худобу та птицю управлінням агропромислового розвитку районних і управлінню промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій першого числа місяця, що настає за звітним періодом, подаються такі документи: сільськогосподарськими підприємствами-реєстр приймальних квитанцій (облікових листів) за формою згідно з додатком 1, по одному примірнику таких квитанцій (облікових листів), копія звіту про стан тваринництва (форма № 24-сг) стосовно реалізованих на забій худоби та птиці на перше число відповідного місяця поточного року, завірена органами державної статистики, копія довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України, завірена в установленому порядку, витяг з Реєстру тварин, виданий організацією, яка веде зазначений Реєстр, що підтверджує ідентифікацію та реєстрацію в установленому порядку вирощеної та проданої великої рогатої худоби, а також письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства за формою згідно з додатком 20 повернути у місячний строк до бюджету кошти дотації за вирощену і продану худобу та птицю у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення). При цьому в разі виявлення зазначеного факту припиняється надання будь-якої державної підтримки такому сільськогосподарському підприємству протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів.

Оскільки контрольно-ревізійним відділом у Христинівському районі за результатами ревізії встановлено зайве отримання позивачем бюджетної тваринницької дотації на суму 4 049 грн. 50 коп. Головним управлінням агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації обгрунтовано відмовлено позивачу в отриманні компенсації відсоткової ставки по залученому кредиту у розмірі 78633 грн. на підставі пункту 10 Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 348 від 01.03.2007 р.

Крім того, судом першої інстанції встановлено, що на підставі акту ревізії від 06.07.2011 року № 07-21/18 контрольно-ревізійним відділом у Христинівському районі на адресу Христинівської районної державної адміністрації було надіслано лист-вимогу про усунення порушень, встановлених ревізією.

Так, на виконання зазначеного листа-вимоги Христинівська районна державна адміністрація листом від 26.07.2011 року звернулася до позивача із вимогою перерахувати незаконно виплачені кошти по програмі «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка продукції рослинництва»в розмірі 4049,50 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зайво отриману бюджетну тваринницьку дотацію в сумі 4049,50 грн. повернуто 09.08.2011 року.

За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що Головне управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації діяло на підставі та в межах наданих йому повноважень, підстав для визнання дій відповідача неправомірними колегією суддів не вбачається.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При цьому, доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, в зв'яку з чим, суд апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Заячківська»залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2011 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено: 16 квітня 2012 року.

Головуючий суддя Романчук О.М

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.