Справа: № 2а-4264/11/2320 Головуючий у 1-й інстанції: Фетісова Т.Л.
Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
Іменем України
"27" квітня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Мамчура Я.С. та Шостака О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації на постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 23 серпня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги,
У серпні 2011 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати неправомірною відмову Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації провести донарахування та виплатити суму грошової допомоги на оздоровлення та зобов'язати провести виплату щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік.
Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 23 серпня 2011 року вказаний адміністративний позов був задоволений.
Відповідач, не погоджуючись із прийнятою постановою, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду від 23 серпня 2011 року та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що ним було здійснено виплату позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня у 2010 році з дотриманням постанови КМ України «Про розміри грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»№ 341 від 04 квітня 2011року.
Особи, які беруть участь у справі, з клопотаннями про розгляд справи за їх участю -не зверталися. В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та обставини, на які посилається позивач, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації -задовольнити, постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 23 серпня 2011 року -скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»має вищу юридичну у порівнянні з постановою КМ України «Про розміри грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»№ 341 від 04 квітня 2011року та є пріоритетним у застосуванні.
Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він суперечить нормам матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
У відповідності до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно ст. 4 розділу VІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»Кабінету Міністрів України у 2011 році було надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Таким чином, Кабінету Міністрів України у 2011 році були надані спеціальні повноваження щодо встановлення розміру деяких категорій соціальних виплат.
До такої категорії виплат належить, в тому числі, щорічна разова допомога до п'ятого травня, передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як така, що обчислюється залежно від розміру мінімальної заробітної плати.
На виконання вказаних повноважень Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про розміри грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»№ 341 від 04 квітня 2011року.
Отже, у 2011 році були чинними два нормативно-правові акти, якими був установлений різний розмір щорічної разової допомоги до 5 травня -Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та постанова КМ України «Про розміри грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»№ 341 від 04 квітня 2011року, яка прийнята на виконання Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік».
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У разі існування двох нормативно-правових актів, які мають однакову юридичну силу, проте по різному врегульовують суспільні відносини, за загальним правилом підлягає застосуванню той із них, який було прийнято пізніше.
З огляду на те, що Закон України «Про державний бюджет України на 2011 рік»було прийнято пізніше у порівнянні із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»колегія суддів приходить до висновку про те, що в даному випадку при виплаті позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня відповідачі повинні були керуватися Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»та постановою КМ України № 341 від 04 квітня 2011 року.
Судом встановлено, що позивач є інвалідом ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни -учасник війни. Вказана обставина підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, копія якого приєднана до матеріалів справи.
Із позовної заяви вбачається, що у 2011 році позивачу було виплачено щорічну разову допомогу до 5 травня у розмірі 120 грн. 00 коп., встановленому постановою КМ України № 341 від 04 квітня 2011 року.
У зв'язку з цим колегія суддів вважає, що відповідачі виконали у повному взятий державною на себе обов'язок щодо виплати щорічної разової допомоги до 5 травня.
За таких обставин колегія суддів не вбачає підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Таким чином, доводи апеляційної скарги Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 23 серпня 2011 року та є підставами для її скасування.
Враховуючи наведене колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. За таких обставин колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації -задовольнити, постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 23 серпня 2011 року -скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації -задовольнити.
Постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 23 серпня 2011 року -скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 -відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Горяйнов А.М.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.