Справа № 2522/189/2012 р.
Іменем України
28.05.2012 року суддя Талалаївського районного суду Чернігівської області Тіщенко Л.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Талалаївської РДА про визнання незаконними дій та стягнення з органу владних повноважень не нарахованої щорічної допомоги на оздоровлення, -
21.05.2012 року позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення Талалаївської РДА про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат як особі, віднесеній до другої категорії.
В позовній заяві вказує, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії і на нього розповсюджуються пільги і соціальні гарантії, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме те, що особам, віднесеним до другої категорії, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Просить суд визнати незаконною дії Управління праці і соціального захисту населення Талалаївської РДА щодо ненарахування йому законодавчо встановлених соціальних виплат та зобов'язати відповідача здійснити нарахування щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат відповідно до чинного законодавства та провести відповідні виплати за 2011 рік.
Відповідач - УПСЗН Талалаївської РДА - надав до суду письмові заперечення на позов, в яких зазначили, що всі належні позивачу виплати здійснювались згідно чинного законодавства і видатків, пов'язаних із соціальним захистом громадян, а саме - згідно постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії в розмірі 100 гривень.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 згідно копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.09.1997 року є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та перебуває на обліку в УПСЗН Талалаївської РДА.
Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 06.06.1996 року передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту громадян. Доводи відповідача -УПСЗН Талалаївської РДА - про відсутність кошторисних призначень для реалізації цієї норми не можуть бути підставою для невиконання вимог зазначеного Закону. Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені і закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Наявність у позивача права на призначення щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України.
Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з положенням ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві застосуванню підлягає ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з якої вбачається, що під час визначення розміру виплат за основу їх нарахування береться мінімальна заробітна плата, а не наведена відповідачем Постанова Кабінету Міністрів України № 562, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.
При цьому надання законодавцем Кабінету Міністрів України права визначати порядок виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на 2011 рік не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав таких осіб, встановлений цим же Законом. Тобто, Кабінету Міністрів України було надано право встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону.
Отже дії відповідача щодо невиплати у повному розмірі щорічної допомоги на оздоровлення є незаконними, і тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню за виключення суми, фактично виплаченої за даний період.
Порушені права позивача підлягають поновленню шляхом зобов'язання відповідача - УПСЗН Талалаївської РДА - здійснити перерахунок та виплату позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, недоплачену суму одноразової щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у розмірі відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» п'яти мінімальних заробітних плат, враховуючи розмір заробітної плати на момент виплати.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини та прийшовши до переконання про наявність підстав для прийняття постанови у даній адміністративній справі у скороченому провадженні, керуючись ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 7-14, 99, 100, 122, 158-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Талалаївської РДА про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення - задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконними дії Управління праці і соціального захисту Талалаївської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення у встановленому розмірі як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за 2011 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати Управління праці і соціального захисту Талалаївської районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у розмірі, встановленому до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії та виплатити її на користь позивача за виключенням суми фактично проведених виплат.
Постанова суду, прийнята в скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Талалаївський районний суд Чернігівської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом
Суддя Л. В. Тіщенко