Постанова від 24.05.2012 по справі 29/5005/16202/2011

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.05.2012 року Справа № 29/5005/16202/2011

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого Виноградник О.М. ( доповідач)

суддів: Джихур О.В., Вечірко І.О. ( зміна складу колегії суддів відбулась на підставі розпорядження секретаря судової палати Лотоцької Л.О. від 23.05.2012року)

при секретарі: Ковзикові В.Ю.

Учасники процесу у судове засідання не з"явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції, м.Дніпропетровськ на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05.03.2012року у справі № 29/5005/16202/2011

за заявою Приватного підприємства»А-Прайм», м.Дніпропетровськ

до боржника Приватного підприємства»А-Прайм», м.Дніпропетровськ

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05.03.2012 року у справі № 29/5005/16202/2011 (суддя Полєв Д.М.) за заявою Приватного підприємства»А-Прайм», м.Дніпропетровськдо боржника Приватного підприємства»А-Прайм», м.Дніпропетровськ про визнання банкрутом було затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора ПП»А-Прайм»,м.Дніпропетровськ, ліквідовано юридичну особу -ПП»А-Прайм», м.Дніпропетровськ, провадження у справі припинено ( а.с.124-126; т.1).

Вищевказану ухвалу господарського суду мотивовано в якості норм права ст.ст.22,32, п.6 ст.40 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Не погодившись з вищевказаною ухвалою, її оскаржила в апеляційному порядку -Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція, м.Дніпропетровська, посилається на порушення господарським судом при прийнятті оскаржуваної ухвали норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05.03.2012р., припинити провадження у справі або направити на розгляд господарському суду, зокрема:

- господарським судом було порушено норми права п.44.1, 44.3, 44.5 ст.44, п.п.16.1.5 п.16.1 ст.16, п.п.78.1.7, 78.1, ст.78, Податкового кодексу України, ст.25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

- господарським судом було порушено вимоги п.3.5.1 Інструкції з діловодства в господарських судах України, так як скаржник не був повідомлений про призначення розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута в судовому засіданні 05.03.2012 року;

- господарським судом не було витребувано належних доказів, зокрема інформації від органів державної податкової служби про проведення перевірки боржника щодо дотримання вимог податкового законодавства.

Враховуючи, що неявка представників сторін не перешкоджає розгляду справи по апеляційній скарзі по суті; апеляційний господарський суд обмежений певними процесуальними строками розгляду апеляційної скарги, які спливають, будь-які клопотання від учасників процесу про продовження строків розгляду апеляційної скарги, відкладення розгляду справи не надходили, враховуючи факт належного сповіщення боржника про час та місце судового засідання, що підтверджується ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.05.2012року ( а.с.139-140; т.1) зі штампом канцелярії суду про розсилку згідно з Інструкцією з діловодства в господарських судах України , затверджену Наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу можливо розглянути по суті в цьому судовому засіданні за наявними матеріалами, за відсутності представника боржника , скаржника та ініціюючого кредитора ( ст.ст.75,99 ГПК України).

Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали господарського суду Дніпропетровської області , дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що оскаржувану ухвалу слід скасувати на підставі п.п.3,4 ч.1 ст.104 ГПК України, виходячи з наступних підстав.

22.11.2011 року ухвалою господарського суду Дніпропетровської області було порушено провадження у справі № 29/5005/16202/2011 про банкрутство приватного підприємства»А-Прайм», м.Дніпропетровськ за ознаками ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (а.с.1 т.1).

При цьому в заяві про порушення провадження у справі ліквідатор посилався на те,що загальними зборами учасників від 28.03.2011р. ( а.а.27; т.1) було вирішено припинити діяльність ПП»А-Прайм»шляхом ліквідації; 11.10.2011р. рішенням №2 власника ПП»А-Прайм»було прийнято рішення про затвердження проміжного ліквідаційного балансу ( а.с.34; т.1). Також ліквідатор посилався на недостатність вартості майнових активів боржника для задоволення вимог кредиторів.

31.03.2011р. в Бюлетні держреєстрації було здійснено публікацію оголошення про ліквідацію боржника (№174(9)) ( а.с.51-52; т.1).

01.04.2011р. на адресу Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська було направлено повідомлення про припинення ПП»А-ПРАЙМ»( а.с.49; т.1( з відмітками ДПІ в отриманні)).

01.12.2011 року постановою господарського суду Дніпропетровської області по цій справі боржника визнано банкрутом за ознаками ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", було відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 1 рік, до 01.12.2012 року, ліквідатором боржника призначено арбітражного керуючого Талана І.Р. (а.с.56-58 т.1). Зазначена постанова господарського суду про визнання банкрутом набрала законної сили ( ст..115 ГПК України), не була оскаржена жодним учасником судового процесу, отже, є обов»язковою.

21.02.2012року до господарського суду надійшов звіт ліквідатора з додатками на затвердження господарським судом ( а.с.85-119).

22.02.2012року ухвалою господарського суду було призначено до розгляду вищевказаний звіт ліквідатора в судовому засіданні 05.03.2012року ( а.с.120).

05.03.2012 року ухвалою господарського суду Дніпропетровської області у справі № 29/5005/16202/2011 (суддя Полєв Д.М.) за заявою Приватного підприємства»А-Прайм», м.Дніпропетровськдо боржника Приватного підприємства»А-Прайм», м.Дніпропетровськ про визнання банкрутом було затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора ПП»А-Прайм»,м.Дніпропетровськ, ліквідовано юридичну особу -ПП»А-Прайм», м.Дніпропетровськ, провадження у справі припинено. Зазначена ухвала господарського суду і є предметом апеляційного оскарження.

Отже, провадження у даній справі про банкрутство було порушено на підставі ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ; відповідно до частини 1 цієї статті, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього ліцензії.

Необхідними передумовами для звернення до суду з заявою на підставі ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутство" є дотримання боржником вимог ст.ст.105, 110, 111 Цивільного кодексу України, ст.60 Господарського кодексу України щодо порядку добровільної ліквідації.

Зокрема, статтею 105 ЦК України передбачено:

- учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення;

- учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу; виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи;

- з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи; комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється;

- комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи;

- комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

Згідно частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України ( в ред.. ЗУ від 22.09.2011р. №3795-VI) юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Частиною 3 статті 110 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії встановлені законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ( в ред. ЗУ від 22.09.2011р. №3795-VI).

Відповідно до частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Статтею 60 Господарського кодексу України, встановлено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом; орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію; ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до Закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки; одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.

Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання ( ч.5 ст.60 ГПК України в ред. ЗУ №2756-VI від 02.02.2010р.).

Отже, враховуючи вищезазначені вимоги Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: 1)оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, 2)повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства в встановленому порядку; 3)складання проміжного ліквідаційного балансу. 4) звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими; з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.

Із представленого на затвердження господарському суду звіту не надано жодного доказу в розумінні ст..ст.32,36 ГПК України, підтверджуючого факт відсутності чи наявності заборгованості по сплаті податків та обов»язкових платежів (довідки). Зазначені довідки не отримувались ліквідатором від органів ДПІ та відповідних позабюджетних фондів, запити до цих установ відсутні. Зазначені обставини свідчать про неналежне виконання ліквідатором своїх обов»язків, передбачених ч.1 ст.25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зокрема, в частині аналізу фінансового стану банкрута, складання ліквідбалансу, а висновок господарського суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідацію боржника є передчасним.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувану ухвалу господарського суду Дніпропетровської області слід скасувати.

Крім цього, з боржника підлягають стягненню до Спецфонду Державного бюджету України відповідно до ч.3-5 ст.49, ст..99 ГПК України витрати по оплаті судового збору в сумі 536 грн. 50 коп. за розгляд апеляційної скарги в суді апеляційної інстанції.

Щодо розгляду апеляційної скарги ДПІ по суті, колегія суддів вважає, що апеляційне провадження не може бути припинено з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.4 Господарського процесуального кодексу України господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до приписів ст.41 Податкового кодексу органи державної податкової служби є контролюючими органами, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

Частиною 1 ст.210 ГК України передбачено, що правами кредиторів щодо неплатоспроможних боржників користуються також визначені законом органи справляння податків, зборів ( обов'язкових платежів).

Отже, органи ДПІ є потенційним кредитором в розумінні ст..210 ГК України.

Керуючись ст.ст.ч.3-5 ст. 49, 99, 101, 103-105, 106 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції, м.Дніпропетровськ -задовольнити.

Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 27.02.2012р. у справі № 29/5005/16202/2011- скасувати.

Стягнути з Приватного підприємства»А-Прайм», м. Дніпропетровськ в доход Спецфонду Державного бюджету України 536 грн. 50 коп. судового збору, які підлягають оплаті за розгляд апеляційної скарги в суді апеляційної інстанції.

Видачу відповідного наказу та його надсилання до органів стягнення доручити здійснити згідно зі ст.ст. 117-118 ГПК України господарському суду Дніпропетровської області.

Матеріали справи повернути на розгляд до господарському суду Дніпропетровської області.

Постанову може бути оскаржено до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Повний текст постанови підписаний 25.05.2012року

Головуючий О.М. Виноградник

Суддя О.В. Джихур

Суддя І.О.Вечірко