Справа № 2212/709/12
29.05.2012
Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді - Шуригіної О.В.,
при секретарі -Фурман Г.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької районної державної адміністрації в особі відділу Держкомзему в Новоушицькому районі про зобов'язання вчинити дії,-
25 квітня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача про зобов'язання видати державний акт на право власності на земельну ділянку.
Позивач у судове засідання не з'явився, в позовній заяві вказав, про розгляд справи без його участі.
Відповідач до суду представника не направив, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника.
У відповідності з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Кодекс адміністративного судочинства визначає поняття суб'єкта владних повноважень, яким є - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 ст. 18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
При цьому, частиною 2 ст. 18 КАС України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п.2 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" обласні та районні райдержадміністрації є органами виконавчої влади, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами в тому числі і повноважень щодо вирішення питань регулювання земельних відносин.
Отже, у контексті ч.2 ст. 18 КАС України зазначена справа підсудна Хмельницькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Керуючись ст.18, ч.1 ст. 22 КАС України,
Адміністративну справу № 2212/709/12 за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької районної державної адміністрації в особі відділу Держкомзему в Новоушицькому районі про зобов'язання вчинити дії - передати до Хмельницького окружного адміністративного суду для розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним направлення копії апеляційної скарги до апеляційного суду в 5-денний строк з дня її проголошення. Якщо ухвалу суду було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: О. В. Шуригіна