Постанова від 29.05.2012 по справі 2а-1527/11

Шевченківський районний суд м.Львова

Справа № 2а-1527/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2011 року Шевченківський районний суд м. Львова

в складі: головуючої судді Свірідової В.В.

при секретарі Дмитраш І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дії неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком, -

встановив:

19.08.2011 р. позивач звернулась суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо застосування при проведенні перерахунку їй пенсії у 2010 році показника середнього заробітку за 2007 рік, зобов»язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком з 01.02.2010 р. відповідно до ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік - 1650,43 грн., здійснити виплату різниці недоотриманої суми пенсії та проводити виплату пенсії у новому розмірі. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з пенсійних виплат з 01.02.2010 р. до часу прийняття рішення суду.

Позов мотивує тим, що з 2005 року вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу, після останнього перерахунку пенсії 27.01.2010 р. вона звернулась до відповідача з заявою про наступний перерахунок відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». З 01.02.2010 р. відповідачем було проведено перерахунок їй пенсії по стажу та заробітку, однак при коригуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії відповідач застосував показник середньої заробітної плати в Україні не за 2009 рік, а за 2007 рік. Призначена відповідачем пенсія дорівнює 1767,77 грн. і є меншою, аніж належала б їй, позивачеві, при застосуванні порядку розрахунку, встановленого Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Тому дії відповідача вважає незаконними та такими, що порушують її конституційні права. На своє звернення до відповідача від 07.07.2011 р. щодо перерахунку пенсії отримала відповідь-відмову за № Ч-365 від 19.07.2011 року. З огляду на викладене вимушена звернутись до суду.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала, надавши пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві. Просить задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, про причини неприбуття не повідомив. До суду надійшло письмове заперечення відповідача на позов від 14.10.2011 р., яке долучено до матеріалів справи, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Виходячи з положень ч. 4 ст. 128 КАС України, де передбачено наслідки неприбуття в судове засідання відповідача - суб»єкта владних повноважень, суд вважає за можливе провести розгляд справи та постановити рішення у відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши зібрані по справі докази, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова та отримує пенсію за віком. Окрім цього, позивач продовжує працювати, а відтак має право на перерахунок пенсії відповідно до закону.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно пп.10 п.35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені пп.10 п.35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).

Починаючи з 22 травня 2008 року і станом на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії діяла редакція ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка не містить в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто, по цій справі за 2009 рік.

Як вбачається з позовних вимог позивач просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії саме з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні для призначення і перерахунку пенсії за 2009 рік, що відповідає вимогам ст.40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому її позовні вимоги є такими, що ґрунтуються на законі.

Згідно пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Відповідач вказав, що перерахунки пенсії проводились відповідно до пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», але фактично в цій постанові відтворена редакція ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в пп.3 п.11 постанови, не відповідають положенням, викладеним в ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова КМ України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.

Зазначений висновок суду ґрунтується і на конституційних нормах ст.92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Нормативно-правові акти Пенсійного фонду України підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством (п.7. Положення про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою КМ України від 24.10.2007 року N 1261). Лист Мінпраці та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року був опублікований в газеті «Все про бухгалтерський облік» 01.06.2009 року, але ця публікація носила інформаційний, а не офіційний характер.

Виходячи з цього, вказаний Лист не є нормативно-правовим актом, не зареєстрований офіційно в Мін'юсті, як це передбачено Указом Президента України від 03.10.1992 року № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», та офіційно не оприлюднений, що суперечить Конституції України.

У відповідності з ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Позиція відповідача, яка ґрунтується на відсутності законодавчого регулювання питання щодо визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, з огляду на вищевказані норми закону є помилковою та такою, що не ґрунтується на вимогах закону.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку позивачеві пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік відповідно до ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV є протиправними, оскільки не відповідають вищевказаним вимогам закону, та відповідача слід зобов»язати провести перерахунок та виплату пенсії за віком позивачеві із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.

Крім цього, суд вважає, що позивачеві слід провести перерахунок і виплату пенсії з 01 лютого 2010 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 р. відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, оскільки позивач дізналась про порушення своїх прав в липні 2011 р., а згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на викладене, враховуючи те, що, як вказувалось вище, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов»язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позовна вимога про стягнення з відповідача заборгованості з пенсійних виплат на користь позивача є безпідставною та задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію позивачеві у відповідності з проведеним перерахунком, то така також задоволенню не підлягає, оскільки не стосується спірних відносин, а носить перспективний, на думку позивача - ймовірний протиправний характер поведінки відповідача у відносинах із позивачем, а тому таке право відповідно до ч.1 ст.2 КАС України судовому захисту не підлягає.

Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6,8,9,11,17,18,69,71,86,99,158,160-163,167 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

постановив:

позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова неправомірними щодо застосування під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2010 році показника середнього заробітку за 2007 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 лютого 2010 року, відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.

У решта позовних вимогах відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня проголошення через Шевченківський районний суд м. Львова до апеляційного адміністративного суду Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя В. В. Свірідова