Ухвала від 17.05.2012 по справі 2а-2312/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

17 травня 2012 року 2а-2312/12/1070

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовомПетропавлівсько-Борщагівської сільської ради

до треті особиКиєво-Святошинської районної державної адміністрації ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17

проскасування розпоряджень,

ВСТАНОВИВ:

Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада звернулась до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Києво-Святошинської районної державної адміністрації, за участю третіх осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 про скасування розпоряджень відповідача від 16.02.2010 № 1065-1081 про надання зазначеним третім особам у власність земельних ділянок.

Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. (частина друга статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України).

Суд звертає увагу на ту обставину, що інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Так, строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Строк у шість місяців, у даному випадку, визнано законодавцем достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що її права, свободи чи інтереси порушено визначилася чи буде вона звертатися до суду із відповідним позовом.

Крім цього, початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права..

Тому, при визначенні початку цього строку суд з'ясовує момент, коли виникли підстави у позивача для звернення до суду, а не коли він з'ясував для себе, що певні дії чи бездіяльність відповідача стосовно нього є порушенням.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд скасувати розпорядження відповідача від 16.02.2010 № 1065-1081 про надання у власність земельних ділянок громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17.

Оскільки жодних доказів щодо дати отримання оскаржуваних розпоряджень матеріали справи не містять, беручи до уваги наявні матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позивач з 16.02.2010 знав або повинен був знати про наявність оскаржуваних розпоряджень.

Однак, з даною позовною заявою позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду лише 04.05.2012, що підтверджується штампом поштового відділення (позов був відправлений засобами поштового зв'язку). Тобто, із значним порушенням строку на звернення до суду, визначеного статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (більш ніж через два роки).

Крім цього, суд звертає увагу на те, що як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, а саме із опису вкладення до цінного листа, який додається до даної позовної заяви позивачем зазначено копію ухвали Вищого адміністративного суду України К-23876/08 від 04.12.2009 року, замість зазначеної копії ухвали Вищого адміністративного суду України К-2387/09 від 04.12.2009; зазначено копію ухвали Вищого адміністративного суду України К-23876/08 від 09.06.2012 року, замість зазначеної копії ухвали Вищого адміністративного суду України К-2387/08 від 09.06.2010 року; зазначено копію постанови Київського окружного адміністративного суду № 2а-6377/10/1070 від 24.09.2010 року на 5 аркушах, замість 7 аркушах; виявлено у додатках до адміністративного позову 64 аркуші, замість 71 аркуша.

Вказана обставина також підтвержується копією Акта Київського окружного адміністративного суду від 15.05.2012.

Жодних заяв чи клопотань про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними як і будь-яких істотних та вагомих причин пропуску строку на звернення до суду, які непереборно перешкоджали позивачеві його зверненню, починаючи з 16.02.2010 матеріали даної справи не містять.

Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України визначено правові наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду. Так, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала (частина перша статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України).

В силу положень частини другої статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява може бути залишена без розгляду на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.

Крім цього, в силу положень статті 7 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір»питання щодо повернення судових витрат суд вирішує в ухвалі суду.

Так, відповідно до положень пункту 4 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням). Оскільки позивач в силу закону звільнений від сплати судового збору, у суду відсутні підстави щодо вирішення питання стосовно судових витрат.

З огляду на ту обставину, що позивач не скористався правом на подання разом із позовною заявою заяви про поновлення пропущеного строку на звернення до суду; позивачем у даному адміністративному позові не наведено жодних фактичних обставин вважати причини пропуску строку для звернення до суду поважними; жодних належних та допустимих доказів, які б надавали суду підстави обчислювати цей строк від іншої дати ніж з 16.02.2010 як адміністративний позов так і матеріали справи також не містять та беручи до уваги те, що адміністративний позов подано позивачем з порушенням шестимісячного строку на звернення до суду, керуючись статтями 99, 100, 169, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради до Києво-Святошинської районної державної адміністрації за участю третіх осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 про скасування розпорядження -залишити без розгляду.

2. Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві.

3. Повідомити позивача, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку, зокрема, шляхом подання заяви про поновлення строку на звернення до суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Панченко Н.Д.