Постанова від 14.05.2012 по справі 5077/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"14" травня 2012 р. № 2а- 5077/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,

за участі секретаря - Беззубко А.О.,

за участі представника позивача -ОСОБА_1 (угода з адвокатом від 10.04.2012р.);

представника відповідача - ОСОБА_2 (довіреність № 1415 від 11.04.2012 року),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області ОСОБА_3, викладену відповідачем у висновку від 10.04.2012 року №1382 щодо ненадання технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, визначенні кадастрового номеру зазначеної земельної ділянки, внесенні даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та здійсненні відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки, а також оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області за адресою: АДРЕСА_1;

- зобов'язати Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області розглянути питання щодо надання технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, визначенні кадастрового номеру зазначеної земельної ділянки, внесенні даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та здійсненні відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки, а також оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації від 16 березня 2011 року № 707 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3" йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у власність, орієнтовною площею 0,14 га за рахунок земель, які знаходилися у постійному користуванні ПП «Вячеслав», за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

На його замовлення Товариством з обмеженою відповідальністю «Терра-Інвест»розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Відповідно до діючого законодавства позивач звернувся до Міськрайонного Управління Держкомзему у місті Люботин у Харківському районі Харківської області з заявою про надання технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Відповідач листом № 1382 від 10.04.2012 року відмовив в наданні технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а також у визначенні кадастрового номеру земельної ділянки, внесенні даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та здійсненні відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки, а також державного акту на право власності на земельну ділянку, оскільки земельна ділянка розташована за межами населеного пункту з цільовим призначенням цієї ділянки -для будівництва та обслуговування житлових будинків, що на теперішній час суперечить ст.ст. 38, 39 Земельного кодексу України.

Позивач вважає відмову відповідача, викладену у листі № 1382 від 10.04.2012 року протиправною та такою, що не відповідає існуючим фактам та вимогам діючого законодавства.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд їх задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача в письмових запереченнях та в своїх поясненнях, наданих в судовому засіданні, проти позову заперечував, так як матеріали щодо розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для передачі її у власність не відповідають вимогам діючого законодавства, а саме: ст. ст. 38, 39. п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України.

У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, принципи регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначено Законом України "Про землеустрій".

Відповідно до статті 22 Закону України "Про землеустрій" землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 16 березня 2011 року № 707 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3»припинено право постійного користування ПП «Вячеслав»на частину земельної ділянки орієнтовною площею 0,14 га, яка знаходиться в його постійному користуванні згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХР № 000020, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 24 від 13.07.2001 року. Також цим розпорядженням від 16.03.2011 року № 707 позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у власність, орієнтовною площею 0,14 га за рахунок земель, які знаходилися у постійному користуванні ПП «Вячеслав», за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Розпорядженням голови Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 28 грудня 2012 року № 2685 «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 16 березня 2011 року № 707»було внесено зміни до пункту другого розпорядження голови ХРДА від 16.03.2011 року № 707, а саме: після слів «населеного пункту»доповнено словами «АДРЕСА_1».

Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 20 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III, із змінами та доповненнями, зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які

приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення (ч.2). Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 3).

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про землеустрій"від 22 травня 2003 року N 858-IV, із змінами та доповненнями, погодження і затвердження документації із землеустрою провадиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим та іншими законами України.

На замовлення позивача Товариством з обмеженою відповідальністю «Терра-Інвест»(ліцензія на проведення землевпорядних робіт серії АГ №583329, видана Державним комітетом України із земельних ресурсів України від 29.04.2011 року) розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Проект розроблено відповідно до вимог Земельного кодексу України, Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 04.05.1999 № 43.

Межа та площа земельної ділянки, що проектується до відведення у власність, визначені згідно з матеріалами викопіювання Комунального підприємства «Архітектурне бюро Харківського району»та наявних картографічних матеріалів відділу містобудування, архітектури та капітального будівництва Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Земельна ділянка розташована на землях Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області за межами населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 в межах згідно з планом землекористування Безлюдівської селищної ради для будівництва індивідуальних житлових будинків.

Частина 1 ст. 19 Земельного кодексу України встановлює, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Нормами діючого законодавства передбачена необхідність одержання висновків про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених в - заяві (клопотанні), із зазначенням граничних розмірів земельної ділянки її площі, складу угідь земель та вимог щодо відведення земельної ділянки від територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів у межах їх повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про землеустрій" погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до діючого законодавства позивач звернувся до Міськрайонного Управління Держкомзему у місті Люботин і Харківському районі Харківської області з заявою про надання технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Відповідач своїм листом № 1382 від 10.04.2012 року відмовив позивачу в наданні технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а також у визначенні кадастрового номеру земельної ділянки, внесенні даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та здійсненні відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки, а також державного акту на право власності на земельну ділянку, оскільки земельна ділянка розташована за межами населеного пункту з цільовим призначення цієї ділянки -для будівництва та обслуговування житлових будинків, що на теперішній час суперечить ст.ст. 38, 39, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України.

Відповідно ст. 38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Відповідно до ст. 39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Відповідно до ст. 40 ЗК України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Суд зазначає, що вищезазначені норми Земельного кодексу України, на які посилається відповідач, як на підставу відмови позивачу в наданні технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а також у визначенні кадастрового номеру земельної ділянки, внесенні даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та здійсненні відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки, а також державного акту на право власності на земельну ділянку, не містять заборони на розроблення та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої її передачу позивачу у власність.

Суд зазначає, що частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбачені частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, суд звертає увагу на наступне.

В силу Положення про управління (відділ) Держкомзему в районі, затвердженого Наказом Держкомзему № 123 від 17.06.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.07.2008 року за № 625/15316, до повноважень цього органу віднесено організацію і забезпечення ведення державного земельного кадастру, координацію робіт з підготовки земельно-кадастрової документації, здійснення землеустрою і проведення моніторингу земель, участь у виконанні державних, галузевих і регіональних програм з питань регулювання земельних відносин, установлення меж області, району, міста району в місті, села і селища, раціонального використання земель, їх відтворення та охорони, проведення моніторингу земель, відтворення родючості ґрунтів, ведення державного земельного кадастру і територіального планування.

Відтак, при розгляді проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування, Міськрайонне Управління Держкомзему у місті Люботин і Харківському районі Харківської області наділене повноваженнями здійснити перевірку проекту на відповідність розміру і категорії земельної ділянки, що відводиться та встановити наявність чи відсутність обмежень по її використанню за цільовим призначенням.

Всупереч цим нормам, Міськрайонне Управління Держкомзему у місті Люботин і Харківському районі Харківської області, не надало по проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки тих висновків, які ґрунтуються на аналізі віднесених до його компетенції питань.

Враховуючи, що згідно державного акту на право постійного користування землею І-ХР № 000020 ПП «Вячеслав»земельна ділянка надалася в постійне користування саме для будівництва індивідуальних житлових будинків відповідно до рішення виконкому Безлюдівської селищної Ради народних депутатів від 10.04.2001 року № 126, тобто з цільовим призначенням земельної ділянки землі житлової та громадської забудови, то і позивач повинен отримати цю земельну ділянку з даним цільовим призначенням відповідно до розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 16 березня 2011 року № 707.

Відтак, звернувшись у встановленому законом порядку до Харківської районної державної адміністрації Харківської області із заявою про надання земельної ділянки у власність та виконуючи визначені законом умови щодо звернення до відповідної організації для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у власність, позивач ОСОБА_3 мав право очікувати на погодження і затвердження документації з землеустрою, при умові розроблення проекту землеустрою відповідно до вимог законодавства на набуття права власності в майбутньому на вказану земельну ділянку.

Жодних доказів вини позивача у порушенні порядку надання земельної ділянки у власність, суду надано не було.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача, викладеної у листі № 1382 від 10.04.2012 року щодо відмови позивачу в наданні технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а також у визначенні кадастрового номеру земельної ділянки, внесенні даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та здійсненні відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки, а також державного акту на право власності на земельну ділянку.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій , системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Міськрайонного управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області ОСОБА_3, викладену у висновку від 10.04.2012 року №1382 щодо ненадання технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, визначенні кадастрового номеру зазначеної земельної ділянки, не внесенні даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та не здійсненні відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки, а також не оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області за адресою: АДРЕСА_1;

Зобов'язати Міськрайонне управління Держкомзему у місті Люботині і Харківському районі Харківської області розглянути питання щодо надання технічного завдання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, визначенні кадастрового номеру зазначеної земельної ділянки, внесенні даних обмінного файлу до автоматизованої системи ДЗК та здійсненні відповідних дій щодо державної реєстрації земельної ділянки, а також оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_2) витрати зі сплати судового збору у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві гривні дев"ятнадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 18 травня 2012 року.

Суддя Шляхова О.М.