про повернення позовної заяви
14 травня 2012 року Справа № 2а/0370/1111/12
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Валюх В.М., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до начальника ВДАІ Ратнівського РВ УМВС України у Волинській області Коваля І.А., прокурора Ратнівського району Волинської області Хилюка В.В., першого заступника прокурора Волинської області Троца В.М. про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися з адміністративним позовом до начальника ВДАІ Ратнівського РВ УМВС України у Волинській області Коваля І.А., прокурора Ратнівського району Волинської області Хилюка В.В., першого заступника прокурора Волинської області Троца В.М. про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.04.2012 року позовну заяву було залишено без руху в зв'язку з недодержанням позивачами вимог до позовної заяви, а саме, пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви до 11.05.2012 року. Зокрема, з тексту позовної заяви чітко не вбачалося, у чому конкретно полягала допущена бездіяльність кожним з відповідачів, яку позивачі просять визнати протиправною (тобто, пов'язана вона з неналежними діями щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_6 та порушенням у зв'язку з цим їх прав як потерпілих внаслідок адміністративного правопорушення, чи пов'язана з неналежним розглядом їх звернень згідно із Законом України «Про звернення громадян»). Такі недоліки позовної заяви позбавляли суддю можливості з'ясувати, чи подано цей адміністративний позов з дотриманням правил предметної підсудності адміністративних справ. Копію ухвали судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.04.2012 року про залишення позовної заяви без руху отримано позивачами 27.04.2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Усуваючи недоліки позовної заяви, 10.05.2012 року позивачі подали до суду заяву № 1 від 07.05.2012 року. Інших документів на виконання ухвали судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.04.2012 року про залишення позовної заяви без руху станом на 11.05.2012 року на адресу суду не надходило.
Згідно із частиною четвертою статті 107 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує, зокрема, протягом трьох днів з дня закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви.
Позовна заява підлягає поверненню позивачам на підставі пункту 6 частини третьої статті 108 КАС України, з огляду на таке.
З тексту позовної заяви та заяви № 1 від 07.05.2012 року слідує, що позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.10.2011 року у селі Замшани Ратнівського району Волинської області мала місце дорожньо-транспортна пригода (ДТП), внаслідок якої позивачам заподіяна майнова та моральна шкода. Позивачі вважають, що в даному випадку учасник ДТП ОСОБА_6 скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). проте протокол про адміністративне правопорушення відносно нього не був складений.
Зі змісту позовної заяви та заяви № 1 від 07.05.2012 року також вбачається, що позивачі оскаржують бездіяльність кожного з відповідачів, яка полягає у неналежній юридичній кваліфікації діянь ОСОБА_6, який допустив скоєння ДТП, у не складенні протоколу про адміністративне правопорушення при наявності всіх ознак адміністративного правопорушення, а також ненаданні інформації щодо ДТП.
Відповідно до частини першої статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
У даному випадку протокол про адміністративне правопорушення не було складено, оскільки, на думку позивачів, відповідачами допущено бездіяльність щодо не складення протоколу про адміністративне правопорушення через неналежну кваліфікацію діянь винного у ДТП ОСОБА_6, тобто предметом оскарження є бездіяльність суб'єктів владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
Справа про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності - це справа за позовом фізичної особи, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень (компетентного органу) до чи під час провадження справи про притягнення до адміністративної відповідальності порушено її права, свободи чи інтереси.
Пунктом 2 частини першої статті 18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно із частиною першою статті 171-2 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами.
Слід також звернути увагу на те, що статтею 171-2 КАС України встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності (виключна підсудність таких справ місцевим загальним судам як адміністративним судам, скорочені строки розгляду справ, неможливість оскарження рішення суду), які виключають можливість розгляду такої категорії адміністративних справ окружними адміністративними судами.
Отже, оскаржуючи бездіяльність суб'єктів владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, позивачі, всупереч положенням пункту 2 частини першої статті 18, частини першої статті 171-2 КАС України, звернулися з цим адміністративним позовом до Волинського окружного адміністративного суду, а не до місцевого загального суду як адміністративного суду.
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, оскільки позивачі звернулися з адміністративним позовом з приводу бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, тому дана справа, з урахуванням вимог пункту 2 частини першої статті 18, частини першої статті 171-2 КАС України, підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, в зв'язку з чим позовна заява підлягає поверненню позивачам.
При цьому, позивачам слід роз'яснити, що відповідно до частини шостої статті 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, зокрема, з дотриманням правил предметної підсудності. Позивачі вправі повторно звернутися з цим позовом до місцевого загального суду як адміністративного суду, яким, виходячи з вимог частини другої статті 19 КАС України, є Луцький міськрайонний суд Волинської області або Ратнівський районний суд Волинської області (за вибором позивачів).
Керуючись пунктом 6 частини третьої статті 108 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до начальника ВДАІ Ратнівського РВ УМВС України у Волинській області Коваля І.А., прокурора Ратнівського району Волинської області Хилюка В.В., першого заступника прокурора Волинської області Троца В.М. про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії повернути позивачам.
Роз'яснити позивачам, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особам, яка її подали, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх