Постанова від 27.04.2012 по справі 2-а-7406/11

ун. № 2-а-7406/11

пр. № 2-а/2608/348/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2012 року Святошинський районний суд м. Києва

в складі: головуючого - судді Кириленко Т.В.

розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва перерахувати та виплатити йому пенсію та додаткову пенсію, посилаючись на те, що він є постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС та отримує пенсію, призначену йому у відповідності з Законом України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно ст. 54 Закону розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Також відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Оскільки зазначені пенсії йому виплачуються у меншому розмірі, ніж передбачено вказаним законом, просить перерахувати розмір пенсій та здійснити відповідні виплати.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 29.02.2012р. позовні вимоги за період 10.10.2009р. по 12.06.2011р. залишено без розгляду.

Судом встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № НОМЕР_1.

В жовтні 2011р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом, повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно ст. 50 цього Закону інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, позивач має право на отримання пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. У зв'язку з цим при визначенні розміру пенсій позивачеві підлягають застосуванню саме ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 та від 16.07.2008р. № 654, на які посилається відповідач в своєму листі від 23.11.2011р. які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вбачається, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії (Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для розрахунку розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсій за віком використовується як розрахункова величина для визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про державний бюджет на 2011р.»розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність становить 800 грн.

Як видно з листа Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районні м. Києва від 23.11.2011р. пенсія позивача складає 1 325,00 грн., що не відповідає ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до яких розмір державної пенсії повинен бути не менше - 800 х 8 = 6 400 грн., додаткової -800 х 75% = 600 грн.

За таких підстав бездіяльність Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва, що полягає у відмові ОСОБА_1. здійснити перерахунок пенсії і додаткової пенсії та привести їх розмір у відповідність з Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є протиправною.

Разом з тим, відповідно до п.7 Прикінцеві положення ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».

Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 «У справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»», вказані зміни визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2012р»установлено, що у 2012р. норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Відповідно до ст.6 Постанови КМУ від 06.06.2011 №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23.07.2011, установлено, що для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою розмір основної пенсії не може бути нижчим 655 грн., розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю установлено на рівні 20 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

А тому суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1. з 13 червня 2011р. до 22 липня 2011р. з підвищенням її до 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ст.ст. 9, 69-71, 94, , 158-163, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 13 червня 2011р. до 22 липня 2011р. за виключенням проведених виплат.

В решті позову відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів.

Суддя