Апеляційний суд Житомирської області
Справа № 22-а-434/11
Категорія 10.3.3.
01 березня 2011 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючої - судді Зарицької Г.В.
суддів: Рафальської І.М., Кашапової Л.М.
при секретарі Ганько Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі, Державного казначейства України про визнання дій неправомірними та стягнення коштів, передбачених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10 грудня 2009 року
встановила:
У вересні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом та просила визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у меншому розмірі, ніж визначено Законом, стягнути з відповідача на його користь підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру в розмірі 15711,80 грн. за період з 01.01.2006 р. по 01.01.2009 р, зобов'язати Державне казначейство України виділити та перерахувати необхідні кошти управлінню Пенсійного фонду України у Коростенському районі для виплати ОСОБА_1 вищевказаних коштів.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10 грудня 2009 року позов задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області - неправомірними.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області донарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачені кошти, передбачені ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У задоволенні решти вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області просить постанову в частині визнання дій неправомірними та зобов'язання донарахувати та виплатити ОСОБА_1 кошти, передбачені ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" скасувати та постановити нову ухвалу про відмову в задоволенні позову.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що позивачка проживає в АДРЕСА_1 яке відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської області, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року №106, відноситься до зони посиленого радіологічного контролю та являється непрацюючим пенсіонером.
Статтею 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіологічного контролю, підвищуються у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Як видно з матеріалів справи, зазначені виплати позивачці проводилися у вказаний період у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 р. №836.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.1 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З врахуванням наведеного, частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру виплат потерпілим від Чорнобильської катастрофи застосуванню підлягають норми Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Доводи апеляційної скарги про відсутність бюджетних асигнувань на виплату коштів, визначених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" колегія суддів до уваги не бере, оскільки реалізація права громадян на соціальні виплати, передбачені Законом, не може залежати від бюджетних асигнувань.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Разом з тим, зобов'язуючи відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_1 платежі відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд у постанові зазначив яку саме суму належить нарахувати та виплатити позивачці, що є помилковим.
А тому постанова суду в цій частині підлягає зміні.
Постанова в частині відмови в задоволенні позову про стягнення коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" сторонами не оскаржується, а тому законність і обґрунтованість постанови в частині зазначених вимог колегією суддів не перевіряється.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 201, 207, 211, 212 КАС України , колегія суддів
постановила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10 грудня 2009 року змінити.
Виключити з резолютивної частини постанови слова та цифри: „в розмірі 2199,20 гривень за період з 01.09.2008 року по 31.12.2008 року".
У решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуюча Судді: