справа № 0670/12064/11
категорія 8.1.1
02 лютого 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Швець Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" до Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування наказу від 15.11.2011 року № 595,-
встановив:
У грудні 2011 року Дочірнє підприємство "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" звернулося до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило визнати протиправним та скасувати наказ Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" від 15 листопада 2011 року за № 595. У обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вказаний вище наказ було видано відповідачем безпідставно, оскільки повноваження Державної податкової служби проводити контроль за цільовим використанням скрапленого газу, реалізованого на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення визначалися Постановою КМ України від 04.04.2000 року № 599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля", яка втратила чинність на підставі Постанови КМ України від 03.10.2011 року № 1064 "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу". Відповідно до даної Постанови у податкового органу відсутні повноваження щодо проведення перевірок суб'єктів підприємницької діяльності на предмет забезпечення цільової реалізації скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах для побутових потреб населення. Таким чином, відповідач не мав права видавати наказ на проведення перевірки, а тому він підлягає скасуванню.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення. У обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що на адресу Коростишівської МДПІ надійшов лист від ДПА у Житомирській області № 20454/7/23-117 від 27.09.2011 року, в якому зазначено, що відповідно до абз. 8 п. 7 Постанови КМ України від 04.04.2000 року № 599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля" на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 15.09.2011 року № 41823/4/1-11 щодо здійснення перевірки цільового використання скрапленого газу, реалізованого протягом 2010-2011 років на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення, отримано подання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 22.09.2011 року № 03/31-3447. На підставі даного подання ДПА у Житомирській області зобов'язала Коростишівську МДПІ в межах наданих повноважень здійснити перевірку спеціалізованого господарюючого суб'єкта ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" на предмет забезпечення цільової реалізації скрапленого газу, придбаного ними на спеціалізованих аукціонах для побутових потреб населення. У зв'язку з цим на підставі пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 та п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України Коростишівською МДПІ було надіслано на адресу позивача лист № 6711/10/23 від 26.10.2011 року з вимогою надати перелік інформації та копії документів щодо цільового використання скрапленого газу, придбаного протягом 2010-2011 років на спеціалізованих аукціонах та повідомлено, що у разі не надання зазначених документів відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України податковим органом буде проведено позапланову виїзну документальну перевірку. На даний запит ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" було надано відповідь про відмову в наданні перелічених документів для перевірки з посиланням на те, що податковий орган втратив право перевіряти підприємства щодо цільового використання скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення. Тому, 15 листопада 2011 року голова комісії з проведення реорганізації Коростишівської МДПІ ОСОБА_1 видав наказ № 595 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки". Вважає оскаржуваний наказ таким, що винесений у межах наданих повноважень та відповідно до вимог чинного податкового законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Дочірнє підприємство "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" як юридична особа зареєстроване Коростишівською районною державною адміністрацією 29.08.1997 року, що підтверджується довідкою АБ № 400946 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Як платник податків перебуває на податковому обліку в Коростишівській міжрайонній державній податковій інспекції.
Відповідно до Статуту ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (протокол № 1/11 від 14.03.2011 року) основним видом діяльності підприємства є розподілення та постачання газу.
Як встановлено в судовому засіданні, 27 вересня 2011 року на адресу Коростишівської МДПІ надійшов лист від ДПА у Житомирській області, в якому зазначено, що ДПС України відповідно до абз. 8 7 Постанови КМ України від 04.04.2000 року № 599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля" на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 15.09.2011 року № 41823/4/1-11 щодо здійснення перевірки цільового використання скрапленого газу, реалізованого протягом 2010-2011 років на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення, отримано подання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 22.09.2011 року № 03/31-3447.
Згідно зазначеного подання ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" допущено невідповідності та порушення щодо цільової реалізації скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, а саме, встановлено, що у документи, які підтверджують реалізацію зазначеними господарюючими суб'єктами скрапленого газу населенню, внесено неправдиві дані про купівлю громадянами скрапленого газу у балонах.
У зв'язку з цим, ДПА у Житомирській області зобов'язала Коростишівську МДПІ в межах своєї компетенції здійснити перевірку спеціалізованого господарюючого суб'єкта ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" на предмет забезпечення цільової реалізації скрапленого газу, придбаного ними на спеціалізованих аукціонах для побутових потреб населення.
На виконання зазначеного листа та відповідно до пп. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16, ст. 73 та п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України Коростишівська МДПІ надіслала лист № 5918/10/23 від 28.09.2011 року до ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" з вимогою надати інформацію про цільове використання скрапленого газу придбаного підприємством за 2010-2011 року на спеціалізованих аукціонах.
14 жовтня 2011 року ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" було надіслано начальнику Коростишівської МДПІ лист-відповідь № 93 з інформацією про цільове використання скрапленого газу придбаного за 2010-2011 роки на 6 аркушах.
26 жовтня 2011 року Коростишівська МДПІ повторно звернулася листом № 6711/10-23 до позивача з вимогою надати інформацію та її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах) результатів операцій щодо цільового використання скрапленого газу, придбаного протягом 2010-2011 років на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення. Також зазначила, що у разі не надання перерахованих документів відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України податковим органом буде проведено позапланову виїзну документальну перевірку.
У свою чергу ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" було надіслано до Коростишівської МДПІ повідомлення № 109 від 10.11.2011 року, в якому зазначило, що у відповідності із Постановою КМ України від 03.10.2011 року № 1064 "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу" податковий орган втратив право перевіряти підприємства щодо цільового використання скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення, оскільки даною Постановою визнано такою, що втратила чинність постанова КМ України від 04.04.2000 року № 599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля", яка надавала податковому органу таке право.
Таким чином, 15 листопада 2011 року голова комісії з проведення реорганізації Коростишівської МДПІ Ю.В. Ляшок видав наказ № 595 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки".
18 листопада 2011 року співробітники Коростишівської МДПІ на підставі направлень на перевірку від 18.11.2011 року №№ 491, 492 та наказу від 15.11.2011 року № 595 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки прибули до приміщення позивача, маючи намір провести перевірку.
ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" скористалося своїм правом недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки у відповідності до статті 81 Податкового кодексу України.
Згідно із текстом наказу голови комісії з проведення реорганізації Коростишівської МДПІ Ю.В. Ляшка від 15.11.2011 року за № 595 та направлень на перевірку від 18.11.2011 року за №№ 491, 492 підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "Полум'я" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" визначено пп. 78.1.1 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України подання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 22.09.2011 року № 03/31-3447 (лист ДПА у Житомирській області від 27.09.2011 року № 20545/7/23/117).
Вказаний пункт визначає, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно із пп. 20.1.4 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
У відповідності із пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до абз. 8 п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля", державна податкова служба за поданням Міністерства енергетики та вугільної промисловості разом з Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями проводять контроль за цільовим використанням скрапленого газу, реалізованого на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення.
Проте, Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2011 року за № 1064 "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу" визнано такою, що втратила чинність Постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля".
Таким чином, наказ голови комісії з проведення реорганізації Коростишівської МДПІ ОСОБА_1 № 595 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" прийнятий за межами повноважень (в порушення компетенції).
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України, У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
У відповідності із ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належним чином правомірність прийнятого ним наказу.
За таких обставин суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Керуючись ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" від 15 листопада 2011 року за № 595.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа
Повний текст постанови виготовлено: 07 лютого 2012 р.