справа № 0670/12174/11
категорія 8.1.5
23 січня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Швець Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області до Приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення 15768,77 грн.,-
встановив:
У грудні 2011 року Державна податкова інспекція у Андрушівському районі Житомирської області звернулася до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просила стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 15768 грн. 77 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив, заперечення не надав.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа Андрушівською РДА 22.02.1995 року та як платник податків перебуває на податковому обліку в ДПІ у Андрушівському районі Житомирської області.
Статтею 67 Конституції України закріплено обов'язок сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів.
Статтею 14 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що платники також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про плату за землю", власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Заборгованість по сплаті орендної плати за земельні ділянки підтверджується податковими деклараціями, які платник податку розрахував і подав самостійно.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із пп.. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги (пп. 6.2.1. п.6.2. ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Державною податковою інспекцію у Андрушівському районі Житомирської області було винесено податкову вимогу із зазначенням суми податкового боргу.
На день розгляду справи судом податковий борг ПП ОСОБА_1 перед бюджетом становить 15768 грн. 77 коп.
Заборгованість вважається узгодженою, оскільки розмір заборгованості визначений платником податків самостійно у податкових деклараціях.
Відповідач суму заборгованості не оскаржив, заперечення суду щодо позовних вимог не надав.
З урахуванням всіх обставин по справі суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись Законами України "Про оренду землі", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ст. ст. 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету в особі Державної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 15768 грн. 77 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа