Постанова від 16.01.2012 по справі 0670/11851/11

справа № 0670/11851/11

категорія 11.5

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернової Г.В. ,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби Житомирської області тртя особа - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації

про визнання дій неправомірними, скасування постанови від 07.11.2011 р.,-

встановив:

Позивач звернулася до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області Невмержицького О.О. від 07.11.2011 р. про повернення виконавчого документа стягувачеві по виконанню виконавчого листа Овруцького районного суду виданого 27.02.2009 року, по справі 2а-780/09 та просить зобов'язати відповідача поновити виконавче провадження. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при винесенні оскаржуваної постанови відповідач передчасно, не здійснивши всі необхідні заходи щодо примусового виконання рішення суду передбачені Законом України "Про виконавче провадження", дійшов висновку про повернення виконавчого документа стягувачеві. Вважає, що державним виконавцем не у повному обсязі здійсненні вимоги Закону України "Про виконавче провадження" щодо повного та своєчасного виконання рішення суду.

Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надіслав телеграму, в якій розгляд справи просить здійснювати за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився. Надіслав суду письмові заеречення та заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представник третьої особи в судове засідання не з"явився. Причини неявки суду не повідомив. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон).

Відповідно до ст. 1 Закону, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону, примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

У відповідності до ст. 30 вказаного Закону, державний виконавець провадить виконавчі дії з виконання рішення майнового характеру до завершення виконавчого провадження у встановленому цим Законом порядку, а саме: закінчення виконавчого провадження - згідно із статтею 49 цього Закону; повернення виконавчого документа стягувачу - згідно із статтею 47 цього Закону; повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадовій особі), який його видав, - згідно із статтею 48 цього Закону. Державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Статтею 27 Закону визначено, що у разі ненадання боржником у строки, встановлені для самостійного виконання доказів щодо виконання рішення, державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає його примусове виконання.

Згідно ст. 32 Закону заходами примусового виконання рішень є: звернення стягнення на майно боржника; звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника; вилучення у боржника і передача стягувачеві певних предметів, зазначених у рішенні; інші заходи, передбачені рішенням.

Відповідно до статті 52 Закону, звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації. Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. На кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках, вкладах та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, накладається арешт. У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржнику інше майно, за винятком майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення. Стягнення на майно боржника звертається в розмірі і обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження.

Встановлено, що 05.03.2009 по виконавчому листу Овруцького районного суду № 2-а-780/09 виданого 27.02.09 відповідно до статей 3, 18, 20, 24 Закону України «Про виконавче провадження»відкрито виконавче провадження щодо стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 коштів по виплатах передбачених cт. 37 (1711,20 грн.), cт. 39 (41929 грн.) та ст 48 (2525грн.) Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Із матеріалів справи вбачається, що копія постанови про відкриття виконавчого провадження від 05.03.2009р. була направлена сторонам виконавчого провадження, однак, у встановлений для добровільного виконання строк боржником рішення суду виконано не було.

З метою забезпечення виконання виконавчих документів про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вказаної категорії заборгованості, державним виконавцем впродовж 2009-2011 років вживалися заходи щодо перевірки майнового стану боржника та звернення стягнення на майно (грошові кошти).

Так, 15.01.2009 р., 24.04.2009 р., 05.05.2009 р., 02.07.2009 р., 06.01.2010 р., 15.01.2010 р., 27.01.2011 р., 21.02.2011 р., 20.07.2011 р. виносились постанови про арешт коштів на рахунках боржника, призначених для виплати заборгованості, згідно статей 37, 39, 48, 50, 51, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», які було направлено на виконання до УДК у Овруцькому районі.

Розпорядженнями від 04.10.2010року та від 15.02.2011року стягувачу були перераховані стягнуті з боржника кошти в сумі 2525 грн. за cт. 48 та 1711,20грн. за ст.37 Закону України. «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

03.10.2011 р. державним виконавцем на виконання вимог «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ», затвердженого постановою КМУ № 845 від 03.08.2011 до УДК у Овруцькому районі направлено платіжну вимогу для стягнення коштів з рахунків боржника, на які накладено арешт по виконавчому листу N 2-а-780/09 виданого 27.02.09 на користь ОСОБА_1, з метою стягнення недостягнутих коштів.

Вказана платіжна вимога була повернута УДК у Овруцькому районі без виконання на підставі п.п. 5 п. 34 «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ», а саме - з підстав відсутності відкритих асигнувань за відповідним кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) і економічної класифікації видатків бюджету (за загальним фондом та іншими коштами спеціального фонду бюджету) та власні надходження боржника (за спеціальним фондом бюджету).

З метою виявлення іншого майна боржника, на яке можливо звернути стягнення, державним виконавцем 13.10.2011 за виx. № 14/27147 направлено вимогу боржнику щодо надання переліку майна, яке не використовується для провадження основної діяльності у роботі.

Згідно одержаної інформації від боржника (лист за виx. № 06-5940 від 20.10.2011) стало відомо про відсутність в УПСЗН Овруцької РДА іншого майна на яке згідно із законом можливо звернути стягнення. Відповідно до наданого боржником свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САА № 832885 від 04.01.2008, майно яким володіє УПСЗН Овруцької РДА перебуває у власності держави в особі Верховної Ради України.

Окрім цього, у ході здійснення виконавчого провадження щодо стягнення заборгованості з УПСЗН Овруцької РДА, державним виконавцем 06.05.2011 за виx. № 14/12007 до Управління Державного казначейства України у Овруцькому районі направлявся запит стосовно наявності передбаченого фінансування по заборгованості за рішеннями суду на 2011 рік відповідно до статей 30, 37, 39, 48, 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На вказаний запит УДК у Овруцькому районі повідомив (лист від 18.05.2011 за виx. № 02-04/721), що відповідно до затверджених паспортів бюджетних програм на 2011 рік Міністерства соціальної політики України за КПКВК 2501200, 2501210, 2501230, 2501250, виплата коштів по рішеннях суду в розмірах, передбачених Законом - не передбачена. Відповідно до постанови КМУ № 936 від 20.09.2005 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- не входять в перелік виплат, які здійснюються УПСЗН.

13.10.2011 за виx. № 14/27168, № 14/27146 повторно були направлені запити боржнику та УДКУ у Овруцькому районі стосовно наявності передбаченого фінансування заборгованості по рішеннях суду на поточний 2011 рік за статтями 30, 37, 39, 48, 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На вказані запити УПСЗН Овруцької РДА (лист від 26.10.2011 № 02-04/1827) та УДКУ у Овруцькому районі (лист від 24.10.2011 № 07-5687) повідомили про відсутність фінансування заборгованості по рішеннях суду в 2011 році за статтями 30, 37, 39, 48, 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, враховуючи вищенаведене, державним виконавцем в ході виконання виконавчого документа про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА коштів встановлено, що боржник не має можливості виконати рішення суду у зв'язку із відсутністю кошторисних призначень на 2011 рік, та іншого майна на яке можливо звернути стягнення відповідно до закону на виконання рішення суду на користь стягувача.

З цього приводу державним виконавцем 25.10.2011 та 26.10.2011 складені відповідні акти в порядку ч. 2 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження», та 03.11.2011 винесено постанову про повернення виконавчого листа Овруцького районного суду № 2-а-780/09 від 16.02.09 про стягнення з УПСЗН Овруцької РДА на користь ОСОБА_1 коштів по виплатах передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- стягувачу. Одночасно з цим стягувачу роз'яснено, що відповідно до вимог вказаного Закону, виконавчий документ ним може бути пред'явлений на виконання повторно.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернуто стягнення, а, здійснені державним виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем вжито всіх заходів для виконання рішення Овруцького районного суду, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області Невмержицького О.О. по прийняттю постанови про повернення виконавчого документа від 07.11.2011 року є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись Законом України "Про виконавче провадження", ст.ст. 71, 86, 158-163, 181, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень ДВС Житомирської області, третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА про визнання дій неправомірними, скасування постанови від 07.11.2011року - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: Г.В. Чернова