Постанова від 14.12.2011 по справі 0670/10663/11

справа № 0670/10663/11

категорія 8.1.2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2011 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Липи В.А.,

при секретарі - Мельник К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Новинське" до Володарсько - Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про зобов'язання списати безнадійний податковий борг,-

встановив:

У листопаді 2011 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Новинське" звернулося до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило зобов'язати Володарсько - Волинську міжрайонну державну податкову інспекцію Житомирської області списати безнадійний податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, нарахований на доходи від оренди земельних часток (паїв) та заробітної плати за період з І-IV квартал 2006 року, І-ІV квартал 2007 року та ІІ-ІІІ квартал 2008 року у сумі 15695 грн. 25 коп. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20 вересня 2011 року директор СТОВ "Новинське" П.З. Нестерчук звернувся із заявою до начальника Червоноармійського відділення МДПІ з вимогою списати безнадійний податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 74794 грн. 02 коп., в т.ч. який був нарахований на орендну плату орендарів за оренду земельних паїв за період з 01.01.2006 року по 31.03.2008 року у сумі 59371 грн. 65 коп. та який був нарахований на заробітну плату фізичних осіб за період з 01.01.2006 року по 31.03.208 року у сумі 15422 грн. 37 коп., у зв'язку з тим, що минув строк давності стягнення податкового боргу, передбаченого статтею 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Листом від 14.10.2011 року відповідач відмовив товариству у писанні безнадійного податкового боргу. Вважає відмову Володарсько-Волинської МДПІ у списанні безнадійного податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб безпідставною.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог. При цьому пояснив, що відповідно до вимог статті 176 Податкового кодексу України СТОВ "Новинське" 21 березня 2011 року було подано до Володарсько-Волинської МДПІ податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб, в якій в графі 15 зазначило суму заборгованості по податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2011 року за даними обліку податкового агента - 32280 грн. 48 коп. Таким чином, саме з моменту подання вказаної декларації (21.03.201 року) податкові зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб СТОВ "Новинське" вважаються узгодженими. В зв'язку з цим, Володарсько-Волинська МДПІ не знаходить законодавчо визначених підстав для проведення списання платнику податків податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб за період з І-IV квартал 2006 року, І-ІV квартал 2007 року та ІІ-ІІІ квартал 2008 року у сумі 15695 грн. 25 коп., як безнадійного.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Новинське" як юридична особа зареєстроване Червоноармійською РДА 29 березня 2005 року, що підтверджується свідоцтвом про держану реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 137724 та як платник податків перебуває на податковому обліку в Червоноармійському відділенні Володарсько-Волинської МДПІ.

Суд відзначає, що питання списання безнадійного податкового боргу врегульовано статтею 101 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України) та Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків (затверджено наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1034, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за N 1429/18724; далі за текстом - Порядок № 1034).

Так, відповідно до пп. 101.1, 101.2 ст.101 Податкового кодексу України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Під терміном "безнадійний" розуміється: - податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута; - податковий борг фізичної особи, яка: визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; понад 720 днів перебуває у розшуку; - податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом; - податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); - податковий борг платника податків, державна реєстрація якого припинена на підставі рішення суду та внесено запис про виключення з Державного реєстру.

За правилом п.101.5 ст.101 ПК України, органи державної податкової служби щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Розділом III Порядку №1034 врегульовано порядок визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню.

Так, визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється (п.3.1. Порядку):

- на підставі даних автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС), за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу;

- за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Згідно з п.3.2 Порядку, днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається, зокрема у випадку, визначеному в підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, дата прийняття рішення керівника контролюючого органу.

Порядок прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу врегульовано розділом IV Порядку № 1034.

В силу п. 4.4 Порядку, в інших випадках, зокрема, передбачених підпунктом 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган державної податкової служби здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пунктів 4.2, 4.3 розділу IV цього Порядку.

Якщо до органу державної податкової служби не надходило звернення від іншого контролюючого органу, рішення про списання безнадійного податкового боргу приймається за результатами розгляду документів, визначених підпунктами 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3, 2.1.5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, та складається в одному примірнику.

Згідно з п.4.2. Порядку, за результатами розгляду відповідних документів з метою списання безнадійного податкового боргу контролюючий орган за місцем обліку такого боргу (якщо контролюючий не є органом державної податкової служби) звертається до органу державної податкової служби за місцем обліку платника податків.

До звернення додаються: довідка про наявність безнадійного податкового боргу, яку оформлено на бланку відповідного контролюючого органу за формою згідно з додатком 1; копії документів, згідно з якими податковий борг визнано безнадійним.

Відповідно до п.4.3. Порядку, за результатами розгляду документів, наданих контролюючим органом та/або безпосередньо платником податків, керівник (його заступник) органу державної податкової служби за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 2.

Судом встановлено, що у березні 2011 року між Володарсько-Волинською МДПІ Житомирської області та СТОВ "Новинське" було проведено звірку розрахунків з бюджетом по податку з доходів фізичних осіб, якою встановлено, заборгованість по даному податку у сумі 32200,10 грн. (Акт звірки від 29.03.2011 року).

20 вересня 2011 року директор СТОВ "Новинське" П.З. Нестерчук звернувся із заявою до начальника Червоноармійського відділення МДПІ з вимогою списати безнадійний податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 74794 грн. 02 коп., в т.ч. який був нарахований на орендну плату орендарів за оренду земельних паїв за період з 01.01.2006 року по 31.03.2008 року у сумі 59371 грн. 65 коп. та який був нарахований на заробітну плату фізичних осіб за період з 01.01.2006 року по 31.03.208 року у сумі 15422 грн. 37 коп., у зв'язку з тим, що минув строк давності стягнення податкового боргу, передбаченого статтею 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Листом від 14.10.2011 року заступник начальника Володарсько-Волинської МДПІ начальник Червоноармійського відділення В.І. Харченко відмовив товариству у писанні безнадійного податкового боргу. Відмову мотивував тим, що СТОВ "Новинське" 21.03.2011 року подало до Червоноармійського відділення Володарсько-Волинської МДПІ податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб, в якій в рядку 15 вказало суму заборгованості з податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2011 року за даними обліку податкового агента - 32280 грн. 48 коп. Податкові зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб позивача вважаються узгодженими з моменту подання даної декларації, а тому підстав для проведення списання платнику податків СТОВ "Новинське" податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у сумі 15695,25 грн. як безнадійного не має.

Підпунктом 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Згідно із пп. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 цього ж Закону, у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

З аналізу наведеної норми випливає, що умова про можливість стягнення податкового боргу протягом 1095 днів розповсюджується тільки на податкові зобов'язання, які нараховані податковим органом.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Встановлена сума податкового боргу виникла внаслідок самостійного нарахування позивачем податкових зобов'язань у податковій декларації та уточнюючих розрахунках. Ця сума не визначена податковим органом, тому не підпадає під дію норми пп. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону і на неї не поширюються відповідні строки позовної давності.

З урахуванням того, що на податковий борг, який виник на підставі податкової декларації не поширюються строки позовної давності, позовні вимоги про зобов'язання відповідача списати податковий борг у сумі 15695,25 грн. задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 11 КАС України встановлює, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник позивача ні в позовній заяві, ні в судовому засіданні не надав будь - яких доказів на спростування висновків податкового органу.

Натомість відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку.

Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Новинське" є необґрунтованими, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє.

Керуючись ст.ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: В.А. Липа

Повний текст постанови виготовлено: 21 грудня 2011 р.