справа № 0670/4807/11
категорія 10.1
26 липня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г. ,
при секретарі - Маленівському О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації до Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про скасування рішення №69 від 27.04.2011 року,-
встановив:
Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі, в якому просить скасувати рішення № 69 від 27.04.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) та несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді суми штрафу в розмірі 10 % в сумі 524,46 грн. та нарахування пені 0,1 % на суму недоїмки в розмірі 50,41 грн. за період з 21.03.2011 року по 31.03.2011 року на загальну суму 574,87 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що внески були своєчасно і в повному обсязі зараховані на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі. А тому, оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату та несвоєчасну сплату єдиного внеску є протиправним та таким що підлягає скасуванню в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, надали суду заперечення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Встановлено, 27 квітня 2011 року УПФУ прийнято рішення № 69 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) та несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді суми штрафу в розмірі 10 % в сумі 524,46 грн. та нарахування пені 0,1 % на суму недоїмки в розмірі 50,41 грн. за період з 21.03.2011 року по 31.03.2011 року на загальну суму 574,87 грн. у відповідності до п.2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 від 08.07.2010 ( надалі - Закон № 2464).
Рішення № 69 від 27.04.2011 року прийнято УПФУ на підставі картки особового рахунку платника єдиного внеску.
На суму заборгованості УПФУ нарахована штрафна санкція за 10 днів розстрочення в сумі 524,07 грн. та нарахована пеня в сумі 50,37 грн.
Представник позивача в судовому засіданні пояснила, що внески були перераховані в повному обсязі, але не на той розрахунковий рахунок.
Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць (ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
У разі несвоєчасної або в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч.11 ст.9 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
За порушення вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" до платників та банківських установ, відповідно до ч. 11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застосовуються штрафні санкції шляхом прийняття відповідного рішення керівником органу Пенсійного фонду.
Винесення Рішення про накладення штрафної санкції - є обов'язком, а не правом працівників органу Пенсійного фонду.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (п.2 ч. ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Сума недоїмки стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (ч.3 ст.25 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Судом встановлено, що позивач 12.01.2011 року був ознайомлений Управлінням Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та повідомлений під розписку на які розрахункові рахунки необхідно перераховувати кошти єдиного соціального внеску (а.с. 23-24), що підтверджено представником позивача в судовому засіданні.
Однак, всупереч цьому, позивач 27.01.2011 року і 24.02.2011 року перерахував кошти єдиного внеску на рахунок, куди перераховувались страхові внески (33,2%). При цьому, 18.03.2011 року позивачем перераховані зазначені внески на відповідні рахунки територіального органу Пенсійного фонду, відкриті у Держказначействі України (а.с.32).
Орган Пенсійного фонду здійснює повернення коштів єдиного внеску платнику у порядку і строки, визначені Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов»язкового державного соціального страхування та Державним казначейством України (ч.13 ст.9 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Пенсійним Фондом України 27.09.2010 року прийнята постанова № 21-1 "Про затвердження Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів"
Пунктом 5 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів встановлено, що повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника, яка подається в довільній формі до органу Пенсійного фонду, в якому він перебуває на обліку як платник єдиного внеску. У заяві обов'язково зазначаються: найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер (за наявності), причини повернення коштів, суми платежу, що підлягають поверненню. До заяви платник обов'язково додає оригінал або копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), який підтверджує помилкову сплату коштів на рахунок органу Пенсійного фонду.
Орган Пенсійного фонду, одержавши від платника заяву, передбачену пунктом 5 цього Порядку, у строк не більше трьох робочих днів проводить перевірку викладених у ній даних. У разі необхідності орган Пенсійного фонду може вимагати від платника та його посадових осіб надання додаткових документів, інформації та пояснень (п.6 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів").
Встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації звернулось із листом про повернення помилково перерахованих коштів 24.03.2011 року (а.с.30), що підтверджено представником позивача в судовому засіданні.
Для здійснення повернення коштів позивачем надано пояснення (а.с. 29) та був складений і підписаний акт взаємозвірки позивачем та відповідачем 24.03.2011 року, після чого платнику були перераховані кошти єдиного внеску на відповідні рахунки, відкриті в Держказначействі України (а.с.13).
В ході розгляду справи не знайшло свого підтвердження пояснення, що позивач звертався ще 09.03.2011 року до УПФУ в Баранівському районі з листом про повернення помилково перерахованих коштів, так як представники Пенсійного фонду заперечили даний факт, а представник позивача не надала доказів, що лист від 09.03.2011 року був отриманий Пенсійним фондом в Баранівському районі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач діяв у межах наданих йому повноважень та правомірно вчинив дії у відповідності до вимог діючого законодавства.
Керуючись Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 від 08.07.2010, Порядком зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів" ст.ст. 71, 86, 158-162 КАС України, суд,-
постановив:
В позові Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації до Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про скасування рішення №69 від 27.04.2011 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.Г. Попова