справа № 0670/6533/11
категорія 11.5
30 серпня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області до підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанови про накладення штрафу від 08.06.2011 р.,-
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області звернулось з позовом про скасування постанови підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 08.06.2011року про накладання штрафу в сумі 680,00грн. за невиконання рішення суду без поважних причин. Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує неможливістю виконати рішення суду щодо зобов'язання провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення пенсії як непрацюючій, проживаючій в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно до вимог ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.06.2008 року по 31.12.2008 року. Крім того, позивачем направлено підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області клопотання про відстрочення виконання виконавчого провадження з виконання виконавчого листа по справ №2а-31/10, у зв'язку з ненадходженням на адресу управління ухвали про роз'яснення рішення Малинського районного суду Житомирської області від 17.03.2010 року по справі №2а-31/10.
Представник позивача до суду не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, направив заперечення на позов та клопотання про розгляд справи без його участі. В своїх запереченнях відповідач зазначив, що оскаржувана постанова винесена в повній відповідності до вимог чинного законодавства. Доводи позивача щодо неможливості виконати рішення суду щодо зобов'язання провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення пенсії як непрацюючій, проживаючій в зоні посиленого радіологічного контролю, відповідно до вимог ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.06.2008 року по 31.12.2008 року, вважає безпідставними. Позивач фактично ухиляється від виконання судового рішення, із клопотаннями про розстрочку чи відстрочку виконання судового рішення не звертався.
Враховуючи неявку в судове засідання представників сторін та їх клопотання, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за таких підстав.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені правовими нормами Закону України "Про виконавче провадження", що були чинними на день виникнення спірних правовідносин.
Як зазначено в ст.1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Судом встановлено, що на підставі заяви стягувача державним виконавцем Підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області 10.02.2011 року було відкрито виконавче провадження про примусове виконання рішення Малинського районного суду Житомирської області щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення пенсії як непрацюючій, проживаючій в зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до вимог ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.06.2008 року по 31.12.2008 року. Одночасно державним виконавцем в даній постанові боржнику, Управлінню Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області, був наданий 7-денний строк для добровільного виконання вказаного судового рішення. Супровідним листом від 14.02.2011року копія вказаної постанови про відкриття виконавчого провадження була направлена позивачу.
Такі дії відповідача повністю узгоджуються із вимогами ст.76 Закону України "Про виконавче провадження", що були чинними на день виникнення спірних правовідносин, відповідно до яких після відкриття виконавчого провадження по виконавчому документу, який зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення, державний виконавець, відповідно до статті 24 Закону України "Про виконавче провадження", визначає йому строк для добровільного виконання рішення. У разі невиконання без поважних причин цих вимог, державний виконавець застосовує до боржника штрафні санкції чи інші заходи, передбачені законодавством.
Як зазначено в ст.5 Закону України "Про виконавче провадження", відповідач в особі державного виконавця, зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Для цього державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Відповідно до зазначених вимог, відповідач 26.05.2011 року направив позивачу вимогу щодо виконання судового рішення в строк до 30.05.2011року.
Як встановлено судом, вказані вимоги відповідача щодо виконання судового рішення в повному обсязі не були виконані.
Постановою підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 08.06.2011 року (ВП№24278784) за невиконання рішення суду на Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області накладено штраф у розмірі 680,00 грн.
У разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, відповідно до вимог ст.89 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Щодо посилання позивача в позовній заяві на те, що Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області звернулось до підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області з клопотанням про відстрочення виконання рішення суду, то згідно вимог ст.36 Закону України "Про виконавче провадження", зазначене клопотання розглядається судом, а не виконавчою службою.
У разі звернення боржника із заявою до суду про роз'яснення рішення, державний виконавець у відповідності до Закону України "Про виконавче провадження", наділений лише правом на зупинення виконавчого провадження, а не обов'язком.
Крім того, позивач не надав жодних доказів звернення до підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області щодо виконання рішення суду, а відповідачем в запереченнях даний факт не визнається.
Відповідно до вимог ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Доводи позивача щодо неможливості виконати рішення суду щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення пенсії як непрацюючій, проживаючій в зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до вимог ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 22.06.2008 року по 31.12.2008 року, суд вважає безпідставними і розцінює як спробу ухилення від виконання судового рішення.
Постанова підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 08.06.2011року про накладання на позивача штрафу в сумі 680,00грн. за невиконання рішення суду без поважних причин, на думку суду, винесена у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах повноважень відповідача. Підстави для її скасування - відсутні.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" та керуючись ст.ст.71, 86, 159-163, 181, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
В задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про скасування постанови Підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 08.06.2011року про накладання штрафу в сумі 680,00грн. за невиконання рішення суду без поважних причин - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.Г. Попова