28.08.08
Справа №АС 5/694-07нр.
За позовом: Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Суми
До відповідача: Приватного підприємця ОСОБА_1, м. Суми
Про стягнення: 1 798 грн. 80 коп.
Суддя М.С. Лущик
При секретарі с/з Гордієнко Ж.М.
Представники:
Від позивача: Груздо Т.С.
Від відповідача : ОСОБА_1, ОСОБА_2
Суть спору: Позивач згідно позовної заяви просить суд стягнути з відповідача 1798 грн.80 коп., в тому числі 1690 грн. 28 коп. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році відповідно до ст.20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», зокрема за не створення 1 робочого місця для працевлаштування інвалідів, пені за несвоєчасну сплату адміністративно -господарських санкцій в сумі 108 грн. 52 коп.
Відповідач відзиву на позов не подав, про те в судовому засіданні представники проти позову заперечували.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши наявні докази для вирішення справи по суті, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи з наступного:
Ст. 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" №875-ХІІ від 21.03.1991 р. зі змінами та доповненнями (далі Закон) передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові і соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.
Згідно ч. 5 ст. 20 Закону, фінансування заходів щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів, надання позик на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, забезпечення інвалідів технічними реабілітаційними засобами, оплата навчання та перекваліфікація здійснюються Фондом соціального захисту інвалідів.
Відповідно до ч. 1 ст.19 Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч.1 ст. 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом, а якщо працює від 8 до 15 осіб - в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві ( в об'єднанні), установі.
Сплату адміністративно-господарських санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства (об'єднання), установи і організації в порядку, передбаченому законом.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями адміністративно-господарських санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70, передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій та пені перераховуються роботодавцям на рахунок, відкрити в органах Державного казначейства до 15 квітня року, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно форми № 10- ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2006 рік що наданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Приватним підприємцем ОСОБА_1 середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 9 чоловік.
Таким чином, згідно ст.19 Закону, на підприємстві відповідача у 2006 році норматив складає 1 робочих місць. Фактично ж, згідно даних, наданих підприємством у звіті, було створено 0 робочих місця для працевлаштування інвалідів. Отже, відповідачем не виконано норматив по створенню одного робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. Відповідно до наданого відповідачем звіту, розмір середньої річної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 3 380 грн. 56 коп.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу одного робочого місця, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, становить 1 690рн. 28 коп.
Відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (затвю Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70) порушення строку оплати суми адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені му розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Пеня за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій станом на 15.11.2007 року становить 108 грн. 52 коп.
Таким чином, загальна сума заборгованості складає 1 798 грн. 80 коп.
Законом України "Про внесення змін та доповнень" до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", передбачено, що надходження до Фонду України соціального захисту інвалідів належать до надходжень спеціального фонду Державного бюджету України на 2006 рік. Таким чином, несплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів призвела до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України, що, в свою чергу, перешкоджає державі у створенні економічних, соціально-побутових, соціально-психологічних умов для задоволення потреб інвалідів, - чим порушуються інтереси держави та соціальні гарантії прав інвалідів.
За змістом статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" саме Фонду соціального захисту інвалідів надано право на стягнення адміністративно-господарських санкції за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Пункт 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Доказів сплати 1 690 грн. 28 коп. штрафних санкцій за одне нестворене робоче місце для працевлаштування інвалідів в 2006 року та пені в сумі 108 грн. 52 коп., що разом становить 1 798 грн. 80 коп. відповідно до вимог ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач суду не подав, тому суд вважає вимоги позивача правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а заперечення відповідача до уваги не приймаються .
На підставі викладеного, керуючись п. 4 ст. 17, ст. 104 -106 Кодексу адміністративного судочинства України ст.ст.19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Сумського обласного відділення фонду України соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2, р/р 31212230700002 відділення Державного казначейства у Сумській області в банку ГУДКУ м. Суми, МФО 837013, код ЄДРПОУ 23636315, код бюджетної класифікації 50070000) 1690грн. 28 коп. штрафних санкцій та 108 грн. 52 коп. пені.
3. Роз'яснити сторонам, що Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного господарського суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Згідно ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання, апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
5. Роз'яснити позивачу, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили, виконавчий лист видається за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено. Якщо судове рішення ухвалено на користь кількох позивачів чи проти кількох відповідачів, суд має право видати кілька виконавчих листів, точно зазначивши, яку частину судового рішення треба виконати за кожним виконавчим листом.( ст. 258 КАСУ).
СУДДЯ М.С.ЛУЩИК
Повний текст постанови підписано 29.08.2008 року.