Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
08 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/2730/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Маслоід О.С.
при секретарі Вишневській О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (м. Макіївка)
до Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівськ Донецької області, Управління Державної казначейської служби України у м. Артемівську Донецької області, Управління державної автомобільної інспекції міста Донецька Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області
про стягнення коштів, -
за участю представників сторін: від позивача - ОСОБА_2
від відповідача 1 - не з'явився
від відповідача 2 - не з'явився
від відповідача 3 - не з'явився
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівськ Донецької області (надалі - відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби в Донецькій області (надалі - відповідач 2), Управління державної автомобільної інспекції міста Донецька Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (надалі - відповідач 3) про визнання незаконною відмову в реєстрації транспортного засобу без сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та стягнення безпідставно сплаченого збору у сумі 12 825,00 грн.
Ухвалою суду від 17 квітня 2012 року закрито провадження по адміністративній справі № 2а/0570/2730/2012 в частині визнання незаконною відмову в реєстрації транспортного засобу без сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою суду від 17 квітня 2012 року замінено неналежного відповідача - Головне управління державної казначейської служби України в Донецькій області на належного відповідача - Управління Державної казначейської служби України у м. Артемівську Донецької області.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. 13 січня 2012 року він придбав автомобіль BMW 523S/F10. 20 січня 2012 року при проведення реєстрації цього автомобіля позивача зобов'язали сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 12 825,00 грн. Позивач вважає, що не повинен був платити цей збір, оскільки Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон) передбачає обов'язок сплати збору при відчуженні автомобілів, а не при їх прибданні. Цей закон має вищу силу перед Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Відповідач 1 представника у судове засідання не направив, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію Донецького окружного адміністративного суду надав клопотання, в якому просив відмовити у задоволенні вимог позивача та провести розгляд справи без участі його представника.
Відповідач 2 у судове засідання не з'явився та представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію Донецького окружного адміністративного суду надав заперечення проти позову та провести розгляд справи без участі його представника.
Відповідач 3 представника у судове засідання не направив, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд -
13 січня 2012 року позивачем був придбаний автомобіль BMW 523S/F10, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_1 від 20.01.2012 року.
При купівлі зазначеного автомобіля позивачем сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3% від вартості у розмірі 12 825,00 грн., що підтверджується квитанцією про сплату цього збору № 707930 від 20.01.2012 року та не заперечується сторонами.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлений Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон).
Ст. 3 Закону встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
П. 7 ст. 1 Закону передбачено, що платниками збору, зокрема, є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Отже, відповідно до Закону обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів.
Відповідно до п. 15 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, який затверджений Постановою Кабінет Міністрів України від 03.11.1998р. № 1740 (надалі Порядок), суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкритті в Управліннях державного казначейства в Автономній республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.
П. 12 Порядку визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне
страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом, зокрема, купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).
Згідно п.13 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
Аналіз наведеного доводить, що положення Порядку суперечать положенням Закону щодо випадків сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та осіб, які повинні сплачувати цей збір.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У роз'ясненні Пленуму Верховного Суду України, яке міститься в Постанові від 01 листопада 1996 року № 9 (п. 5) зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
За таких обставин, у данному випадку позивач не є платником збору, відповідно сплачені ним кошти в сумі 12825,00 грн., що складають 3% від вартості автомобіля, є такими, що сплачені без наявності законних підстав.
Відповідно до ст. 3 Закону, платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
З огляду на зазначене, сума сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 12 825,00 грн., сплату якого підтверджено наявними в матеріалах справи документами, є складовою частиною формування коштів спеціального фонду державного бюджету та підлягають стягненню з Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 25 Бюджетного кодексу України (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Державного казначейства України, які утворюється Державним казначейством України за погодженням з Міністром фінансів України для виконання покладених на Державне казначейство України завдань.
До повноважень Державного казначейства України та його територіальних органів, зокрема, віднесені повноваження щодо провадження безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до п. 16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів: для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів; що надійшли в результаті повернення бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії; що надійшли від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна, у тому числі валютних цінностей, що переходять у власність держави, вилученого уповноваженими державними органами; що надійшли в результаті конфіскації національної або іноземної валюти; що надійшли в інший установлений законодавством спосіб; з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного та місцевих бюджетів з відшкодування такого податку.
З огляду на вищезазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Такої ж позиції дотримується і Донецький апеляційний адміністративний суд в ухвалах від 23.09.2011 року по справі № 2а/0570/11759/2011, від 05.10.2011 року по справі № 2а/0570/8000/2011, Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 23.03.2010 року по справі № К-22354/07.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.
З огляду за це, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 162 грн. 00 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.
Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», Бюджетним кодексом України, Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року, Порядком виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих або бюджетних установ, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 609 від 09.07.2008 року, ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, Кодексу адміністративного судочинства, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 12825 грн. 00 коп.
Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 162 грн.00 коп.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Скарга подається на ім'я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 08.05.2012 року в присутності представника позивача.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 14 травня 2012 року.
Суддя Маслоід О.С.