Óêðà¿íà
ÕÀÐʲÂÑÜÊÈÉ ÎÊÐÓÆÍÈÉ ÀÄ̲ͲÑÒÐÀÒÈÂÍÈÉ ÑÓÄ
Ó Õ Â À Ë À
ïðî çàëèøåííÿ ïîäàííÿ áåç ðîçãëÿäó
10 травня 2012 р. Справа № 2а- 5655/12/2070
Õàðê³âñüêèé îêðóæíèé àäì³í³ñòðàòèâíèé ñóä ó ñêëàä³ ãîëîâóþ÷îãî ñóää³ ×óäíèõÑ.Î., ðîçãëÿíóâøè ìàòåð³àëè ïîäàííÿ ²íäóñòð³àëüíî¿ ì³æðàéîííî¿ äåðæàâíî¿ ïîäàòêîâî¿ ³íñïåêö³¿ ì. Õàðêîâà Õàðê³âñüêî¿ îáëàñò³ Äåðæàâíî¿ ïîäàòêîâî¿ ñëóæáè äî Òîâàðèñòâà ç îáìåæåíîþ â³äïîâ³äàëüí³ñòþ "Ïàðèòåò ³ Ê " ïðî ñòÿãíåííÿ ãðîøîâèõ êîøò³â, -
Заявник звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет і К ", в якому просить стягнути з відповідача суму у розмірі 50365,00 грн. в рахунок погашення його податкового боргу на р/р 34120999700010 УДКСУ у Фрунзенському районі м. Харкова, банк ГУДКУ у Харківській області, код отримувача 37999669.
Суд, перевіривши матеріали вказаного подання, вважає за необхідне залишити його без розгляду, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів подання Індустріальної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет і К" було виставлено податкову вимогу від 21.02.2012 року № 236, яка була надіслана відповідачу 07.03.2012р.
Суд зазначає, що 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який врегулював, в тому числі й питання стягнення податкового боргу з платника податків.
Згідно п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 р. № 2756-VI, Кодекс адміністративного судочинства України було доповнено статтею 1833 - особливості провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби, редакція якої почала діяти з 01.01.2011 р.
Частиною 2 ст. 183-3 КАС України встановлено, що подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
Згідно абз. 9 п. 2 листа Вищого адміністративного суду України "Щодо особливостей провадження у справах за зверненнями органів державної податкової служби" від 22.04.2011, № 571/11/13-11 строк у 24 години, протягом яких згідно з частиною другою статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України до суду повинно бути внесено подання про стягнення коштів за податковим боргом, починає перебіг з нуля годин дня, наступного за тим, у який сплинули 60 днів із дня надіслання податкової вимоги.
Отже, право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня надіслання платникові податків податкової вимоги і воно встановлено з 01.01.2011 року. Крім того, законодавцем встановлено момент виникнення такого права на звернення протягом 24-х годин після спливу 60 днів із дня надіслання податкової вимоги платнику податків.
До суду подання надійшло 10 травня 2012 року, тобто після спливу 24 годин з моменту виникнення обставин, що зумовили звернення до суду із поданням.
Таким чином, позивачем пропущений 24-х- годинний строк звернення до суду з поданням.
Суд вказує на відсутність підстав для поновлення строку звернення до суду з поданням, оскільки подання та додані до нього матеріали не були подані до суду, як це передбачено ч. 2 ст. 183-3 КАС України, протягом 24-х годин з моменту виникнення обставин, що зумовили звернення до суду - з моменту спливу 60 днів із дня надіслання податкової вимоги платнику податків.
З огляду на це загальні норми Кодексу адміністративного судочинства України, що регулюють процедуру позовного провадження, до провадження на підставі подання податкового органу можуть застосовуватися лише в частині, що не суперечить спеціальним нормам статті 183-3 цього Кодексу. Тому сторони у процесі розгляду подання податкового органу користуються всіма правами, які мають позивач та відповідач згідно з нормами Кодексу адміністративного судочинства України, за винятком тих, що не можуть бути реалізовані за змістом статті 183-3 зазначеного Кодексу.
Дотримання строків звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.
Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, суд не вбачає підстав для визнання поважними причини пропуску строку на звернення до суду з поданням.
Відповідно до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Суд звертає увагу на те, що у разі залишення без розгляду подання податкового органу внаслідок відсутності поважних причин для поновлення встановленого статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України строку податковий орган не позбавлений права звернутися з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження. (Лист, Вищий адміністративний суд, від 22.04.2011, № 571/11/13-11 "Щодо особливостей провадження у справах за зверненнями органів державної податкової служби").
Керуючись ст. ст. 99, 100, ст. ст. 165, 183-3, 186 КАС України, суд, -
Подання Індустріальної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет і К " про стягнення грошових коштів - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Óõâàëà íàáèðຠçàêîííî¿ ñèëè ï³ñëÿ çàê³í÷åííÿ ñòðîêó ïîäàííÿ àïåëÿö³éíî¿ ñêàðãè, ÿêùî ñêàðãó íå áóëî ïîäàíî. Ó ðàç³ ïîäàííÿ àïåëÿö³éíî¿ ñêàðãè óõâàëà, ÿêùî ¿¿ íå ñêàñîâàíî, íàáèðຠçàêîííî¿ ñèëè ï³ñëÿ ïîâåðíåííÿ àïåëÿö³éíî¿ ñêàðãè, â³äìîâè ó â³äêðèòò³ àïåëÿö³éíîãî ïðîâàäæåí³ àáî íàáðàííÿ çàêîííî¿ ñèëè ð³øåííÿì çà íàñë³äêàìè àïåëÿö³éíîãî ïðîâàäæåííÿ.
Суддя Чудних С.О.