Справа № 8-а-419/12
10 травня 2012 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі головуючого судді Новак А.В., при секретарі Тасенко О.О., в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві розглянувши заяву Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами,-
заявник звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Голосіївського районного суду міста Києва у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про оскарження бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Мотивували свої вимоги тим, що в Рішенні Конституційного Суду України № 20-рп/2011 зазначено, зокрема твердження про необхідність при вирішенні справ за адміністративним позовом «дітей війни»- суди повинні застосовувати постанови Кабінету Міністрів України, щодо встановлення на час виникнення спірних правовідносин розмірів пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.
В той же час, Голосіївським районним судом міста Києва було прийнято постанову про задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Заявник вважає, що вказане рішення суду має бути переглянуте в зв'язку з прийняттям 26 грудня 2011 року рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011, оскільки про виникли істотні для справи обставини, що зазначені вище, представникам Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва не було і не могло бути відомо на час розгляду справи Голосіївським районним судом міста Києва.
Заявник просить суд скасувати постанову Голосіївського районного суду міста Києва від 12.06.2009 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про оскарження бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
В судове засідання особи що беруть участь у справі не прибули, а тому суд з врахуванням правил ч. 2 ст. 252 КАС України, вважає за можливе розглянути заяву у їх відсутність.
Суд дослідивши матеріали справи, матеріали заяви Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва дійшов наступного висновку.
Постанова Голосіївського районного суду міста Києва у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про оскарження бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії була прийнята 12.06.2009 року.
Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і
56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII„Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік" було прийнято 26 грудня 2011 року.
Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях вже висловлював позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом (рішення від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 05 квітня 2001 року № 3-рп/2001).
В той же час Рішенням Конституційного суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) розтлумачено, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Відповідно до п. 1 ст. 13 Закону України «Про Конституційний суд України»Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про Конституційний суд»Конституційний Суд України приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 статті 13 цього Закону.
У разі якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Положення Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік», які діяли до прийняття Закону України «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет на 2011 рік»від 14 червня 2011 року не містив обмежень, щодо здійснення соціальних виплат у розмірах визначених Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що заява про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Голосіївського районного суду міста Києва у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про оскарження бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії є безпідставною та підлягає залишенню без задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст. 253 КАС України,-
заяву Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Голосіївського районного суду міста Києва у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про оскарження бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Зазначена апеляційна скарга подаються до Апеляційного адміністративного суду міста Києва через Голосіївський районний суд м. Києва.
Суддя А. Новак