Справа № 2а/1570/8283/2011
25 квітня 2012 року
о 10год. 50хв. м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Щербан В.О.
За участю представників сторін:
Від позивача: представник ФОП ОСОБА_1 не з'явився. Надіслав до суду клопотання (вхід.№13552/2012 від 24.04.2012р.), за підписом представника за довіреністю ОСОБА_2, з проханням розглядати справу без її участі.
Від відповідача: представник Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області Державної податкової служби до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно.
Від відповідача: Державної податкової служби в Одеській області ОСОБА_3 -за довіреністю від 01.02.2012р. №4/9/10-1010.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області, Державної податкової служби в Одеській області про скасування рішення ДПІ у м.Южному від 23.04.2007р. №0000182330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у загальній сумі 8122,75грн., -
Постановою Господарського суду Одеської області від 09.07.2007р., адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області, Державної податкової адміністрації в Одеській області про скасування рішення від 23.04.2007р. №0000182330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 8122,75грн., задоволено, скасовано рішення ДПІ у м.Южному Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.04.2007р. №0000182330.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2007р. апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області та Державної податкової адміністрації в Одеській області, задоволено частково, постанову Господарського суду Одеської області від 09.07.2007р., змінено із зазначенням: в мотивувальній частині постанови Господарського суду Одеської області від 09.07.2007р. по справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області, Державної податкової адміністрації в Одеській області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.04.2007р. №0000182330, що проведена ДПА в Одеській області перевірка Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за всіма обставинами підпадає під визначення позапланової виїзної, отже повинна проводитись за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом, але лише на підставі рішення суду. В іншій частині вказану постанову Господарського суду Одеської області від 09.07.2007р., залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.09.2011р. касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області -задоволено частково, Постанову Господарського суду Одеської області від 09.07.2007р. та Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2007року -скасовано, справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.
18.10.2011року означена справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду. У позовній заяві позивач -Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, з урахуванням уточнень (від 03.07.2007р. б/н), просить суд скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області від 23.04.2007р. №0000182330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 8122,75грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перевіряючими при проведенні перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу ФОП ОСОБА_1, було порушено порядок проведення позапланових виїзних перевірок, визначений приписами Закону України «Про державну податкову службу в Україні», у зв'язку з чим, на думку позивача, фахівцями податкового органу, які здійснювали перевірку, перевищено службові повноваження, т.я. вони не мали законодавчо встановленого права на її проведення. До того ж, встановлене перевіряючими податкового органу порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не відповідає дійсності, оскільки опис наявних готівкових коштів не підписувався ані позивачкою, ані її працівником -ОСОБА_4, що діє на підставі трудового договору від 23.08.2006р. №1.
Відповідачі -Державна податкова інспекція у м.Южному Одеської області та ДПА в Одеській області з позовними вимогами не згодні та вважють їх необґрунтованими, з підстав викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 04.06.2007р. вихід.№7007/9/10-0004, від 05.06.2007р. вихід.№12995/9/10-1010 та від 23.01.2012р. б/н), наголошуючи, зокрема, на тому, що перевірка крамниці, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, була проведена з повним дотриманням та урахуванням положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та в діяльності ФОП ОСОБА_1 виявлені порушення передбачені п.п.1,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: проведення розрахункової операції не на повну суму, без застосування РРО та без роздрукування розрахункового документа, а також те, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає сумі грошових коштів, зазначених в денному звіті РРО, в результаті чого податковим органом 23.04.2007року правомірно винесено рішення №0000182330 про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій на суму 8122,75грн.
У судовому засіданні 20.03.2012р. з урахуванням приписів ст.52 КАС України судом здійснено заміну неналежного відповідача -Державної податкової адміністрації в Одеській області належним відповідачем -Державною податковою службою в Одеській області, яку створено внаслідок проведення відповідної реорганізації податкових органів.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 16.04.2007р. старшим державним податковим ревізором-інспектором ДПА в Одеській області Дашковстким О.В., та старшим державним податковим інспектором ДПА в Одеській області Якубовою Л.А., на підставі направлень від 11.04.2007р. №3896/23-7017 та №3897/23-7017, була проведена перевірка крамниці, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу. Вказана перевірка була проведена на підставі положень Законів України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990р., «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95-ВР, «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 23.03.1996р. №98/96-ВР, «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами»від 19.12.1995року №481/95-ВР, Указів Президента України та інших нормативно-правових актів, які регулюють готівковий обіг в Україні.
За наслідками вказаної перевірки Державною податковою адміністрацією в Одеській області був складений акт №0001356-23-7017/762 від 16.04.2007р. Перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, в якому зафіксовано факт реалізації товару на загальну суму 82,95грн., при цьому розрахункова операція проведена не на повну суму покупки та без видачі розрахункового документа на суму 55,75грн., у зв'язку з чим порушено п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Також, в означеному акті встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, а саме сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 1651,75грн., продаж товару без застосування РРО був здійснений на суму 82,95грн., тоді як сума готівкових коштів, яка зазначена у поточному звіті склала 27,20грн., у зв'язку з чим встановлено порушення позивачкою вимог п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі зазначеного акта перевірки Державною податковою інспекцією у м.Южному Одеської області 23.04.2007р. винесено рішення №0000182330 про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 8122,75грн. (82,95 х 5 = 414,75) +(1651,75 -82,95 -27,20 = 1541,60 х 5 = 7708,00) за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Так, на думку суду, оскаржуване позивачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000182330 від 23.04.2007р. винесене податковим органом правомірно, ґрунтовно та за наслідками перевірки, проведеної з дотриманням приписів чинного законодавства України, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору.
У разі коли зазначені в частині першій цієї статті органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.
Згідно з абзацами 1, 2 пункту 1 статті 8 означеного Закону державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Пунктами 1 і 2 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ; здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Згідно з приписами «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005р. №327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за №925/11205 (чинного на момент здійснення перевірки), позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї із обставин, визначених Законом України "Про державну податкову службу в Україні" та іншими законодавчими актами.
Згідно положень ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», позапланові виїзні перевірки платників податків проводяться з підстав (обставин), які передбачені частинами 6 та 7 цієї статті, та на підставі наказу керівника податкового органу.
Згідно зі ст.11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Так, судом встановлено, що фахівцями Державної податкової адміністрації в Одеській області була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу крамниці, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, що підтверджується наявними у справі належним чином засвідченими копіями направлень від 11.04.2007р. №3896/23-7017 та №3897/23-7017 на проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу, які підписані Головою ДПА Лаврешовим А.А., скріплені печаткою, та ознайомлено під розпис безпосередньо ФОП ОСОБА_1, що підтверджується відповідними розписками на означених направленнях.
Крім того, як встановлено судом та вбачається з наявного у матеріалах справи акта №0001356-23-7017/762 від 16.04.2007р. Перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, позивачка -ФОП ОСОБА_1 16.04.2007р. була ознайомлена з актом та отримала його примірник. При цьому, жодних заперечень щодо викладених в акті перевірки порушень позивачкою надано не було.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено положеннями Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6 липня 1995року №265/95-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п.п.2,3,14 ст.2 вказаного Закону України реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. Розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Згідно з п.4.4. «Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001р. за №107/5298 (зі змінами та доповненнями), реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг введені в режимі реєстрації.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Пунктом 6.5 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001р. №110 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що у разі порушення юридичними особами та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності норм, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законами з питань зовнішньоекономічної діяльності та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби, штрафні санкції застосовуються у розмірах, передбачених відповідними законодавчими актами.
Згідно з п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Будь-яких доказів, які б спростовували наведені в акті перевірки №0001356-23-7017/762 від 16.04.2007р. висновки податкового органу щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ані до матеріалів адміністративного позову, ані в ході судового розгляду справи по суті, позивачем надано не було.
Відтак, виходячи з наведеного, судом встановлено, що застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 414,75грн. (82,95грн. х 5), за порушення порядку використання реєстратора розрахункових операцій визначених у п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме реалізацію товару на загальну суму 82,95грн., без проведення розрахункової операції на повну суму покупки через РРО, та без видачі розрахункового документа на суму, зокрема, на суму 55,75грн. (реалізація у крамниці, яка належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 0,5 літра коньяку «Десна»за ціною 27,20грн.; 200 грамів печива за ціною 15,75грн.; 740грамів ковбаси «Ветчина рублена»за ціною 21,00грн.; 1 пачки сигарет «Монтекарло»за ціною 2,10грн.; 0,5 літра горілки «Хортиця платинум»за ціною 18,20грн.; 1 сигарети поштучно «Мальборо»за ціною 0,20грн.), здійснено контролюючим органом цілком ґрунтовно та правомірно.
Також, в акті №0001356-23-7017/762 від 16.04.2007р. Перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності зазначено, що перевіркою встановлена невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО, зокрема, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 1 651,75грн., (отримано грошових коштів за товар у сумі 82,95грн., продаж товару без застосування РРО - на суму 55,75грн.), водночас сума готівкових коштів, зазначена у поточному звіті РРО, склала 27,20грн. отже, невідповідність склала -1568,80грн. (1651,75 -82,95), що відповідно є порушенням п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", згідно з яким суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Доказом, який підтверджує наявність або відсутність невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, є опис наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, який складається суб'єктом господарювання або його матеріально-відповідальною особою.
Як з'ясовано судом та підтверджується матеріалами справи, перевірку крамниці, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, було здійснено у присутності продавця ОСОБА_7, якою власноручно й був підписаний опис наявних готівкових коштів, що знаходились на місці проведення розрахунків, та відповідно апріорі свідчить про наявність невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 1568,80грн. (за даними денного «Х»- звіту РРО ФОП ОСОБА_1 на 16.04.2007р. о 08годин 52хвилин сума склала 27,20грн. (вартість покупки склала 82,95грн., без застосування РРО 55,75грн.), а сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 1651,75грн.). До того ж, судом з'ясовано, що під час проведення перевірки, продавцем вищеозначеної крамниці розрахункову операцію, із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, проведено на суму 27,20грн. та видано розрахунковий документ (Х- звіт) від 16.04.2007р. №0325.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", визначено, що місце проведення розрахунків -це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Як з'ясовано судом, при визначенні суми невідповідності наявних готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, фахівцями ДПА в Одеській області, які здійснили перевірку крамниці, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, правомірно віднесено до означеної суми невідповідності, суму коштів у розмірі 1568,80грн.
Згідно зі ст.22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відтак, з урахуванням викладеного суд доходить висновку, що суму штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 8 122,75грн. за порушення вимог п.п.1,13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ДПІ у м.Южному Одеської області до позивачки застосовано цілком ґрунтовно, правомірно, та з урахуванням положень чинного законодавства України, з вищенаведених підстав.
Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві та викладені усно у судових засіданнях в ході судового розгляду справи по суті.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно з ч.3 ст. 105 КАС України позивач, у тому числі має право вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги наведене та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області, Державної податкової служби в Одеській області про скасування рішення ДПІ у м.Южному від 23.04.2007р. №0000182330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у загальній сумі 8122,75грн., не обґрунтовані, документально не підтверджені, отже задоволенню не підлягають.
Керуючись ч.4 ст.122, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Южному Одеської області, Державної податкової служби в Одеській області про скасування рішення ДПІ у м.Южному від 23.04.2007р. №0000182330 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у загальній сумі 8 122,75грн., відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому положеннями ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 03 травня 2012 року.
Суддя Харченко Ю.В.
.