Постанова від 27.04.2012 по справі 2а-1670/526/12

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/526/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Молодецького Р.І.,

при секретарі - Горбач Д.О.,

за участю:

представника позивача - Моргуна С.І.,

представника відповідача - Яковенка Ж.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком" до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

30 січня 2012 року Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про скасування рішення про застосування фінансових санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним отримано рішення Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві про застосування до позивача фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №1112 від 16.12.2011 року. Згідно зазначеного рішення до позивача застосовано штраф в сумі 1103,86 грн та пеню в сумі 11,04 грн, а всього 1114,90 грн. Позивач із рішенням не погоджується, оскільки вважає, що сплата страхових внесках проводилася відповідно до п.6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", тобто пропорційно до виплат сум по заробітній платі. Крім того, вказане рішення суперечить Акту №238 від 01.08.2008 року позапланової перевірки правильності повноти нарахування та сплати страхових внесків (збору) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, достовірності поданої роботодавцем звітності до персоніфікованого обліку за період з 01.01.2003 року по 30.06.2008 року.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, зазначаючи, що згідно статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду (місяця) і у разі здійснення протягом цього періоду виплат, на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з виданих виплат зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, нарахованих на ці виплати. У зв'язку з тим, що позивачем сплачено страхові внески із порушенням передбаченого законом строку, Управлінням Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві були застосовані фінансові санкції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

16 грудня 2011 року управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві прийнято рішення № 1112 про застосування до Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком" фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування страхових внесків, а саме, штрафу в сумі 1103,86 грн. та пеню в сумі 11,04 грн, на загальну суму 1114,90 грн., за період з 20.02.2008 року по 21.02.2008 року.

Позивач не погоджується із вказаним рішеннями, вважає його таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку рішенню управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві № 1112 від 16.12.2011 року, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платниками страхових внесків на загальнодержавне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, які набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Розмір страхових внесків встановлений Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та розділом 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (надалі Інструкція №21-1), а саме: 33,2 % від фонду оплати праці та 0,5 2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.

Абзацом першим частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частиною другою статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до зазначеного Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до частини 6 статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пунктів 5.1.3 та 5.1.4 розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Частиною першою статті 106 вищезазначеного Закону передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цією статтею.

Згідно з частиною другою статті 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьої статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Судом встановлено, що Полтавською філією ПАТ "Укртелеком" з 01.02.2008 року по 20.02.2008 року були перераховані страхові внески за січень 2008 року по рахунку 33,2% в сумі 74 260 грн., згідно із платіжними дорученнями № 256 від 06.02.2008 року, № 254 від 06.02.2008 року, № 117 від 01.02.2008 року, № 317 від 08.02.2008 року та № 507 від 18.02.2008 року. Крім того, згідно картки особового рахунку, копія якої міститься в матеріалах справи, станом на 31.01.2008 року по особовому рахунку позивача по сплаті 33,2% страхових внесків рахувалась переплата в сумі 138 188, 75 грн. Сума зобов'язання по сплаті страхових внесків на рахунок 33,2 % відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень 2008 року, складає 223 487,31 грн., що також відображено в 2 колонці картки особового рахунку.

Таким чином, сплата страхових внесків за січень 2008 року, враховуючи переплату станом на 31.01.2008 року становить 212 448, 75 грн. (74 260 грн. + 138 188, 75 грн. = 212 448,75 грн.). Тобто, сума недоїмки становить 11 038, 56 грн. (223 487,31 грн. - 212 448,75 грн = 11038,56 грн.)

Посилання позивача на сплату страхвнесків згідно платіжних доручень № 253 від 06.02.2008 року та № 255 від 06.02.2008 року, суд оцінює критично. Судом встановлено, що кошти, по вищевказаним платіжним дорученням, сплачені на рахунок 2%, а сума переплати по рахунку 2% не може бути зарахована для покриття недоїмки по рахунку 33,2%.

Крім того, згідно із п.3.1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21.01.2004 року №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/8976, платіжне доручення оформляється платником за формою, наведеною в додатку 2 цієї Інструкції, згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, що викладені в додатку 8 до цієї Інструкції, та подається до банку, що обслуговує його. Згідно із п. 2.3 Інструкції відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформляла цей документ і подала до обслуговуючого банку.

Судом встановлено, що заява про переведення помилково сплачених страхових внесків із рахунку 2% на рахунок 33,2% позивачем на адресу управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві не надавалася. Самостійне ж переведення коштів органами Пенсійного фонду України із одного рахунку на інший без згоди платника чинним законодавством не передбачено.

Відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону - 1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахований за кожний день простроченого платежу

У зв'язку із несвоєчасною сплатою позивачем нарахованих страхових внесків в період з 20.02.2008 року по 21.02.2008 року відповідачем на підставі вимог Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" прийнято рішення №1112 від 16.12.2011 року про застосування до позивача фінансових санкцій в сумі 1103,86 грн. та нарахування пені в сумі 11,04 грн.

Як вбачається з пояснень представника відповідача та підтверджується наявними в матеріалах справи копіями картки особового рахунку страхувальника юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком" та розрахунком фінансової санкції та пені, відповідач має заборгованість в сумі 1114,90 грн.

В силу частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність прийнятого ним рішення про застосування фінансових санкцій №1112 від 16.12.2011 року.

Разом з тим, позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про порушення управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві норм чинного законодавства України та обґрунтованість даного позову.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що рішення про застосування фінансових санкцій №1112 від 16.12.2011 року винесене управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією України та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження їй надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо. А вимоги позовної заяви не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком" до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про скасування рішення про застосування фінансових санкцій відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 03 травня 2012 року.

Суддя Р.І. Молодецький