Справа № 2а/1570/9859/2011
26 квітня 2012 року
о16год.45хв. м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
Суддів Андрухів В.В.
Балан Я.В.
При секретарі Щербан В.О.
За участю представників сторін:
Від позивача: ТОВ «Агро-Юг» ОСОБА_2 -за довіреністю №б/н від 21.11.2011р., ОСОБА_3 -керівник (наказ №4 від 28.08.2003р., протокол №1/8/03 загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства закритого типу «Агро-Юг»від 26.08.2003р.).
Від відповідача: Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України ОСОБА_4 - за довіреністю №1589/21-8017 від 12.12.2011р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг»до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень від 31.10.2011р. №000010 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3800,00грн. та №000011 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн., -
До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг», в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України від 31.10.2011р. №000010 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3800,00грн. та №000011 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на безпідставність винесення Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України оскаржуваних рішень від 31.10.2011р. №000010 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3800,00грн. та №000011 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн., з огляду на необґрунтованість та невідповідність дійсності наведених в акті перевірки висновків, з огляду на те, що ТОВ «Агро-Юг»цілком правомірно та відповідно до положень чинного законодавства використовує торгівельні марки, зокрема, «КОМПАНІЯ», «СТАРОБЪЛГАРСКО»(СТАРОБОЛГАРСЬКЕ), «СВЕТИ ГЕОРГИ»(СВЯТИЙ ГЕОРГІЙ), у тому числі шляхом зазначення вказаних торгівельних марок (знаків для товарів і послуг) на етикетках, контр етикетках, на паперових листах для упакування (обгортання) пляшок. При цьому, жодної дезінформації покупців або неправомірного використання знаків, імені іншого підприємця, упаковки, зовнішнього оформлення товарів, на думку позивача, не відбувається. До того ж, застосування контролюючим органом, при винесенні оскаржуваних рішень, приписів КД У 00011050-15.93.12-02:2008 («Основні правила виробництва та зберігання тихих вин»), є незаконним, оскільки означений документ не є нормативно-правовим актом, у зв'язку з тим, що не зареєстрований у встановленому законом порядку в Міністерстві юстиції України. До того ж, при виробництві алкогольних напоїв, при маркуванні яких позивачем використовуються знаки для товарів та послуг, внесених у додаток до ліцензії №401 від 09.10.2008р., але на етикетках та паперових листах для загортання пляшок, окрім таких знаків, додатково містяться інші позначення, які, зокрема, виконують функцію ідентифікатора ТОВ «Агро-Юг»як виробника.
Відповідач - Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України проти позовних вимог заперечує, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву (вхід.№42898/2011 від 19.12.2011р.), посилаючись, зокрема, на правомірність винесення Рішень від 31.10.2011р. №000010 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3800,00грн. та №000011 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн., у зв'язку з порушенням позивачем вимог ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№481/95-ВР від 19.12.1995р. (зі змінами та доповненнями), а саме: реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв, та ст.3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зокрема, здійснення виробництва алкогольних напоїв без наявності ліцензії.
У судовому засіданні 27.02.2012р. відповідач -Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, надав суду заяву за підписом повноважного представника контролюючого органу ОСОБА_4, в якій останньою зазначено про те, що відповідач частково визнає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг», а саме в частині вимог щодо визнання протиправними та скасування рішення від 31.10.2011р. №000010 в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 1900,00грн., оскільки при розрахунку суми санкцій помилково було донараховано не 100 відсотків вартості товару, як то передбачено відповідними положеннями ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а 200 відсотків.
Ухвалою суду від 12.03.2012р. адміністративну справу №2а/1570/9859/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг»до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень від 31.10.2011р. №000010 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3800,00грн. та №000011 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн., призначено до розгляду колегією Одеського окружного адміністративного суду у складі трьох суддів, відповідно до приписів ч.1 ст.24 КАС України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг» взято на облік як платника податків у Арцизькій міжрайонній ДПІ Одеської області 10.06.1995р. за №78, що підтверджується наявною у матеріалах справи відповідною Довідкою про взяття на облік платника податків від 23.06.2011р. №166.
Судом встановлено, що у період часу з 30.08.2011р. по 08.09.2011р., відповідно до наказу РУ Департаменту САТ ДПА України в Одеській області від 29.08.2011р. №862 «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «АГРО-ЮГ»та на підставі направлень від 29.08.2011р. №№8-12, виданих РУ Департаменту САТ ДПА України в Одеській області, начальником відділу організації контрольно-перевірочної роботи Департаменту САТ ДПА України Наконечним Віталієм Яковичем, заступником начальника відділу організації контрольно-перевірочної роботи Департаменту САТ ДПА України Солов'єнко Людмилою Михайлівною, заступником начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв та тютюнових виробів РУ Департаменту САТ ДПА України в Одеській області Воронковою Ларисою Григорівною, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів РУ Департаменту САТ ДПА України у м.Києві Білоконь Ганною Миколаївною та головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів РУ Департаменту САТ ДПА України у Миколаївській області Завгородньою Галиною Олександрівною, згідно з частиною 1 статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995року №481, пункту 6.4 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України від 10 лютого 2007року №71, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2007року №116/13383, була проведена фактична перевірка ТОВ «АГРО-ЮГ»з питань наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, дотримання вимог законодавства України в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування алкогольних напоїв та цільового використання спирту та інших питань дотримання вимог чинного законодавства України щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв.
За наслідками вказаної перевірки Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Одеській області складено акт №681/32-20952731 від 08.09.2011р., в якому, зафіксовано факт порушення позивачем вимог ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№481/95-ВР від 19.12.1995р. (зі змінами та доповненнями), а саме: реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв, а також ст.3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зокрема, здійснення виробництва алкогольних напоїв без наявності ліцензії.
На підставі означеного акта перевірки Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України 31.10.2011р. винесено рішення від 31.10.2011р. №000010, яким до позивача, на підставі абз.15 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», застосовано фінансову санкцію у розмірі 3800,00грн. та рішення №000011, яким до Товариства, на підставі абз.4 ч.2 ст.17 означеного Закону, застосовано фінансову санкцію у розмірі 1929935,14грн.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України від 31.10.2011р. №000010 та №000011, ТОВ «Агро-Юг»звернулось до суду з позовом про визнання їх протиправними та скасування.
Так, на думку суду, оскаржуване позивачем рішення №000011 від 31.10.2011року про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн. та рішення від 31.10.2011р. №000010 в частині застосування фінансових санкцій у сумі 1900,00грн., винесено відповідачем - Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, неправомірно, безпідставно та в порушення вимог чинного законодавства України, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії),безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як встановлено судом, та вбачається з наданого позивачем та наявного у матеріалах справи Наказу №4 від 28.08.2003р. «По особовому складу», ОСОБА_3 виконує обов'язки генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг». Судом також з'ясовано, що між ОСОБА_11 (Ліцензіар), з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг»(Ліцензіат) в особі генерального директора ОСОБА_3, що діє на підставі статуту, з іншої сторони, 03.11.2008року укладено Ліцензійні договори на використання торгівельних марок (знаків для товарів і послуг), згідно з п.п.1.1-1.5 яких, Ліцензіар надає Ліцензіатові на строк дії означених Договорів за винагороду, яку сплачує Ліцензіат, виключну ліцензію на використання торговельних марок (знаків для товарів і послуг), зокрема, «СТАРОБЪЛГАРСКО», дата реєстрації 15.12.2004р., Свідоцтво №45784, класи МКТУ 16,33,35, «СВЕТИ ГЕОРГИ»дата реєстрації 15.06.2005р., Свідоцтво №50263, класи МКТУ 16,33,35, «КОМПАНІЯ»дата реєстрації 15.01.2004р., Свідоцтво №36831, класи МКТУ 16,33,35. Перелік товарів та послуг відносно яких зареєстровані Торговельні марки наводяться у Додатку 1 та 2, що є невід'ємною частиною цього договору. Ліцензіату надається право видавати дозволи на використання Торговельних марок в порядку субліцензії. За домовленістю Сторін та у відповідності з ч.1 ст.1114 Цивільного Кодексу України, даний Договір не реєструється в Державному департаменті інтелектуальної власності МОН України. Згідно з п.2 означених правочинів з моменту набуття чинності цих Договорів Ліцензіат має право: використовувати Торговельні марки під час виробництва та продажу товарів і послуг, в супровідній та в діловій документації, в Інтернеті, рекламі (у будь-якій формі) та в будь-яких інших випадках, які пов'язані з введенням в цивільний обіг товарів і послуг, відносно яких зареєстровані Торговельні марки; використовувати Торговельні марки разом з іншими марками (знаками для товарів і послуг); пред'являти позови, якщо треті особи протиправно порушуватимуть права, які надані за цим договором Ліцензіату, або у випадку претензій третіх осіб щодо неправомірності використання ним самим Торговельної марки. Також, Ліцензіат зобов'язується: інформувати Ліцензіара про всі випадки протиправного використання Торговельних марок іншими особами: припинити використання Торговельних марок по закінченню строку дії Договорів (за умови, якщо Договір не буде продовжений) або у разі дострокового розірвання Договорів. Ліцензіат має право використовувати Торговельні марки за умови, що якість позначених нею товарів буде не нижчою від якості товарів та послуг, що вироблялися/надавалися під цією маркою Ліцензіаром. Ліцензіат має права надавати субліцензії на Торговельні марки.
Відповідно до Переліків товарів і послуг за свідоцтвами №45784, №50263 та №36831 про реєстрацію знаків «СТАРОБЪЛГАРСКО»та «СВЕТИ ГЕОРГИ», та «КОМПАНІЯ», які є додатками до Ліцензійних договорів на використання Торгівельних марок (знаків для товарів і послуг) від 03.11.2008р., відносяться, зокрема, Кл.16: вивіски паперові або картонні; торбинки, пакети, мішки паперові, целофанові або пластмасові для пакування; коробки картонні або паперові; пляшкове опаковання паперове або картонне; пляшкові обгортки паперові або картонні; опаковання паперове або картонне; друкована продукція; бланки; брошури; буклети; вимпели паперові; графічні друковані роботи; графічні зображення; довідники; журнали; календарі; картинки; каталоги; малюнки перевідні; наклейки, обгортки, що належать до 16 класу; підставки паперові; плакати; прапорці паперові; проспекти рекламні; об'яви; печатки; штампи; реєстри; етикетки для алкогольних і безалкогольних напоїв, ярлики, що належать до 16 класу. Кл.33: алкогольні напої (крім пива); всі товари, що включені до 33 класу, в тому числі: алкогольні напої, що сприяють травленню; аперитиви; бренді; вермути; вина; віскі; горілка; джин; коктейлі; коньяк; лікери; настоянки; ром; спиртні напої; сидри; шампанське. Кл.35: реклама; керування справами; ділове адміністрування; канцелярські роботи; всі послуги, що включені до 35 класу, з тому числі: аукціонний продаж; влаштовування виставок і ярмарків на комерційні або рекламні погреби; ділове оцінювання; демонстрування товарів; ділове інформування; ділові довідки; досліджування ділове; надавання консультаційних та маркетингових послуг; імпортно-експортні агентства; імпорт-експорт алкогольних і безалкогольних напоїв; публікування рекламних текстів; послуги постачання для інших (закуповування товарів та надавання постачальницьких послуг іншим фірмам); розповсюджування рекламних матеріалів; розповсюджування зразків; рекламування через комп'ютерну мережу; сприяння продажеві (посередництво); розміщування в одному місці, на користь іншим особам, асортименту алкогольних і безалкогольних напоїв, що дозволяє покупцям оглядати та купувати ці товари у підприємствах оптової і роздрібної торгівлі (або в супермаркетах); допомога покупцям у виборі та придбанні різноманітних алкогольних і безалкогольних напоїв, у підприємствах оптової і роздрібної торгівлі (або в супермаркетах); розміщування в Інтернеті на веб-сторінках і на веб-сайтах інформації щодо асортименту алкогольних і безалкогольних напоїв і переліку надаваних послуг, що дозволяє покупцям зручно оглядати, замовляти та купувати ці товари і замовляти послуги з веб-сторінок і веб-сайтів в Інтернеті, а також отримувати необхідну інформацію про ці товари чи надавані послуги.
Так, як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, суб'єкт господарювання - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг»здійснює господарську діяльність з виробництва алкогольних напоїв на підставі ліцензії Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкового адміністрації України Серії АГ №152871 від 09.10.2008р., реєстраційний №401, з терміном дії - з 09.10.2008р. до 09.10.2013р.
Зокрема, згідно з Додатком до ліцензії №401 на виробництво алкогольних напоїв (виноробна продукція) серії ПВ, №000712 від 17.10.2008р., суб'єкт підприємницької діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг»має дозвіл на виробництво виноматеріалів та вин, зокрема, напівсолодкі: «Золоте руно»(мускатне) -біле, «Скіфський келих»- червоне; Додатком до ліцензії №401 на виробництво алкогольних напоїв (виноробна продукція) серії ПВ, №000695 від 09.10.2008р. суб'єкт підприємницької діяльності ТОВ «Агро-Юг»має дозвіл на виробництво ординарних: «Бастардо»- червоне, «Слов'янське»- біле, рожеве, червоне, «Приморське»- біле, рожеве, червоне; Ординарні типажні: «Мадера»- біле, «Портвейн приморський»- біле, рожеве, червоне, «Портвейн Таврида»- біле, червоне. Десертні, Солодкі -Ординарні: «Сонце в бокалі»- біле, «Мускат таврійський»- біле, «Кагор Український» - червоне, «Ізабелла»- червоне, «Лідія»- рожеве, «Кагор таврійський»- червоне; Додатком до ліцензії №401 на виробництво алкогольних напоїв (виноробна продукція) серії ПВ, №000694 від 09.10.2008р. суб'єкт підприємницької діяльності ТОВ «Агро-Юг»має дозвіл на виробництво сухих ординарних сортових: «Аліготе»- біле, «Каберне»- червоне, «Ркацителі»- біле, «Кокур»- біле, «Мерло»- червоне, «Сухолиманське»- біле, «Фетяска»- біле, «Рислінг»- біле, «Совіньйон»- біле, «Сапераві»- червоне, «Піно»- біле, «Бастардо»- червоне, «Шардоне»- біле, «Дар лози»- червоне. Сухі ординарні: «Столове»- біле, рожеве, червоне, «Ізабелла»- рожеве, «Лідія»- рожеве. Напівсухі: «Напівсухе»- біле, рожеве, червоне. Напівсухі, напівсолодкі: «Аліготе»- біле, «Рислінг»- біле, «Ркацителі»- біле, «Совіньйон»- біле, «Шардоне»- біле, «Каберне»- червоне, «Сапераві»- червоне, «Мерло»- червоне. Напівсолодкі: «Напівсолодке»- біле, рожеве, червоне, «Лідія»- рожеве, «Ізабелла»- рожеве, «Княгиня Лідія»- рожеве, «Рідний край»- червоне, «Червоний лев»- червоне, «Тракійське»- біле; Додатком до ліцензії №401 на виробництво алкогольних напоїв (виноробна продукція) серії ПВ, №001952 від 03.12.2010р. суб'єкт підприємницької діяльності ТОВ «Агро-Юг»має дозвіл на виробництво ординарних напівсолодких: «Тамянка «Агро-Юг»- біле, «Кадарка «Агро-Юг»- червоне, «Лідія «Агро-Юг»- рожеве, «Ізабелла «Агро-Юг» - червоне.
Таким чином, судом встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг», випускає алкогольні напої, які віднесені до вищеозначених Додатків до ліцензії №401. При цьому, з метою ідентифікації себе як виробника, та задля надання естетичності та привабливості упаковці вин, Товариство додатково використовує на етикетках та на паперових листах для упакування (загортання) пляшок, позначення (словесні елементи), які зареєстровані в якості знаків для товарів і послуг, а саме: «СТАРОБЪЛГАРСКО»(свідоцтво №45784 від 15.12.2004р.), «КОМПАНІЯ»(свідоцтво №36831 від 15.01.2004р.), та «СВЕТИ ГЕОРГИ»(свідоцтво №50263 від 15.06.2005р.).
Ліцензування господарської діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995року №481/95-BP (зі змінами та доповненнями), який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, а також відповідно до Положення «Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1999року №500 (зі змінами та доповненнями).
Згідно зі статтею 1 вказаного Закону алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання; незаконний обіг спирту етилового, коньячного, плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирця виноградного, спирту-сирця плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів - імпорт, експорт, транспортування, зберігання, торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами з порушенням вимог законодавства, що регулює ці питання; фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробів - умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології чи з неправомірним використанням знака для товарів і послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця з самовільним використанням його імені.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995року №481/95-BP (зі змінами та доповненнями) виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється суб'єктами господарювання незалежно від форм власності за умови одержання ліцензії.
Відповідно до ч.8 ст.3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" одночасно з видачею ліцензії орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України, видає суб'єкту господарювання додаток до ліцензії, який містить перелік видів спиртів та алкогольних напоїв, які вправі виробляти суб'єкт господарювання, а також перелік знаків для товарів і послуг, які суб'єкт господарювання може використовувати у виробництві алкогольних напоїв на підставі прав власності на знаки для товарів і послуг, або на підставі рішень про прийняття заявок на реєстрацію знаків для товарів і послуг (на період до видачі свідоцтв на знаки для товарів і послуг), або на підставі дозволів інших власників знаків для товарів і послуг (якщо такі знаки зареєстровані після введення в дію цього Закону). Зміни або доповнення до додатка до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв вносяться органом, який видав ліцензію, протягом трьох робочих днів відповідно до заяви суб'єкта господарювання або власника знака для товарів і послуг та визначеного цим Законом порядку.
Порядок маркування алкогольних напоїв визначено ч.ч.2,4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», відповідно до яких маркування виноробної продукції, у тому числі сидру і перрі (без додання спирту), яка реалізується в Україні, здійснюється таким чином: на лицьовій стороні етикетки кожної пляшки або самої пляшки (іншого посуду) виноробної продукції, яка реалізується через торговельну мережу, в доступній для споживача формі згідно з чинним законодавством про мови вказуються:назва держави; найменування суб'єкта господарювання та його місцезнаходження; знак для товарів і послуг; назва продукції; місткість посуду; вміст спирту (% об.); вміст цукру (крім сухих вин, шампанського, ігристого вина та коньяку) (% мас); позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України); наявність ароматизаторів, барвників (при їх використанні); штриховий код повинен бути нанесений на видиму сторону етикетки, або контретикетки, або пляшки (іншого посуду). Дата виготовлення продукції повинна бути зазначена на видимій стороні етикетки, або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду); термін витримки для марочних вин та позначення "Марочне", вік коньячних спиртів для марочних коньяків і коньяків спеціальних назв наводяться на кольєретці; на пляшки з усіма видами виноробної продукції можуть наклеюватися контретикетки, які містять додаткову інформацію про напої. Виробник може наносити на етикетки додаткову інформацію щодо характеристики продукту; етикеточна продукція розробляється товаровиробником алкогольних та тютюнових виробів і повинна відповідати вимогам чинного законодавства про мови (крім додаткової інформації щодо характеристик продукту), не потребує додаткових узгоджень, є промисловою власністю виробника та захищається згідно з чинним законодавством про промислову (інтелектуальну) власність. Власні назви алкогольних напоїв та тютюнових виробів визначаються їх виробниками і можуть відтворювати зареєстрований чи поданий на реєстрацію знак для товарів і послуг або бути його частиною.
Відтак, системно проаналізувавши означені приписи Закону, суд доходить висновку, що на пляшці, виробником за наявності ліцензії, мають бути наявні, зокрема, етикетка, контретикетка та кольєретка, що містять певну інформацію про вироблений товар.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з приписами абз.3 ч.2 ст.17 вказаного закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії - 200 відсотків вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 8 500 гривень.
При цьому, правова норма, якою встановлено вид та міру відповідальності, зокрема, абз.3 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", на думку суду, не підлягає розширеному тлумаченню, та її зміст слід розуміти так, що відповідальність настає виключно за виробництво алкогольних напоїв за відсутності ліцензії. До того ж, даний висновок підтверджується й приписами п.2.12. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, відповідно до якого до основних завдань відповідача відноситься застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, тобто відповідач має право застосовувати фінансові санкції лише у випадках, які прямо передбачені законодавством.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених приписів Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", вбачається, що відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 8 500, застосовується до суб'єкта господарювання, зокрема, за порушення вимог ст.3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме у разі виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії, та водночас, даний закон не містить жодних положень щодо притягнення до відповідальності, зокрема, за не внесення знаку для товарів і послуг у додаток до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмових запереченнях на адміністративний позов та викладені усно в ході судового розгляду справи по суті в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування Рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України №000011 від 31.10.2011року про застосування фінансових санкцій у розмірі 1 929 935,14грн.
До того ж, на виконання приписів ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України не надав суду жодних належних доказів в обґрунтування та підтвердження, наведених в акті перевірки висновків, зокрема, щодо порушення позивачем вимог ст.3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме здійснення виробництва алкогольних напоїв без наявності ліцензії.
Разом з тим, як встановлено судом та зазначено в акті перевірки №681/32-20952731 від 08.09.2011р., при виробництві виноматеріалу «Портвейн Тавріда» рожевий (купажний акт №68-а від 20.09.2010р.) до складу купажу увійшли виноматеріали кріплені «Портвейн Тавріда»червоний та «Портвейн Тавріда»білий. При цьому, технологічна інструкція на виробництво вина «Портвей Тавріда»рожевий на Підприємстві відсутня. Кількість виготовленого купажу «Портвейн Тавріда»рожевий склала - 21,9 дал загальною вартістю 1734,48грн.
Зокрема, судом встановлено, що ТОВ «Агро-Юг»здійснювало виробництво вина «Портвейн Тавріда»рожевий, назва якого, при цьому, не внесена в додаток до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв (виноробна продукція). Також, технологічна інструкція на виробництво вина «Портвей Тавріда»рожевий у позивача відсутня. Кількість виготовленого купажу «Портвейн Тавріда»рожевий склала - 21,9 дал загальною вартістю 1734,48грн. Вино «Портвейн Тавріда»рожевий було розлито в тару місткістю по 50л. та реалізовано суб'єкту господарювання ОСОБА_12, податкова накладна від 11.10.2010р. №2/10, відповідно до якої реалізовано 200л. означеного вина за ціною без ПДВ 7,92грн. (200л. х 9,50грн. (ціна з ПДВ) х 100% = 1 900грн.).
Відповідно до ч.8 ст.3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" одночасно з видачею ліцензії орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України, видає суб'єкту господарювання додаток до ліцензії, який містить перелік видів спиртів та алкогольних напоїв, які вправі виробляти суб'єкт господарювання, а також перелік знаків для товарів і послуг, які суб'єкт господарювання може використовувати у виробництві алкогольних напоїв на підставі прав власності на знаки для товарів і послуг, або на підставі рішень про прийняття заявок на реєстрацію знаків для товарів і послуг (на період до видачі свідоцтв на знаки для товарів і послуг), або на підставі дозволів інших власників знаків для товарів і послуг (якщо такі знаки зареєстровані після введення в дію цього Закону). Зміни або доповнення до додатка до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв вносяться органом, який видав ліцензію, протягом трьох робочих днів відповідно до заяви суб'єкта господарювання або власника знака для товарів і послуг та визначеного цим Законом порядку.
Згідно з абз.17 ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів»фальсифікація алкогольних напоїв та тютюнових виробів -умисне, з корисливою метою виготовлення алкогольних напоїв та тютюнових виробів з порушенням технології чи з неправомірним використанням знака для товарів і послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само прямим відтворенням товару іншого підприємця з самовільним використанням його імені.
Згідно з п.32 ст.1 Закону України «Про виноград та виноградне вино»від 16.06.2005р. №2662-IV (зі змінами та доповненнями) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: фальсифікація вин, вермутів, коньяків України і бренді - умисна з корисливою метою підробка вин, вермутів, коньяків України, бренді за походженням (місцем виробництва) або їх складом шляхом додавання нешкідливих чи шкідливих для здоров'я людини речовин, а також виготовлення винних і коньячних сурогатів у процесі виробництва, транспортування, зберігання та продажу.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів»до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Судом відхиляється та не приймається до уваги наданий позивачем в якості належного доказу купажний акт №68а від 20.09.2010р., оскільки означений документ жодним чином не спростовує наведені в акті перевірки №681/32-20952731 від 08.09.2011р. висновки щодо порушення ТОВ «Агро-Юг»приписів ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв при виробництві ТОВ «Агро-Юг»виноматеріалу «Портвейн Тавріда»рожевий, до складу купажу якого додано виноматеріали кріплені, а саме: «Портвейн Тавріда»червоний та «Портвейн Тавріда»білий.
Відтак, з урахуванням викладеного, суд доходить висновку щодо правомірності та ґрунтовності винесення Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України спірного рішення №000010 від 31.10.2011року, та застосування до ТОВ «Агро-Юг» фінансових санкцій у сумі 1900,00грн., з вищенаведених підстав.
З урахуванням того, що відповідачем - Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, позовні вимоги позивача -ТОВ «Агро-Юг» про визнання протиправним та скасування Рішення №000010 від 31.10.2011року про застосування фінансових санкцій у розмірі 3800,00грн., частково визнано, а саме у сумі 1900,00грн., відповідно означене рішення Департаменту підлягає скасуванню частково -в частині застосування фінансових санкцій у сумі 1900,00грн.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, заперечуючи проти адміністративного позову, відповідач -Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України не надав суду належних доказів в підтвердження правомірності та ґрунтовності прийняття оскаржуваного позивачем рішення від 31.10.2011р. №000011 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно ч.3 ст. 105 КАС України позивач має право, у тому числі, вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг»підлягають задоволенню частково, а саме в частині визнання протиправним та скасування рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України від 31.10.2011року №000011 про застосування фінансових санкцій на суму 1929935,14грн. та рішення №000010 в частині застосування фінансових санкцій у сумі 1900,00грн.
Судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг»на підставі ч.1 ст.94 КАС України.
Керуючись ч.1 ст.94, ст.ст. 158-163,ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг»до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень від 31.10.2011р. №000010 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3800,00грн. та №000011 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн., задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України №000011 від 31.10.2011року про застосування фінансових санкцій у розмірі 1929935,14грн.
3. Визнати протиправним та скасувати Рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України №000010 від 31.10.2011року в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 1900,00грн.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Юг» (68534, Одеська обл., Тарутинський район, с.Ламбрівка, код ЄДРПОУ 20952731) судовий збір у сумі 28(двадцять вісім)грн.23коп.
5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому положеннями ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 03 травня 2012 року.
Головуючий суддя Харченко Ю.В.
Судді Андрухів В.В.
Балан Я.В.