Категорія №3.1.3
Іменем України
08 травня 2012 року Справа № 2а/1270/2069/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Лагутіна А.А.;
при секретарі судового засідання: Разянській Є. О.;
за участю
представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № бн від 10.01.2012 року);
представника відповідача: ОСОБА_2 (доручення № 965 від 10.01.2012 року);
третіх осіб: ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_1 від 01.04 1997 року);
ОСОБА_4 (паспорт НОМЕР_2 від 25.02.2004 року);
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії,-
12.03.2012 року ОСОБА_5 (далі - Позивач) звернувся до суду із позовом до сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області (далі - Відповідач або СГІРФО), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 (далі - Третя особа № 1), ОСОБА_3 (далі - Третя особа № 2) про зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на таке.
На підставі рішення Апеляційного суду Луганської області від 20.04.2011 року винесеного за результатом розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції за позовом до ОСОБА_4 та ОСОБА_3, останні втратили право на користування житловою площею у квартирі за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до ст.З Закону України N 1382-ІV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації. Порядок зняття з реєстрації місця проживання регламентовано ст.7 Закону України N 1382-ІV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», я саме: зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть. Вказаний перелік є вичерпним.
Виходячи із змісту рішення Апеляційного суду Луганської області від 20.04.2011 року, та обставин, які були встановлені під час розгляду справи за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_4 та ОСОБА_3, останні втратили право користування житловим приміщенням за адресою: АДРЕСА_1.
11 жовтня 2011 року, позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою з питання зняття з реєстраційного обліку в АДРЕСА_1 громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Листом від 22.10.2011 року № 46/3220, відповідач повідомив про відсутність підстав для здійснення зняття з реєстраційного обліку вказаних осіб.
Отже, позвиач вважає, дії відповідача щодо відмови у задоволені заяви про зняття з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1, громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5 неправомірними та такими, що вчинені в порушення способу передбаченого Законом України N 1382-ІV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та зобов'язати відповідача зняти з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1 громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд вирішити справу на підставі діючого законодавства.
Треті особи у судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Апеляційного суду Луганської області від 20.04.2011 року, винесеного за результатом розгляду апеляційної скарги на рішення Алчевського міського суду Луганської області у справі № 2-2273, за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4, було задоволено позовні вимоги щодо про позбавлення громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 права користування житловим приміщенням по АДРЕСА_1. У задоволенні заявлених позовних вимог про зняття з реєстраційного обліку у вказаній квартирі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було відмовлено, оскільки орган реєстрації до участі у справі у якості відповідача ОСОБА_5 не залучався (аркуші справи 7-8).
17.03.2011 року Алчевським міським судом Луганської області було видано виконавчий лист № 2-2273 про виселення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з квартири АДРЕСА_1. На підставі вказаного виконавчого листа 18.07.2011 року, державним виконавцем Слюсарем Є.В. відділу державної виконавчої служби Алчевського міського управління юстиції було складено акт державного виконавця, яким встановлено, що при виході за адресою: АДРЕСА_1 боржників, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, виселено з квартири (аркуш справи 9).
11.10. 2011 року, позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про зняття з реєстраційного обліку в АДРЕСА_1, третіх осіб.
Листом відповідача № 46/3220 від 22.10.2011 року ОСОБА_5 повідомлено про неможливість здійснити зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_3 та ОСОБА_4, у зв'язку з відсутністю підстав визначених законом (аркуш справи 10).
У відповідь на звернення позивача, листом від 27.10.2011 року № 177 об'єднання власників квартир «СОЮЗ» також повідомило про неможливість здійснити зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
Позивачем 22.11.2011 рокуна адресу Прокуратури м. Алчевськ Луганської області направлено звернення з приводу відмови посадових осіб об'єднання власників квартир «СОЮЗ» та Алчевського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області здійснити зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (аркуш справи 13-14).
Листом Прокуратури м. Алчевськ Луганської області № 91-7712 від 25.11.2011 року позивачу роз'яснена правомірність відмови посадових осіб об'єднання власників квартир «СОЮЗ» та Алчевського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області здійснити зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_3 та ОСОБА_4, та повідомлено про право звернутись до суду з позовом про зняття з реєстраційного обліку громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (аркуш справи 11).
Порядок реєстрації місця проживання (перебування) особи, зняття з реєстрації регламентовано Законом України від 11 грудня 2003 року N1382-ІV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні (надалі - Закон N 1382).
Відповідно до ст. 3 Закону N 1382, реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Відповідно до ст. 7 Закону N 1382, зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть. Вказаний перелік є вичерпним.
Відповідно до ст. 11 Закону N 1382, реєстрація місця проживання та місця перебування особи здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації (далі - орган реєстрації) в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у містах, а також у містах Києві та Севастополі.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до рішення Апеляційного суду Луганської області від 20.04.2011 року, винесеного за результатом розгляду апеляційної скарги на рішення Алчевського міського суду Луганської області у справі № 2-2273, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 позбавлені права користування житловим приміщенням по АДРЕСА_1. Вказане рішення є таким, що набрало законної сили та підлягає виконанню.
Відповідно до ст.72 КАСУ обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній справі, що набрали законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 втратили право користування житловим приміщенням житловим приміщенням по АДРЕСА_1, що відповідно до ст. 7 Закону N 1382 є підставою для зняття з реєстрації місця проживання, вимоги позивача судом вважаються обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за, необхідне зобов'язати сектор громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області зняти з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1 громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_5 до сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Зобов'язати сектор громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області зняти з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1 громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5 судові витрати в сумі 32,19 грн.(тридцять дві гривні дев'ятнадцять копійок).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 14 травня 2012 року.
СуддяА.А. Лагутін