КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
01 грудня 2011 року Справа № 1170/2а-5013/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Тарасенко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за поданням Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до фермерського господарства ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом, -
Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з поданням про стягнення з фермерського господарства ОСОБА_1 коштів за податковим боргом з земельного податку у сумі 1 020 грн. з рахунків платника у банках.
Подання мотивовано тим, що відповідач має узгоджену суму грошового зобов'язання з земельного податку у сумі 1020 грн., визначеного податковим повідомленням - рішенням №0003591500 від 30.08.11 за штрафними (фінансовими) санкціями, застосованими за неподання декларації з земельного податку з юридичних осіб на 2011 рік. Оскільки у встановлений строк вказана сума відповідачем добровільно не сплачена, тому заявник просить стягнути її як податковий борг з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують.
У судовому засіданні представник заявника підтримала вимоги подання у повному обсязі, посилаючись на викладені у ньому обставини та надані у справу матеріали і документи.
Представники відповідача у судовому засіданні проти подання заперечили. Пославшись на те, що фермерське господарство ОСОБА_1 не має у власності земельних ділянок, а тому не повинно подавати податкову звітність з земельного податку, та стверджуючи про безпідставність застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за податковим повідомленням - рішенням №0003591500 від 30.08.11, просили у задоволенні подання відмовити.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Фермерське господарство ОСОБА_1 є юридичною особою та перебуває на обліку платників податків у Кіровоградській ОДПІ.
Актом камеральної перевірки №373/1500/13771609 від 28.07.11, складеним Кіровоградською ОДПІ, встановлено, що фермерське господарство ОСОБА_1 володіє державним актом на право постійного користування землею серія КР №100080, реєстраційний №131 від 02.06.97, загальною площею 83,3 га на території Високобайрацької сільської ради. В порушення вимог п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України ним не подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2011 рік (а.с. 9-10).
У зв'язку з цим Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0003591500 від 30.08.11, яким відповідачеві за порушення п.286.2 ст.286, п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, відповідно до пп. 54.3.1 п.54.3 ст.54, п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу України збільшено грошове зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 1020 грн. (а.с. 6). Вказане податкове повідомлення-рішення направлено Кіровоградською ОДПІ на адресу відповідача, яким отримано 31.08.11. (а.с. 13).
Як передбачено пунктом 120.1 ст.120 Податкового кодексу України, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно з пунктом 113.1 статті 113 Податкового кодексу України строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.
Пунктом 116.1 статті 116 Податкового кодексу України передбачено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
За визначеннями, наданими підпунктами 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Несплата у встановлений строк грошового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням - рішенням №0003591500 від 30.08.11 у сумі 1020 грн. призвела до виникнення у відповідача податкового боргу з земельного податку, про стягнення якого заявник звернувся з даним поданням до суду.
Представники відповідача у судовому засідання пояснили, що з 2008 року фермерське господарство ОСОБА_1 не є користувачем земельної ділянки, загальною площею 83, 3 га, розташованої на території Високобайрацької сільської ради, оскільки розпорядженням голови Кіровоградської районної державної адміністрації №27-р від 17.01.08 припинено право користування вказаною земельною ділянкою, наданої громадянину ОСОБА_1 в постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства відповідно до державного акту на право постійного користування землею серія КР №100080, реєстраційний №131 від 02.06.97, у зв'язку зі смертю голови фермерського господарства. Відповідний державний акт на право постійного користування землею анульовано. Воднораз, розпорядженням голови Кіровоградської районної державної адміністрації №753-р від 30.11.07 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки в оренду терміном на 10 років для ведення фермерського господарства ОСОБА_2, яка стала керівником фермерського господарства ОСОБА_1. На підставі цього розпорядження між Кіровоградською районною державною адміністрацією та громадянкою ОСОБА_2 укладено договір оренди землі від 30.05.11 щодо зазначеної земельної ділянки, який зареєстрований в Управління Держкомзему у Кіровоградському районі 09.06.11 №352250004000303.
Як передбачено пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Між тим, згідно з пунктом 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Наведені обставини свідчать, що у даному випадку має місце спір про наявність у відповідача передбаченого пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України обов'язку подавати органу державної податкової служби податкову декларацію з плати за землю, зважаючи на те, що він не є власником відповідної земельної ділянки чи її користувачем
Згідно з частиною 4 статті 183-3 КАС України суд ухвалою відмовляє у прийнятті подання в разі, якщо, зокрема, із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.
Воднораз, у даній справі наявність спору про право виявлена після відкриття провадження у справі за відповідним поданням.
Тому суд дійшов до висновку про необхідність закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відповідні вимоги не можуть бути розглянуті в порядку окремого виду адміністративного судочинства, яким є провадження за поданням податкового органу. Аналогічна позиція викладена у пункті 5 Інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 22.04.11 №571/11/13-11. При цьому Вищий адміністративний суд України роз'яснив, що закриття провадження у справі за поданням податкового органу не позбавляє заявника права звернутися до суду з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 157, 160, 165, 167, 183-3, 186, 254 КАС України, суд, -
Закрити провадження у справі за поданням Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до фермерського господарства ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом.
Роз'яснити заявнику, що відповідні вимоги підлягають розгляду в адміністративних судах України, в загальному порядку позовного провадження.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш