04 травня 2012 року Справа № 2а/0370/1028/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті штрафних санкцій в сумі 510,00 грн.,
Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області (далі - УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті штрафних санкцій в сумі 510,00 грн.
Вказаний позов мотивовано тим, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована як платник внесків до Пенсійного фонду на підставі статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 17 вказаного закону ОСОБА_1 зобов'язана подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом. За несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності до територіальних органів Пенсійного фонду на порушника накладається штраф.
За несвоєчасне подання ОСОБА_1 відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2008, 2009, 2010 роки зі строком подання відповідно до 01.04.2009 року, 01.04.2010 року, 01.04.2011 року рішеннями №640, №641, №642 від 26.05.2011 року до відповідача були застосовані фінансові санкції в загальній сумі 510,00 грн., які не були сплачені в установлений законодавством строк.
В зв'язку з наведеним позивач просить стягнути заборгованість по сплаті штрафних санкцій в сумі 510,00 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12.04.2012 року в даній адміністративній справі відкрито скорочене провадження .
Копія ухвали від 12.04.2012 року про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі була отримана відповідачем 14.04.2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Проте, від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 12.03.2007 року зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_1 та перебуває на обліку в УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, на період до повного погашення боргів по вищевказаних платежах застосовуються положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 частини 1 статті 14 Закону №1058-IV страхувальниками є роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 17 Закону №1058-IV ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Пунктом 1.3. Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування разом із пунктом 11.12 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України передбачено, що платники, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок) подають до органу Пенсійного фонду до 1 квітня наступного за звітним роком річний звіт про нараховані та сплачені суми фіксованого розміру страхових внесків за встановленою формою.
Рішеннями начальника управління Пенсійного фонду України від 26.05.2011 року №640, №641, №642 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, винесеним на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону №1058-IV, до відповідача застосовано фінансові санкції у загальній сумі 510,00 грн.
Як вбачається з даних рішень ОСОБА_1 несвоєчасно подано відомості, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за 2008 рік зі строком подання до 01.04.2009 року, за 2009 рік - до 01.04.2010 року, за 2010 рік - до 01.04.2011 року.
Загальна сума заборгованості фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 по штрафних санкціях становить 510,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що рішення №640, №641, №642 від 26.05.2011 року відповідачем в установлені законом строки не оскаржені. Доказів про сплату штрафних санкції відповідач суду не надав.
Згідно з частиною 15 статті 106 Закону № 1058-IV строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Таким чином позов УПФ України в місті Ковелі та Ковельському районі до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає до задоволення і сума штрафних санкцій в розмірі 510,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі заборгованість по сплаті штрафних санкцій в сумі 510 (п'ятсот десять) грн., 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А. Лозовський