Постанова від 18.04.2012 по справі 2а/0370/418/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2012 року Справа № 2а/0370/418/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,

за участю представника позивача Кавчука А.В.,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні у місті Луцьку адміністративну справу за позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Західному регіоні» звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1700 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27 жовтня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_3 проведена перевірка виконання відповідачем припису інспекції Держенергонагляду у Волинській області від 19 травня 2011 року №03/10-08-014 про усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики. За результатами перевірки складено акт №03/10-08-004, яким було зафіксовано не виконання відповідачем вимог вищевказаного припису. Оскільки відповідач не виконав припис, то на підставі акту перевірки 27 вересня 2011 року відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» було винесено постанову про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 1 700,00 грн.

Сума штрафу, визначеного постановою від 25 жовтня 2011 року №03/10-08-004, відповідачем до державного бюджету України в добровільному порядку не сплачена, а зазначена постанова в судовому порядку не оскаржена. Позивач просить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України штрафні санкції у сумі 1 700,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав викладених у ньому та просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що він визнає наявність виявлених порушень, однак вважає, що, оскільки він є споживачем електроенергетики та не є суб'єктом господарювання в цій сфері, то штрафні санкції передбачені статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» на нього не поширюються.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення. При цьому судом враховано наступне.

Закон України «Про електроенергетику» визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, а також регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно з пунктами 1, 3 Положенням про державний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131, далі - Положення №929) державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). Метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Пунктом 5 Положення №929 визначено, що до складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 листопада 2006 року №422 «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням №929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(НЕК «Укренерго»).

Указом Президента України від 09 грудня 2010 року №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, реорганізувавши Міністерство палива та енергетики України, Міністерство вугільної промисловості України.

Отже, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області входить до складу державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Західному регіоні, який є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Згідно з пунктом 13 Положення №929 головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти; видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням. Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (пункт 15 цього Положення).

Таким чином, позивач при виконанні функцій згідно з Положенням №929 є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, а відносини між ним і відповідачем є публічно-правовими.

Судом встановлено, що 19 травня 2011 року на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та статті 9 Закону України «Про електроенергетику» та за результатами планового обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача - ФОП ОСОБА_2 були виявлені порушення законодавства про електроенергетику, на підставі чого позивачем був складений акт від 19 травня 2011 року №03/10-08-028 та дано відповідачу обов'язковий для виконання припис №03/10-08-014.

24 жовтня 2011 року вищевказаним інспектором була проведена перевірка виконання відповідачем припису інспекції Держенергонагляду у Волинській області від 19 травня 2011 року №03/10-08-014 про усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики. Перевіркою було встановлено невиконання відповідачем припису, про що складено акт від 24 жовтня 2011 року №03/10-08-004.

Відповідно до абзацу 2 частини третьої 3, частини четвертої-шостої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Порядок накладення штрафів конкретизовано в Положенні про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 (далі -Положення №1312).

Так згідно з пунктом 3 Положення №1312 право накладати на суб'єктів господарювання штрафів надано державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (пункти 7, 8 Положення №1312).

Судом встановлено, що 25 жовтня 2011 року за результатами розгляду акта перевірки позивачем винесено постанову №03/10-08-004 про накладення на ФОП ОСОБА_2 штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 1 700,00 грн.

Зазначена постанова на момент звернення позивача із позовом, як і на час його розгляду судом є чинною, доказів її оскарження відповідачем суду не надано, а відтак підлягає до виконання.

Відповідно до пункту 10 Положення №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Відтак, наведене вище дає суду підстави для висновку, що штраф у сумі 1 700,00 грн. в строк, передбачений пунктом 10 Положення №1312, не сплачений, а тому вимога про його стягнення до Державного бюджету України у судовому порядку є обґрунтованою, а отже, позов слід задовольнити повністю.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України та на підставі Закону України «Про електроенергетику», Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131), суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в доход Державного бюджету України штрафні санкції у сумі 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання ними копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ф.А. Волдінер