Справа № 1915/5852/2012
03 квітня 2012 року
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Грицак Р.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації, Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядженні автомобілем, -
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського міськрайонного суду з позовом до відповідачів Головного Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації, Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядженні автомобілем шляхом зобов'язання Головного Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації зняти зі свого обліку і видати довідку про зняття з обліку та перереєстрації автомобіля на ім'я ОСОБА_1, а також зобов'язання Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області зняти з обліку і перереєструвати автомобіль без сплати мита та інших податків і зборів, передбачених законодавством України при імпорті автомобілів.
З позовної заяви вбачається, що позов подано фізичною особою ОСОБА_1 до одного із відповідачів Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області та в даному випадку заявлені вимоги про зобов'язання вчинити дії, а саме зобов'язання зняти з обліку і перереєструвати автомобіль без сплати мита та інших податків і зборів, передбачених законодавством України при імпорті автомобілів.
Відповідно до п. п. 19) п. 4 «Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ», затвердженого Постановою КМ України від 14.04.1997 № 341, Державтоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: проводить державну реєстрацію (перереєстрацію) та облік призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; приймає державні іспити на право керування транспортними засобами всіх категорій.
Таким чином, даний спір стосується здійснення Управлінням ДАІ УМВСУ в Тернопільській області владних управлінських функцій на основі законодавства.
Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області є місцевим органом державної влади, тобто, згідно п. 7) ч. 1 ст. 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень.
Згідно п.1 ч. 1 ст.17 КАС України, до компетенції адміністративних судів віднесено спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єкт владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.
Відповідно до змісту п. 1) ч. 1 ст. 17 КАС України, на даний спір поширюється компетенція адміністративних судів.
На підставі ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Також, згідно вимог ст. 16 ЦПК України, не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи вищезазначене, вважаю, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області про зобов'язання зняти з обліку і перереєструвати автомобіль без сплати мита та інших податків і зборів, передбачених законодавством України при імпорті автомобілів не підлягають розгляду в судах в порядку цивільного судочинства, оскільки спір виник з приводу здійснення даним відповідачем владних управлінських функцій на основі законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження по справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Розглянувши матеріали справи, вважаю, що у відкритті провадження по справі в частині вимог ОСОБА_1 до Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області про зобов'язання зняти з обліку і перереєструвати автомобіль без сплати мита та інших податків і зборів, передбачених законодавством України при імпорті автомобілів, слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 210, 294 ЦПК України, -
У відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації, Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядженні автомобілем, в частині вимог ОСОБА_1 до Управління ДАІ УМВСУ в Тернопільській області про зобов'язання зняти з обліку і перереєструвати автомобіль без сплати мита та інших податків і зборів, передбачених законодавством України при імпорті автомобілів -відмовити.
Ухвалу суду невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо ї не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий Р.М. Грицак