Шевченківський районний суд м.Львова
Справа № 1328/1109/2012
15 березня 2012року Шевченківський районний суд м. Львова
у складі: головуючої - судді Білінської Г.Б.
при секретарі Костюк А.В.
з участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Брюховицької селищної ради про скасування рішення, -
встановив:
7 лютого 2012р. ОСОБА_2 звернулась в суд із позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення №130 Брюховицької селищної ради від 29 вересня 2011року про внесення змін в додаток до ухвали №118 від 26 жовтня 2006року Брюховицької селищної ради «Про зняття з балансу виконкому Брюховицької селищної ради будинків квартири в яких приватизовані їх мешканцями».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що ухвалою №118 Брюховицької селищної ради 5 сесії 5 скликання від 26.10.2006р. «Про зняття з балансу виконкому Брюховицької селищної ради будинків квартири в яких приватизовані їх мешканцями» Брюховицька селищна рада вирішила зняти з балансу виконкому Брюховицької селищної ради будинки, квартири в яких приватизовані їх мешканцями, згідно з додатком №1. У п.55 даного Додатку зазначено квартира АДРЕСА_1. Тобто даною ухвалою її квартира за згаданою адресою була знята з балансу виконкому Брюховицької селищної ради.
Проте, Рішенням №130 Брюховицької селищної ради 9 сесії 6 скликання від 29 вересня 2011р. внесено зміни в додаток до ухвали №118 від 26.10.2006р. Брюховицької селищної ради «Про зняття з балансу виконкому Брюховицької селищної ради будинків квартири в яких приватизовані їх мешканцями» та вилучено п.55 з даного Додатку.
Дане рішення приймалося за її відсутності, без повідомлення її про розгляд даного питання. Приводом до внесення змін до додатку до ухвали №118 від 26.10.2006р. стала заява гр.ОСОБА_4, яка відношення до квартири АДРЕСА_1 не має, так як даний об'єкт нерухомості знаходиться у її особистій приватній власності. Частки у даному майні гр.ОСОБА_4 не має, а тому звертатися з заявами щодо її приватної власності вона не мала права, відповідно Брюховицька селищна рада реагувати на такого роду заяви не мала повноважень.
Рішення № 130 Брюховицької селищної ради 9 сесії 6 скликання від 29 вересня 2011р. вважаю незаконним, таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні позивач та адвокат ОСОБА_1 позовні вимоги підтримали повністю, покликаючись на вказані у позовній заяві обставини. Просять позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Брюховицької селищної ради - Кубай Т.Є. позовні вимоги визнав частково, в частині що стосується квартири АДРЕСА_1 та не заперечив проти задоволення позову в цій частині.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.
В судовому засіданні встановлено, що при винесенні даного рішення Брюховицька селищна рада вийшла за межі надані їй Законом України «Про місцеве самоврядування» повноваження.
Відповідно до частини 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічне положення закріплене в ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. (з наступними змінами), де передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.
Згідно ч.2 ст.144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Статтями 30-31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначено компетенцію органів місцевого самоврядування у галузі житлово-комунального господарства, а п.10 ст.59 даного Закону встановлено, що акти органів місцевого самоврядування з мотивів їх їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Оскаржуваним рішенням сесія селищної ради скасувала своє попереднє рішення виконавчого комітету селищної ради та відмовила у праві на зняття з балансу Брюховицької селищної ради своєї власності - квартири АДРЕСА_1
В абзацах 5, 6 п.5 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст.19, ст.144 Конституції України, ст.25, ч.14 ст.46, ч.1, 10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 (справа №7-рп/2009) зазначено, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (ст.74 Закону України «Про місцеве самоврядування» №280/97-ВР). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Отже, Конституційний суд України своїм рішенням у справі №7-рп/2009 від 16.04.2009р. офіційно дав роз'яснення з приводу незаконності прийняття органами місцевого самоврядування рішень про скасування попередніх рішень, що стосуються суб'єктивних прав громадян.
Виходячи з наведеного суд вважає, що у органу місцевого самоврядування не було підстав для визнання недійсними свого рішення з мотивів невідповідності законам України (або інакших, невідомих мені мотивів) , а також з огляду на те, що рішення, яке визнано недійсними, являється актом індивідуальної дії, відповідно до якого виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією позивачем права власності на об'єкт нерухомості, що знайшли вираження в конкретних діях, вчинених позивачем для оформлення цього права.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що рішення №130 Брюховицької селищної ради 9 сесії 6 скликання від 29 вересня 2011р. є незаконним, таким, що підлягає скасуванню. Дане рішення порушує гарантовані позивачу Конституцією України та законами України право на власність.
Керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 69, 71, 86, 158, 160, 162, 163 КАС України, Закону України «Про місцеве самоврядування», Конституцією України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Скасувати рішення №130 Брюховицької селищної ради 9-ї сесії 6-го скликання від 29 вересня 2011року про внесення змін в додаток до ухвали №118 від 26 жовтня 2006року Брюховицької селищної ради «Про зняття з балансу виконкому Брюховицької селищної ради будинків квартири в яких приватизовані їх мешканцями» стосовно квартири АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на постанову судді подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г. Б. Білінська