17 квітня 2012 р. Справа № 2а-1870/7821/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 06.12.2011р. по справі № 2а-1870/7821/11
за позовом Сумського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
Сумський міський центр зайнятості (далі по тексту позивач, Сумський МЦЗ) звернувся до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої матеріальної допомоги та вартості соціальних послуг в сумі 20704 грн. 95 коп.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 06.12.2011 року по справі №2а-1870/7821/11 адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 20704 грн. 95 коп. задовольнити в повному обсязі.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Сумського міського центру зайнятості (40009, м.Суми, вул. Баумана, 45, р/р 37170001000293 ГУДКУ в Сумській області м.Суми, МФО 837013, код 13996509) заборгованість в сумі 20704 грн. 95 коп. /двадцять тисяч сімсот чотири грн. 95 коп./, з яких незаконно отримане матеріальне забезпечення в сумі 19813 грн. 59 коп. та вартість послуг з професійного навчання в сумі 891 грн. 36 коп.
Відповідач, не погодившись із зазначеною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позивачу відмовити в задоволенні адміністративного позову.
В надісланих до суду письмових поясненнях позивач просив суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від від 06.12.2011 року по справі №2а-1870/7821/11 - залишити без змін.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено в суді апеляційної інстанції, 10.08.2010 року ОСОБА_1 звернулась до Сумського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. Спеціалістом центру заповнена персональна картка шукача роботи №185012910081000001, достовірність внесених даних до якої засвідчена підписом відповідача (а.с.5).
Наказом від 17.08.2010р. №НТ100817 відповідачу було надано статус безробітного і відповідно до п. п. 1, 3, 4 ст. 22, п.1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000р. №307, призначена виплата допомоги по безробіттю (а.с.17).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. № 1533-III функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991р. №803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно з п. 2 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/627-1 розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Відповідно до п. 5 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62/7-1 перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
Згідно з п.п. 4.3 п. 3 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62/7-1 перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли: під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.
Солом'янським районним центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про що складено Акт від 08.08.2011р. №247 (а.с.10).
Відповідно до вказаного Акту, ОСОБА_1 з 12.08.2010р. (тобто вже після звернення до Центру зайнятості) уклала договір з TOB «Піраміда» №157 про надання інформаційно-консультаційних матеріалів до журналу «Фінансовий контроль», за що в подальшому (в жовтні 2010р.) отримала дохід в сумі 265 грн. 06 коп.
За результатами проведеного розслідування наказом від 16.09.2011 №НТ110916 ОСОБА_1 було знято з обліку згідно з п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 (далі по тексту Порядок №219) у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю.
19.09.2011р. до відповідача Сумським центром зайнятості було направлено листа в якому відповідачу було запропоновано повернути в добровільному порядку кошти в сумі 19813 грн. 59 коп., як незаконно отриману допомогу по безробіттю у період з 10.09.2010р. по 25.08.2011р. та кошти в сумі 891 грн. 36 коп. за навчання у період з 29.04.2011р. по 07.07.2011р., однак, в добровільному порядку вищезазначені кошти відповідачем не було повернуто.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із обґрунтованості останніх.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №219 (далі - Порядок №219) громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення цивільно-правового договору
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою. В силу ст. 12 Закону такі повноваження делеговані Сумському міському центру зайнятості як робочому органу виконавчої дирекції Фонду.
Згідно зі ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» безробітні зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як зазначено в персональній картці №185012910081000001 ОСОБА_1 працювала в КРУ в Сумській області на посаді журналіста та була звільнена 09.08.2010 року на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. Під час роботи в КРУ в Сумській області, відповідачем було підготовлено матеріал під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_1", який було направлено (супровідним листом №18-01-12\4277 від 26.07.2010 року) до ГоловКРУ України для публікації у науково - практичному журналі "Фінансовий контроль", що підтверджується листом Державної фінансової інспекції України від 12.10.2011 року №16-16/6 (а.с.71).
Відповідно до умов Договору №157 від 12 серпня 2010 року про надання інформаційно - консультаційних матеріалів до журналу "Фінансовий контроль" від 12.0.2010 року (розділи 1 «Предмет договору» та 2 «обов'язок автора») ОСОБА_1, як автор зобов'язувалась надавати готові чи створити на замовлення інформаційно-консультаційні матеріали для визначеного переліку рубрик.
Відповідно до акту-підтвердження про надання до друку та факту розміщення інформаційно-консультаційних матеріалів в журналі «Фінансовий контроль» від 04.10.2010 ОСОБА_1 були передані ТОВ "Піраміда" для друку та надруковано в номері 6 журналу "Фінансовий контроль" за 2010 рік інформаційно - консультаційні матеріали: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Таким чином, колегією суддів встановлено, що відповідачем було підготовлено матеріал під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_1" та передано для публікації у науково - практичному журналі "Фінансовий контроль" під час роботи в КРУ в Сумській області. При цьому, колегія суддів звертає увагу, що а ні до суду першої інстанції, а ні до суду апеляційної інстанції позивачем не було надано доказів створення відповідачем інших матеріалів відповідно до умов Договору №157 та за вказаними договором відповідач отримав кошти , як оплату лише за підготовлений матеріал : "ІНФОРМАЦІЯ_1", який опубліковано в журналі «Фінансовий контроль».
Отже, оскільки судовим розглядом не встановлено факту порушення відповідачем вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» при отриманні відповідачем соціальних виплат, а тому позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості є необґрунтованими та задоволенню не підлягають. Таким чином, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог позивача.
Згідно ч.2 ст.205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може прийняти нову постанову, якою суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 06.12.2011 року по справі № 2а-1870/7821/11 прийнята з порушенням норм матеріального права, при невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи, а тому в силу приписів п.3 ст.198, п.п.3, 4 ч.1 ст.202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмови в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 06.12.2011р. по справі № 2а-1870/7821/11 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по справі № 2а-1870/7821/11 - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.
Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Перцова Т.С.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П.