05 квітня 2012 р.Справа № 1631/2а-2412/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Волкової А.М.
представника відповідача Чуйка Д.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Шишацького районного суду Полтавської області від 02.11.2011р. по справі № 1631/2а-2412/11
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа УМВС України в Полтавській області
про перерахунок пенсії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа УМВС України в Полтавській області, в якому просив:
1. Визнати протиправним рішення відповідача про включення в розрахунок суми його пенсії додаткових видів грошового забезпечення та премії у середньому розмірі за останні 24 місяці служби перед звільненням.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати його пенсію з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених відповідно до законодавства - відповідно до частини 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону України від 04.04.2006 року, з часу звільнення позивача з органів внутрішніх справ.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити позивачу суму недоплаченої пенсії, нарахованої виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених відповідно до законодавства - відповідно до частини 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону України від 04.04.2006 року, з часу звільнення позивача з органів внутрішніх справ.
Постановою Шишацького районного суду Полтавської області від 02.11.2011 року зазначений позов задоволено.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про призначення ОСОБА_2 пенсії в частині визнання суми грошового забезпечення для обчислення пенсії та визнання розміру пенсії визнано протиправним.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області обчислити пенсію ОСОБА_2 виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених відповідно до законодавства - відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону України від 04.04.2006 року - з 07 липня 2011 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_2 суму недоплаченої пенсії, нарахованої виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених відповідно до законодавства - відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону України від 04.04.2006 року - за період з 07 липня 2011 року.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що постанову винесено з порушенням норм матеріального права. Неправомірність в діях відповідача, щодо нарахування пенсії позивачу, відсутня, оскільки управління при здійсненні обчислення пенсії діяло на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей".
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 06 липня 2011 року звільнений зі служби в органах МВС України. З довідки Шищшацького РВ УМВС України в Полтавській області від 10.10.2011 року вих. № 3918, за останнім місцем перед звільненням (червень 2011 року) позивачу було установлено грошове забезпечення: посадовий оклад - 1200,00 грн., оклад за військовим званням - 130,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 465,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 897,75 грн., надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади 50% - 600 грн., премія за червень 2011 року 50% - 1736, 63 грн. Загальна сума грошового забезпечення за станом на червень 2011 року становила 5209,38 грн.
Після звільнення позивача зі служби Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області йому призначена пенсія по інвалідності з 07.07.2011 року. При розрахунку суми пенсії відповідач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року, використав види грошового забезпечення визначені в п. 7 зазначеної Постанови КМУ та розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначив за останні 24 календарних місяці служби перед звільненням. Загальна сума грошового забезпечення, що використовувалась відповідачем при обрахунку розміру пенсії позивача становила 4066,00 грн.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання пенсії в порядку та розмірах, передбачених ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а відповідач неправомірно призначив та виплачував пенсію з 07.07.2011 року з порушенням ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду, виходячи з наступного.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Частиною 3 статі 43 Закону (в редакції Закону від 4 квітня 2006 року №3591-IV), яка була чинною на час звільнення позивача з військової служби та призначення пенсії, визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним ) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", підпунктом 4 пункту 29 розділу II якого були внесені зміни до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
З урахуванням внесених змін частина 3 статті 43 в такій редакції: "Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".
Постанова Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.1992р. № 393 була прийнята саме відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 28.12.2007 р. N 107-УІ), яка, в свою чергу, встановлення порядку призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, відносила до повноважень Кабінету Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення пункту 29 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з ухваленням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, втратила чинність частина 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 28.12.2007 р. N 107-УІ), та поновлена дія частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 04 квітня 2006 року № З591-IV).
При цьому, пункт 7 Постанови № 393 (в редакції Постанови № 45) щодо середньомісячного обчислення суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії став суперечити частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 04 квітня 2006 року № 3591-IV), згідно якої пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, виходячи із системного аналізу редакцій Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та враховуючи рішення Конституційного Суду України від 03.10.1997 року за № 4-зп, колегія суддів дійшла до висновку щодо обґрунтованості вимог позивача щодо перерахунку пенсії, оскільки на час виникнення у позивача права на пенсію Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб"діяв у редакції від 04.04.2006 року, та не передбачав будь-яких обмежень щодо дії ч. 3 ст. 43 Закону.
За таких обставин положення постанов Кабінету Міністрів України № 393 та № 45 при призначенні пенсії позивачу застосуванню не підлягали.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України. Закону України, міжнародному договору, згода на обв'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт. який має вищу юридичну силу. Оскільки постанова Кабінету Міністрів України від №393 від 17.07.1992р. не відповідає ч.3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", суд повинен застосувати при вирішенні даної справи норми Закону.
Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Шишацького районного суду Полтавської області від 02.11.2011р. по справі № 1631/2а-2412/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.
Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Перцова Т.С.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П.
Повний текст ухвали виготовлений 10.04.2012 р.