Постанова від 25.04.2012 по справі 2а-15730/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 квітня 2012 року 11:49 № 2а-15730/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:

головуючого судді Аблова Є.В.,

судді Амельохіна В.В.,

судді Федорчука А.Б.,

при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача -Жарикової О.В.,

представника відповідача -Левицької В.М.,

представників третіх осіб -Колчанова О.С., Путька М.Д., Жарикової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Харківцукорзбут" до Міністерства економіки України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ПП "Авісіна", ТОВ "ДІ СІ ЕЙ ГРУП", Державної установи "Державна дирекція з питань управління, контролю та координації діяльності цукрової галузі України", ТОВ "Сем Про" та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані", про визнання протиправними дії та зобов'язання повторно провести прийом заявок, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дії відповідача щодо проведення процедури прийняття заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році, що відбулась 10 жовтня 2010 року, 11 жовтня 2010 року та 12 жовтня 2010 року відповідно до оголошення щодо проведення такого прийому 10 жовтня 2010 року, розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України; зобов'язання відповідача повторно провести прийом заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році в порядку, установленому законодавством.

21.03.2011 р. через канцелярію суду представником позивача подана заява про зніми до позовних вимог, в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції: 1.визнати протиправними дії відповідача щодо проведення процедури прийняття заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році, що відбулась 10 жовтня 2010 року, 11 жовтня 2010 року та 12 жовтня 2010 року відповідно до оголошення щодо проведення такого прийому 10 жовтня 2010 року, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України; 2.визнати протиправними дії відповідача щодо перенесення дати прийому заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році з 11 жовтня 2010 року на 12 жовтня 2010 року; 3. визнати протиправними дії відповідача щодо видачі ліцензії на імпорт № 006133000000786 від 26.10.2010 р. за зверненням № 1973 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" за результатами проведення процедури прийняття заявок, що відбулась 10 жовтня 2010 року, 11 жовтня 2010 року та 12 жовтня 2010 року; 4.визнати протиправними дії відповідача щодо видачі ліцензії на імпорт № 006133000000787 від 25.10.2010 р. за зверненням № 1974 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані"; 5.анулювати ліцензію на імпорт № 006133000000786 від 26.10.2010 року видану відповідачем за зверненням № 1973 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані"; 6.анулювати ліцензію на імпорт № 006133000000787 від 25.10.2010 р. за зверненням № 1974 від 08.10.2010 року, заявник ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані"; 7.зобов'язати відповідача повторно провести прийом заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році в порядку, установленому законодавством.

Ухвалою суду від 14.04.2011 р. представнику позивача було відмовлено в задоволенні заяви про зміну позовних вимог в частині: визнання протиправними дії відповідача щодо перенесення дати прийому заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2011 році з 11 жовтня 2010 року на 12 жовтня 2010 року; визнання протиправними дії відповідача щодо видачі ліцензії на імпорт № 006133000000786 від 26.10.2010 р. за зверненням № 1973 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" за результатами проведення процедури прийняття заявок, що відбулась 10.10.2010 р., 11.10.2010 р. та 12.10.2010 р.; визнання протиправними дії відповідача щодо видачі ліцензії на імпорт № 006133000000787 від 25.10.2010 р. за зверненням № 1974 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані"; анулювання ліцензії на імпорт № 006133000000786 від 26.10.2010 року видану відповідачем за зверненням № 1973 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані"; анулювання ліцензії на імпорт № 006133000000787 від 25.10.2010 р. за зверненням № 1974 від 08.10.2010 року, заявник ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані".

26.04.2011 р. через канцелярію суду представником позивача подана заява про зніми до позовних вимог, в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції: 1.визнати протиправними дії відповідача щодо проведення процедури прийняття заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році, що відбулась 10 жовтня 2010 року, 11 жовтня 2010 року та 12 жовтня 2010 року відповідно до оголошення щодо проведення такого прийому 10 жовтня 2010 року, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України; 2.визнати протиправними дії відповідача щодо перенесення дати прийому заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році з 11 жовтня 2010 року на 12 жовтня 2010 року; 3. визнати протиправними дії відповідача щодо видачі ліцензії на імпорт № 006133000000786 від 26.10.2010 р. за зверненням № 1973 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" за результатами проведення процедури прийняття заявок, що відбулась 10 жовтня 2010 року, 11 жовтня 2010 року та 12 жовтня 2010 року; 4.визнати протиправними дії відповідача щодо видачі ліцензії на імпорт № 006133000000787 від 25.10.2010 р. за зверненням № 1974 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані"; 5.скасувати ліцензію на імпорт № 006133000000786 від 26.10.2010 року видану відповідачем за зверненням № 1973 від 08.10.2010 р., заявник - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані"; 6.скасувати ліцензію на імпорт № 006133000000787 від 25.10.2010 р. за зверненням № 1974 від 08.10.2010 року, заявник ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані"; 7.зобов'язати відповідача повторно провести прийом заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році в порядку, установленому законодавством.

Ухвалою суду від 27.04.2011 р. клопотання представника позивача про зміну позовних вимог задоволено повністю.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем у порушення вимог діючого законодавства України, в ході проведення процедури подання заявок на одержання ліцензій на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених невикористаних обсягів тарифної квоти допущено численні порушення, зокрема: порушено порядок повідомлення про приймання від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України заявок для видачі ліцензій на ввезення в Україну цукру-сирцю в межах вивільненого обсягу тарифної квоти; незаконно перенесено строк прийому заявок (не вказана адреса, місце проведення подання заявок та година прийняття заявок); проведення порядку подання заявок призначено на вихідний день (неділю); порушено принцип рівності прав та законних інтересів всіх учасників процесу, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача. Крім того, відповідач порушуючи порядок проведення процедури подання заявок на отримання ліцензії, порушує законні права суб'єктів підприємницької діяльності, тим самим, сприяє розвитку умовам недобросовісної конкуренції, що в свою чергу зачіпають права та інтереси позивача як суб'єкта господарської діяльності.

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача повністю підтримали позицію позивача.

Відповідач проти позову заперечував, вважаючи проведену ним процедуру подання заявок на одержання ліцензій на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених невикористаних обсягів тарифної квоти, а також видані за її результатами ліцензії законними та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача повністю підтримала позицію позивача.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог виходячи з наступного.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно п.9 Порядку видачі ліцензій на імпорт в Україну цукру - сирцю з тростини в межах тарифної квоти, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 20.01.2009 р. № 15, у разі відмови країни-постачальника від обсягу невикористаної тарифної квоти Мінекономіки оприлюднює до 1 жовтня на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про приймання від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України заявок для видачі ліцензій на ввезення в Україну цукру-сирцю в межах вивільненого обсягу тарифної квоти.

Згідно абз.2 п.2 наказу Міністерства економіки України від 20.01.2009 р. № 15, Відділу нетарифного регулювання департаменту державного контролю та регулювання зовнішньоекономічної діяльності наказано розміщувати на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України повідомлення про початок приймання заявок на видачу ліцензій на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах тарифної квоти або вивільненого обсягу тарифної квоти за 10 днів до встановленого строку початку приймання заявок.

З матеріалів справи встановлено, що, на виконання зазначених законодавчих вимог, 29.09.2010 р. на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України було оприлюднене оголошення про приймання з 10.10.2010 р. заявок на одержання ліцензій на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених невикористаних обсягів тарифної квоти (33 918, 630 тонн).

Наказом Міністерства економіки України від 27.01.2007 р. № 14 затверджено Положення про порядок роботи в Міністерстві економіки України з матеріалами, що подані суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності для отримання документів дозвільного характеру. Пунктом 2 зазначеного наказу наказано затвердити графік приймання від заявників матеріалів на отримання документів дозвільного характеру та видачі цих документів заявникам.

Отже, відповідно до графіку приймання від заявників матеріалів для отримання документів дозвільного характеру та видачі цих документів заявникам, приймання матеріалів для отримання документів дозвільного характеру здійснюється щоденно з понеділка по четвер з 10.00 до 12.30 та з 15.00 до 17.30, у п'ятницю та передсвяткові дні з 10.00 до 12.30 та з 15.00 до 16.00.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що повідомлення про приймання заявок та прийом заявок для отримання документів дозвільного характеру (ліцензій на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах тарифної квоти) було здійснено відповідачем відповідно до викладених законодавчих норм. Отже, доводи позивача щодо порушення відповідачем порядку повідомлення про приймання від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України заявок для видачі ліцензій на ввезення в Україну цукру-сирцю в межах вивільненого обсягу тарифної квоти; незаконно перенесено строк прийому заявок (не вказана адреса, місце проведення подання заявок та година прийняття заявок) не відповідають дійсності та судом до уваги не приймаються.

Відповідно до п.1 Положення про порядок роботи в Міністерстві економіки України з матеріалами, що подані суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності для отримання документів дозвільного характеру, фахівці відділу забезпечення нетарифного регулювання департаменту державного контролю та регулювання зовнішньоекономічної діяльності Міністерства економіки України здійснюють приймання матеріалів, які подають суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності для отримання документів дозвільного характеру та видачу дозвільних документів у встановлений час згідно з графіком приймання матеріалів від заявників для отримання документів дозвільного характеру та видачі цих документів заявникам за адресою: м. Київ, Львівська пл., 8, кабінет 106.

Відповідно до абз.5 п.9 Порядку розподілу тарифної квоти на ввезення в Україну цукру-сирцю з тростини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2008 р. № 1002, обсяг вивільненої тарифної квоти розподіляється між заінтересованими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності України у міру надходження їх заявок.

Згідно п.1 розділу 3 наказу Міністерства економіки України від 20.01.2009 р. № 15 "Про порядок видачі ліцензій на імпорт в Україну цукру - сирцю з тростини в межах тарифної квоти" розгляд заявок здійснюється в порядку їх надходження.

В той же час, жодним нормативно - правовим актом відповідач не наділений повноваженнями та не встановлено його обов'язку щодо формування черг при проведенні процедури прийому заявок.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до розділу 1 таблиці 14 Адміністрування тарифної квоти Звіту робочої групи з питань вступу країни до Світової організації торгівлі визначено, що буде запроваджено метод розподілу квоти на цукор - сирець з тростини (1701.11) за принципом "першим прийшов - першим обслуговуєшся", а ніяк не за принципом, як стверджував позивач, "перший прийшов, перший отримав" або "хто перший надасть документ, той отримає ліцензію".

Таким чином, доводи позивача що він має першочергове право на отримання відповідної ліцензії, оскільки був першим у самостійно сформованій черзі на подання заявок, є необґрунтованими та такими, що не підтверджені належними доказами. Отже, відповідно, вимоги позивача щодо скасування ліцензій, які були видані відповідачем ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" за результатами процедури подання заявок на одержання ліцензій на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених невикористаних обсягів тарифної квоти, також є необґрунтованими.

Відповідно до п. 13 Порядку розподілу тарифної квоти на ввезення в Україну цукру-сирцю з тростини, Міністерство економіки України оприлюднює щомісяця на своєму офіційному веб-сайті інформацію про фактичне використання обсягу тарифної квоти на ввезення в Україну цукру-сирцю.

Згідно розділу "Використання обсягу вивільненої квоти з 01.10.2010" інформації щодо стану використання експортно-імпортних квот (станом на 01.11.2010), розміщеної на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України залишок вивільненої тарифної квоти, що розглядається без врахування обмежень для імпорту з країн-постачальниць дорівнює 0,000, тобто квоту вичерпано.

Відповідно до п. 5 розділу 2 Положення про порядок видачі ліцензій на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах тарифної квоти, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 20.01.2009 р. № 15, у разі вичерпання встановленої квоти приймання заявок припиняється.

Отже, враховуючи викладені норми, проведення повторного прийому заявок на одержання ліцензії на імпорт в Україну цукру - сирцю з тростини в межах перерозподілених обсягів тарифної квоти у 2010 році на даний час взагалі є неможливим.

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що з боку відповідача відсутні будь-які порушення встановлених законодавчих норм, які регулюють процедуру подання заявок на одержання ліцензій на імпорт в Україну цукру-сирцю з тростини в межах перерозподілених невикористаних обсягів тарифної квоти, оскільки, він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та Законами України.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, повністю виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Харківцукорзбут" відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя Аблов Є.В.

Суддя Амельохін В.В.

Суддя Федорчук А.Б.