ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
25 квітня 2012 року № 2а-3933/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Каракашьяна С.К. , суддів Григоровича П.О., Смолія І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України, в якому позивач просить суд :
визнати бездіяльність Міністерства оборони України щодо надання військовослужбовцям кредитів на житло та забезпечення житлом звільнених у запас військовослужбовців, таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
винести постанову суду щодо Міністерства оборони України, у якій:
- зобов'язати Міністерство оборони України відповідно до чинного законодавства України зробити положення про надання житла звільненим військовослужбовцям в межах термінів згідно причини звільнення та статусу, та розробити механізм кредитування житла військовослужбовців;
зобов'язати Міністерство оборони України, за погодженням з Кабінетом міністрів України та Національним банком України, організувати видачу кредитів на житло військовослужбовцям, які бажають використати своє право згідно ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей»;
зобов'язати Міністерство оборони України організувати та надати підполковнику юстиції у запасі ОСОБА_1 пільговий кредит на придбання житла з урахуванням встановленої законодавством норми жилої площі на сім'ю з чотирьох членів, зі стопроцентним погашенням за рахунок Міністерства оборони України, згідно постанови Кабінету міністрів України № 88.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно з умовами Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей»та постанови Кабінету міністрів України № 88 відповідач був зобов'язаний вчинити дії та затвердити нормативно -правові акти, чого зроблено не було, у зв'язку з чим права позивача порушуються. Позивач просив справу розглядати без його присутності.
Ухвалою від 25 квітня 2012 року провадження у справі було закрито на підставі п.4 частини 1 статті 157 КАС України в частині позовних вимог про зобов'язання організувати видачу кредитів та надати кредит позивачу.
В судове засідання представники відповідача не з'явилися, заперечень на позов не надано. З огляду на вищезазначене, в судовому засіданні було оголошено про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Справа, відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянута в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ОСОБА_1 звільнений з лав Збройних Сил України наказом начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України від 14.12.2007 № 552, за пунктом 63 підпункту «г»(у зв'язку зі скороченням штатів), з 26.12.2007 виключений зі списків особового складу частини та зарахований на військовий облік до Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату. З 12.06.1995 позивач зарахований на квартирний облік на отримання постійного житла.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України надаються такі пільги, зокрема, як першочергове, але не пізніше одного року після звільнення з військової служби або зі служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та прибуття до місця проживання, обраного з урахуванням існуючого порядку прописки, забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, або одноразове надання безвідсоткового кредиту на індивідуальне житлове (кооперативне) будівництво чи придбання житла з урахуванням встановленої законодавством норми жилої площі на сім'ю і погашенням його в повному розмірі за рахунок Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, інших центральних органів виконавчої влади, утворених відповідно до законів України військових формувань, а також забезпечення земельними ділянками під забудову і право на їх безоплатне отримання у власність у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, вказаною нормою на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок з встановлення порядку надання кредиту.
Відповідно до пункту 1 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 р. N 88 Порядку кредитування будівництва та придбання житла для військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, цей Порядок визначає механізм реалізації пункту 8 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо права військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань (далі - військовослужбовці), які не мають жилого приміщення для постійного проживання і перебувають на квартирному обліку за місцем проходження служби, на одержання кредитів для індивідуального та кооперативного житлового будівництва або придбання житла (далі - будівництво або придбання житла) з погашенням їх за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті військовим формуванням для будівництва або придбання житла.
Отже, вказаною нормою визначено право певного кола осіб на отримання безвідсоткового кредиту в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Натомість вказана норма не поширюється на позивача, який не є військовослужбовцем, оскільки звільнений з військової служби.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому, суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством.
Розроблення та затвердження нормативно-правових актів здійснюється відповідними суб'єктами на підставі наданих їм повноважений, у порядку та у спосіб, встановленими законом.
Суди не наділені повноваженнями зобов'язувати суб'єктів владних повноважень розробляти та затверджувати певні нормативно-правові акти.
За наведених обставин позовні вимоги позивача не можуть бути задоволені.
З урахуванням наведеного та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові ОСОБА_1 до Міністерства оборони України відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України
Головуючий суддя С.К.Каракашьян
Судді І.В.Смолій
П.О.Григорович