Постанова від 15.02.2012 по справі 2а-15862/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 лютого 2012 року 17:25 № 2а-15862/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Білецький О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора м.Києва в інтересах: Державного комітету України із земельних ресурсів

до третя особа третя особа Київської міської ради Прунькін Є.Є. Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання протиправним і скасування Рішення про передачу земельної ділянки від 26.02.2010р. №141/3579

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15.02.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

05 листопада 2010 року Заступник прокурора м. Києва (надалі-прокуратура) в інтересах держави в особі: Державного комітету України із земельних ресурсів (надалі-позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київської міської ради (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про передачу земельної ділянки від 26.02.10 № 141/3579.

В судовому засіданні представник прокуратури позов підтримав в повному обсязі.

В своїх поясненнях зазначив наступне, що Київської міською радою порушено законодавство України, і прийнято рішення про передачу у власність земельної ділянки без наявності висновків про погодження проекту землеустрою компетентних природоохоронного органу та органу лісового господарства, а також за відсутності позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації.

Позивач надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника Державного комітету України із земельних ресурсів, зазначивши що позов підтримує в повному обсязі.

Відповідач заперечував щодо заявлених позовних вимог, вважає їх необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню з підстав викладеними в письмових запереченнях. На підтвердження своєї позиції Відповідачем надані приклади судової практики Вищого адміністративного суду України стосовно аналогічних спорів щодо аналогічних земельних діляно, які є сусідніми по відношенню до оспорюваної земельної діляноки, а саме постанови ВАСУ від 8 червня 2011 року №К/9991/6185/11 та від 8 червня 2011 року №К/9991/7193/11, копії яких залучені до матеріалів справи.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, жодних пояснень не надав.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради ( Київської міської державної адміністрації) надало письмові пояснення в частині видачі ОСОБА_1 державного акту на право власності на спірну земельну ділянку.

Розглянувши подані стороною документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 26.02.2010 N 141/3579 Київська міська рада передала громадянину ОСОБА_1, у приватну власність земельну ділянку площею 0,084 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 у Голосіївському районі м. Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи у користування.

Право власності ОСОБА_1 (далі Третя особа) на зазначену земельну ділянку підтверджується актом про право власності від 08.06.2010 року за №07-7-055318, який зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на землю.

Ч. 2 ст. 50 Закону України «Про землеустрій»передбачено, що порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року за №677, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.

Зазначені вимоги Третьою особою були виконані. Проект землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки було погоджено у встановленому порядку із Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (висновки від 11.12.09 №09-2948-в та від 22.12.09 №09-14796), Головним управлінням екології та охорони природних ресурсів (від 10.12.2009 №071/04-4-22/7006), Київським комунальним обєднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд»(від 11.02.2010 №148-2в0097), Київською міською санепідемстанцією (від 11.12.09 № 2145), Головним управлінням охорони культурної спадщини (від 21.12.2009 №8714), Головним управлінням земельних ресурсів.

Виконуючи доручення Київської міської ради та замовлення Третьої особи 11.12.2009 року Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища надано висновок за №09-2948-в про використання земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Старообухівська 3є, Голосіївський район м. Києва, наявних містобудівних обмежень та умов, які мають враховуватись при розробці проекту відведення зазначеної земельної ділянки.

Містобудівна характеристика земельної ділянки, викладена у висновку, свідчить про те, що визначена територія земельної ділянки, відповідно до Генерального плану міста затвердженого рішення Київради від 28.03.02 № 370/1804 за функціональним призначенням належить до території лісів та лісопарків, але в той же час зазначено, що відповідно вже до «Схеми планування частини території південного планувального району Голосіївського адміністративного району в м. Києві», що затверджена рішенням Київради від 27.10.05 №271/3732 вказана земельна ділянка належить до території малоповерхової садибної житлової забудови.

28.03.2002 року рішенням Київської міської ради за №370/1804 «Про затвердження «Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року»затверджено Генеральний план м. Києва, який є не землевпорядною документацією, а містобудівною.

Таким чином при визначенні цільового призначення спірної земельної ділянки слід керуватися саме «Схемою планування частини території південного планувального району Голосіївського адміністративного району в м. Києві», затвердженої рішенням Київської міської ради від 27.10.2005 року за №271/3732, відповідно до якого зазначена земельна ділянка відведена до території малоповерхової садибної житлової забудови.

Таким чином, посилання Позивача на належність земельної ділянки до лісів та лісопарків є помилковим, оскільки 27.10.2005 року, тобто після затвердження Генерального плану м. Києва, рішенням Київської міської ради затверджено вищевказану Схему планування частини території, визначено, що спірна земельна ділянка відноситься до території житлової забудови.

Висновком Київської міської санепідемстанції від 11.12.2009 року за №2145 про вибір (погодження) земельної ділянки під забудову зазначена характеристика земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, а також встановлено наявність зелених насаджень окремих дерев і груп дерев самостійного походження. При цьому слід зазначити, що зі змісту ст. 4 Лісового кодексу України вбачається, що лісовим фондом визнаються лісові ділянки, у тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 га. Зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів, а також окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках, до лісового фонду України не належать. Таким чином зазначені зелені насадження окремих дерев і груп дерев самостійного походження не віднесені в установленому порядку до території лісів і лісопарків.

Крім того, згідно Програми комплексного розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральній частині міста, затвердженої рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 року за №806/3381, спірна земельна ділянка до зеленої зони м. Києва і земель лісового фонду не відноситься, створення на ній нових обєктів зеленого будівництва не передбачається.

Висновком Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 22.12.2009 року за №09-14796 проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки погоджено, вимоги про погодження цього проекту із органом лісового господарства не зазначено.

Згідно ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності, здійснення обовязкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації та порядок її проведення визначені Законом України «Про державну експертизу землевпорядної документації», ст. 9 якого передбачено, що обовязковій державній експертизі підлягають, зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Суд не погоджується з доводами Позивача про обовязковість погодження проекту відведення земельної ділянки із органом лісового господарства та отримання висновку державної експертизи землевпорядної документації, оскільки належність спірної земельної ділянки до земель лісового фонду не встановлена.

Що ж стосується позиції Позивача щодо порядку погодження матеріалів відведення земельних ділянок органами охорони навколишнього природного середовища, слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, передбачено погодження проекту відведення земельної ділянки із природоохоронним органом, але вказаною нормою законодавства не конкретизовано, який саме природоохоронний орган уповноважений на погодження проектів земельних ділянок.

У матеріалах адміністративної справи знаходиться висновок Головного управління екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради від 10.12.2009 року за №071/04-4-22/7006, яким погоджено проект відведення земельної ділянки Третій особі.

Перелік завдань, покладених на Головне управління екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), визначений у відповідному Положенні про Головне управління, яке затверджене рішенням Київської міської ради від 18.06.2009 року за №632/1688.

Відповідно до п. 1 зазначеного Положення, Головне управління є правонаступником управління охорони навколишнього природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в частині, що стосується його компетенції, передбаченої цим Положенням.

Згідно п. 2 Положення, Головне управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням, штампи, бланки, інші реквізити.

Пунктом 5.12 цього Положення передбачено, що Головне управління, на підставі покладених на нього завдань, погоджує відповідно до чинного законодавства документацію із землеустрою шляхом надання висновку.

Таким чином, суд прийшов висновку про те, що наявність висновку Головного управління екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради достатня для погодження проекту відведення земельної ділянки і не потребує відповідного подальшого погодження земельної ділянки іншими додатковими органами охорони навколишнього природного середовища, оскільки Головне управління ресурсів також наділене повноваженнями погодження і надання відповідних висновків.

Таким чином твердження Позивача, щодо наявності порушень чинного законодавства допущених під час виділення Третій особі спірної земельної ділянки, не знаходять документального підтвердження.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.С. Винокуров

Дата виготовлення постанови в повному обсязі 9.04.2012