ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
24 квітня 2012 р. № 2а-3501/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Павлишина Ю.І.,
представника позивача Півторака А.М.,
відповідача ОСОБА_2,
перекладача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Грузії ОСОБА_5 про затримання та примусове видворення за межі території України,-
встановив:
Мостиський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з вказаним вище позовом до громадянина Грузії ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому просить суд затримати та примусово видворити відповідача за межі території України.
Позовні вимоги мотивовані незаконним прибуттям відповідача на територію України з метою перетину державного кордону, що завдає шкоди міжнародному іміджу, національним інтересам та безпеки України, в частині недоторканості кордонів.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач позов визнав усно.
Заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність на загальних підставах.
Згідно з ч. 4 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Як вбачається з матеріалів справи 21.04.2012 року о 14 год. 30 хв. представниками прикордонної варти Республіки Польща, на підставі Угоди про реадмісію осіб, на територію України було передано громадянина Грузії ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 в пункті пропуску «Шегині»на території Шегинівської селищної ради Мостиського району Львівської області, який незаконно перетнув державний кордон України в Республіку Польща на території Старосамбірського району Львівської області.
На підставі п. 14 ст. 20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», ст. 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до відповідача застосовано адміністративне затримання на термін до трьох діб з метою встановлення особи, на підставі чого складено протокол про адміністративне затримання від 21.04.2012 року.
Відповідно до постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 23.04.2012 року відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн.00 коп.
Мостиським прикордонним загоном Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України прийнято рішення від 21.04.2012 року про примусове повернення громадянина Грузії ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі України.
Як вбачається із заяви громадянина Грузії ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідач пояснив, що вказаний позов визнає повністю.
Крім того, як вбачається з пояснень відповідача, метою незаконного перетину державного кордону з України до Республіки Польща є отримання заробітку на території країн Євросоюзу.
Судом встановлено, що у відповідача відсутні документи для перетину державного кордону в офіційному порядку та повернення на Батьківщину, родинні зв'язки на території Україні відсутні, до міграційної служби з заявою про набуття статусу біженця не звертався.
Представлені позивачем документи та пояснення відповідача свідчать про те, що реалізуючи свої права та свободи, відповідач міг встановленим порядком іммігрувати в Україну або іншу Європейську країну на постійне місце проживання, не завдавши шкоди національним інтересам України. Проте, знаючи про можливість легального в'їзду до Європейських країн, відповідач незаконно перетнув державний кордон, у зв'язку з чим порушив чинне законодавство України та завдав шкоди національним інтересам держави.
Як вбачається з положень ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особи без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Органи внутрішніх справ, органи охорони державного кордону або Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх зверненням постанови адміністративного суду затримати і примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі органами охорони державного кордону до суміжної держави. Така постанова приймається судом за зверненням органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець та особа без громадянства будуть ухилятися від виїзду.
Іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України (всупереч забороні щодо в'їзду в Україну, за відсутності визначених законодавством та міжнародними договорами України підстав для перебування в Україні (транзитного проїзду через її територію), у тому числі перебування за чужими, підробленими, зіпсованими або такими, що не відповідають встановленому зразку, візою (дозволом), паспортним документом або прийняті на територію України на виконання міжнародних договорів про реадмісію осіб, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, розміщуються за рішенням адміністративного суду в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України у примусовому порядку, але не більш як дванадцять місяців.
Встановлені судом обставини, а саме: відсутність у відповідача близьких родичів, власного житла, постійного джерела існування та законних представників на території України, незаконне перетинання ним державного кордону з метою подальшого транзитного пересування без належним чином оформлених проїзних документів, свідчать про те, що ним порушені вимоги ст.ст. 4, 9, 16 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»від 22.09.2011 № 3773-VI та, відповідно до ч. 1,3 ст. 30 вказаного Закону підлягає поміщенню в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та подальшому примусовому видворенню за межі території України.
Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»від 22.09.2011 № 3773-VI іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.
Таким чином, факт незаконного перетину громадянином Грузії ОСОБА_5 державного кордону України встановлений постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 23.04.2012 року та не потребує доказування.
Крім того, відповідач визнає факт незаконного перетинання кордону держави України без відповідного дозволу та порушення норм чинного законодавства України.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, які відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись наведеним вище та ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Затримати та примусово видворити громадянина Грузії ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.
3. Судові витрати відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню зі сторін не підлягають.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом п'яти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Відповідно до ч. 5 ст. 183-5 постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку в п'ятиденний строк з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 квітня 2012 року.
Суддя Гулик А.Г.