Копія Справа № 2а-2063/10/1170
Категорія статобліку - 2.26
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30 липня 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Флоренка О.Ю.
при секретарі -Галушко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Знам'янського міжрайонного прокурора Кіровоградської області до Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області про скасування п.п. 1, 2, 3,4 додатку до розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації від 26.02.2010 р. №81-р «Про розмір надбавок за лютий 2010 року», -
07 червня 2010 року Знам'янський міжрайонний прокурор Кіровоградської області звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області, в якій просить скасувати п.п. 1,2,3,4 додатку до розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації від 26.02.2010 року №81-р «Про розмір надбавок за лютий 2010 року».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проведенні перевірки з питань законності прийняття розпоряджень голови Знам'янської районної державної адміністрації, встановлено, що відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4 додатку до розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації від 26.02.2010 року №81-р, встановлені надбавки у розмірі 3,8% до посадового окладу за високі досягнення у праці з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років Іващуку А.О. - голові Знам'янської районної державної адміністрації; Стояну А.Г. - першому заступнику голови Знам'янської райдержадміністрації; Ніколаєнку В.М. та Пересадченко Л.В. - заступникам голови Знам'янської райдержадміністрації.
Позивач зазначив, що рішення з приводу встановлення надбавок голові Знам'янської районної державної адміністрації та його заступникам повинно прийматися вищестоящим органом, тобто Кіровоградською обласною державною адміністрацією.
Крім того, розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 20.05.2009 року №306-р «Про надбавку до посадового окладу», не делеговані повноваження голові Знам'янської райдержадміністрації щодо встановлення надбавок за високі досягнення у праці, як голові районної державної адміністрації так і його заступникам.
Видання розпорядження місцевою державною адміністрацією щодо встановлення її голові та заступникам надбавок суперечить вимогам ст.1 Закону України «Про боротьбу з корупцією»у частині незаконного одержання особою, уповноваженою на виконання функцій держави, у зв'язку з виконанням таких функцій матеріальних благ.
За наслідками встановлених порушень позивачем було винесено протест, який відповідач відхилив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом.
Від представника прокуратури надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі (а.с. 22).
Представник відповідача Мельник Н.М. в судовому засіданні позов не визнав та просив суд відмовити позивачеві у задоволенні позову з підстав, зазначених у письмових запереченнях (а.с. 24-26).
Заперечуючи проти задоволення позову відповідач зазначив, що заборгованості з виплати заробітної плати працівникам райдержадміністрації у І кварталі 2010 року не було. Надбавки нараховувались та виплачувались за рахунок фонду економії оплати праці за рахунок незаповнених вакансій та перебування працівників на лікарняному.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що слід відмовити у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про прокуратуру", на органи прокуратури покладено здійснення прокурорського нагляду за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами, центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами. їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 Закону України „Про прокуратуру" передбачено, що предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам. Згідно ч. 2 вказаної статті, перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.
Згідно із ст. 21 Закону України „Про прокуратуру", протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність із законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права.
Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.
У відповідності із ч. 4 ст. 21 Закону України „Про прокуратуру", у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про вдхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду.
Судом встановлено, що 20.05.2009 року Головою Кіровоградської обласної державної адміністрації винесено розпорядження №306-р «Про надбавки до посадового окладу», відповідно до пунктів 1, 4 якого встановлено з 01 січня 2009 року головам районних державних адміністрацій, тимчасово виконуючим обов'язки голів районних державних адміністрацій, першим заступникам, заступникам голів райдержадміністрацій, керівникам структурних підрозділів облдержадміністрацій та їх заступникам надбавки у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років у межах установленого фонду оплати праці (згідно з додатками 1,2). Головам районних державних адміністрацій, тимчасово виконуючим обов'язки голів районних державних адміністрацій, керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації забезпечити з урахуванням особистого вкладу, результатів роботи кожного працівника пропорційно рівномірну виплату надбавок, передбачених чинним законодавством (а.с. 6-7).
На підставі розпорядження від 20.05.2009 року №306, головою Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області прийнято розпорядження від 26.02.2010 року №81-р «Про розмір надбавки за лютий 2010 року», яким встановлені надбавки за високі досягнення у праці, з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років окремим державним службовцям райдержадміністрації за підсумками роботи у лютому 2010 року, а саме: голові Знам'янської РДА Іващуку А.О., першому заступнику голови Знам'янської РДА Стояну А.Г., заступникам голови Знам'янської РДА Ніколаєнку В.М. та Пересадченко Л.В., керівнику апарату Знам'янської РДА Оврас О.С. у розмірі 3,8%, начальнику загального відділу апарату Знам'янської РДА Балаклеєнко Н.М., головному спеціалісту відділу освіти Знам'янської РДА Голік А.К., директору районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Яценко О.В. у розмірі 50 %, головному спеціалісту відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Знам'янської РДА Михайловій О.І. у розмірі 30% (а.с. 8-9).
16.04.2010 року позивачем було прийнято протест №2194-вих. на п.п. 1,2,3,4 додатку до розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації від 26.02.2010 року №81-р «Про розмірі надбавок за лютий 2010 року», з вимогами розглянути протест на сесії ради, визнати аргументи протесту обґрунтованими та скасувати оскаржуване рішення (а.с. 10).
27.04.2010 року головою Знам'янської РДА було надіслано лист 29-66/0 про розгляд протесту Знам'янського міжрайонного прокурора, в якому зазначено, що п.п. 1,2,3,4, додатку до розпорядження голови райдержадміністрації від 26.02.2010 року №81-р «Про розмір надбавок за лютий 2010 року»видані в межах повноважень, надбавки встановлено на законних підставах, а тому відсутні підстави для задоволення протесту (а.с. 11).
Відповідно до підпункту 1 "в" пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи: керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років; керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи), а також прокурорам та слідчим органів прокуратури, керівним працівникам і слідчим органів внутрішніх справ, посади яких віднесені до відповідних категорій посад державних службовців і які займаються розслідуванням кримінальних справ, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" встановлено, що преміювання керівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, урядових органів державного управління та інших органів, їх заступників, встановлення їм надбавок, передбачених цією постановою, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається органом вищого рівня.
Суд вважає, що саме таким рішенням органу вищого рівня про зазначені виплати є розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 20.05.2009 р. №306-р «Про надбавки до посадового окладу». Оскільки на виконання зазначеного розпорядження голови КОДА було законно видане оскаржуване розпорядження, суд не вбачає підстав для скасування п.п. 1,2,3,4 додатку до оскаржуваного розпорядження.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
На підставі цього суд вважає, що протест Знам'янського міжрайонного прокурора Кіровоградської області від 16.04.2010 р. №2194-вих. на п.п. 1,2,3,4 додатку до розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації від 26.02.2010 року №81-р «Про розмірі надбавок за лютий 2010 року», винесений не на підставах, що передбачені Конституцією та законами України, необґрунтовано, а тому відповідач правомірно його відхилив.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Отже, суд дійшов висновку, що п.п. 1,2,3,4 додатку до розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації від 26.02.2010 року №81-р «Про розмірі надбавок за лютий 2010 року»є законними і такими, що винесені відповідачем із дотриманням всіх зазначених принципів, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідачем під час розгляду даної адміністративної справи свідки не залучалися, судові експертизи не проводилися, а тому ним не понесені судові витрати, які підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного та керуючись п. 3 ч. 3 ст. 2, ст.ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.07.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 04.08.2010 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 2 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис) О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
Суддя О.Ю. Флоренко