Копія Справа № 2а-115/10/1170
Категорія статобліку 6.6.6
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 квітня 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Флоренка О.Ю.
при секретарі -Галушко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Кіровограді до Державного реєстратора Кіровоградської міської ради та Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс" про визнання запису про державну перереєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності недійсним -
22 січня 2010 року Державна податкова інспекція у м. Кіровограді звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Кіровоградської міської ради та Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс", в якому просить визнати недійсним запис про державну перереєстрацію Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс"; зобов'язати Державного реєстратора Кіровоградської міської ради зробити реєстраційну дію "внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", якою ввести до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інформацію про попереднє місцезнаходження Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс"; визнати неправомірними дії посадових осіб Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс", щодо надання недостовірних даних.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 (довіреність від 07.12.2009 року №86) позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник Державного реєстратора Кіровоградської міської ради ОСОБА_2 (довіреність від 01.04.2010 року) у судовому засіданні заперечив проти задоволення адміністративного позову з підстав, зазначених у письмових запереченнях та додатково пояснив, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими. Представник державного реєстратора Кіровоградської міської ради зазначив, що чинним законодавством не передбачено такий юридичний термін як „перереєстрація" на який посилається позивач, також законодавстовом про реєстрацію не передбачено скасування або визнання недійсним реєстраційної дії "внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" за судовим рішенням. Отже, чинним законодавством не визначено реєстраційну дію, якою можна внести до Єдиного державного реєстру інформацію про попереднє місцезнаходження юридичної особи без подання документів визначених законом. Також в позовній заяві відсутнє посилання позивача на конкретну дію або бездіяльність державного реєстратора Кіровоградської міської ради, як суб'єкта владних повноважень та норму, якою закріплено порушене право позивача.
Приватне підприємство виробничо - комерційна фірма "Елтекс" у судове засідання не з'явилось. Відповідачу направлялась повістки про виклик до суду, але з відділення "Укрпошти" повернувся конверт з відміткою "по даному адресу не розташований"(а.с. 29).
Згідно статті 93 ЦК України, місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені. Статтями 17, 19 Закону України „Про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", на уповноважений орган юридичної особи покладено обов'язок подавати державному реєстратору відомості у разі зміни місця знаходження юридичної особи.
У відповідності до частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
На підставі зазначених норм, з врахуванням того, що конверт направлявся на адресу, яка зазначена в адміністративному позові та витягу з реєстраційної справи (а.с. 4), є місцезнаходженням юридичної особи, суд вважає за можливе розглянути справу без участі Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс".
Заслухавши представника позивача ОСОБА_1, представника Державного реєстратора Кіровоградської міської ради ОСОБА_2, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю з наступних підстав.
Судом всановлено, що працівниками податкової міліції ДПІ у м. Кіровограді було здійснено виїзд з метою перевірки місцезнаходження Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс" в результаті якої встановлено, що дане підприємство не знаходиться за вказаною адресою, за даною адресою знаходиться Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровоградський обласний центр післядипломного навчання працівників АПК", що підтверджується актом від 24 грудня 2009 року (а.с. 9) та довідкою від 30.12.2009 р. №5565 про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків (а.с.10).
Стаття 104 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Закон України "Про державну податкову службу в Україні"від 04.12.1990 р. № 509-XII, а саме ст. 10 встановлює вичерпний перелік функцій податкових органів, який не підлягає розширеному тлумаченню.
Відповідно до пунтку 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 р. N 509-XII органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
В даному адміністративному позові позивач ставить вимогу про визнання недійсним запису державної перереєстрації Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс" та зобов'язання Державного реєстратора Кіровоградської міської ради зробити реєстраційну дію "внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", якою ввести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців інформацію про попереднє місцезнаходження Приватного підприємства виробничо - комерційної фірми "Елтекс".
Зазначена позивачем вимога не має наслідком припинення юридичної особи та виключення її з державного реєстру.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-IV у разі, якщо відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Частини 9 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.
Аналізуючи Закон, суд приходить до висновку, що законодавством визначений чіткий порядок внесення в реєстраційну картку відомостей щодо незнаходження за місцем реєстрації підприємства.
Позивачу необхідно направити державному реєстратору повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням для внесення в Єдиний державний реєстр запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Відповідно до статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Згідно частини 8 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У повідомленні зазначаються підстава його надіслання, остання дата одержання державним реєстратором реєстраційної картки від юридичної особи або найменування органу державної податкової служби, який надіслав повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, та дата цього повідомлення.
Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду та повідомляє про це заявника у випадках і в порядку, встановлених частиною п'ятою цієї статті.
У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
З урахуванням вказаних норм ДПІ слід було направити державному реєстратору повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням для внесення в Єдиний державний реєстр запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, що і стало б підставою для звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи, в межах повноважень визначених Законом України "Про державну податкову службу".
У разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, державний реєстратор буде зобов'язаний направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до частини 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
В діях відповідачів суд не вбачає жодних противоправних дій, які б податковий орган мав право оскаржити в судовому порядку. Законодавством встановлений порядок внесення змін до реєстраційної картки державним реєстратором, який не може бути змінений податковим органом. Також законодавством встановлено порядок реагування податкового органу у випадках, коли юридична особа не знаходиться за своїм місцезнаходженням, і іншого способу реагування на виявлення такого факту законодавством не встановлено.
Керуючись ст. ст. 10-11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", та ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців"від 15.05.2003 р. № 755-IV та ст.ст.71, ст.ст. 160-163 КАС України, суд,
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.04.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 19.04.2010 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис)
Згідно з оригіналом:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.Ю. Флоренко
Дата виготовлення постанови в повному обсязі -19.04.2010 р.