про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог
04 квітня 2012 року Справа № 2а/0370/720/12
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С.Ф., вивчивши позовну заяву опікуна ОСОБА_1, діючої від імені та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції у Волинській області, Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування свідоцтва про народження і виписки з місця реєстрації, визнання недійсними правочинів та поновлення житлових прав неповнолітнього,
15 листопада 2011 року ОСОБА_1, діючої від імені та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції у Волинській області, Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Луцького міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування свідоцтва про народження і виписки з місця реєстрації, визнання недійсними правочинів та поновлення житлових прав неповнолітнього.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.11.2011 року даний позов залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Позивач не погоджуючись з вищеназваною ухвалою судді 21.11.2011 року подала на неї апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду в якій просила усунути підстави, які стали підставою для залишення позовної заяви без розгляду та поновити строк звернення з позовом до адміністративного суду.
29 лютого 2012 року ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу апелянта задоволено частково, а ухвалу судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.11.2011 року про залишення позовної заяви без розгляду скасовано та справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Львівським апеляційним адміністративним судом справу повернуто до Волинського окружного адміністративного суду, яка до останнього надійшла 20 березня 2012 року.
21 березня 2012 року ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху, оскільки не відповідала вимогам статті 106 КАС України.
Позивачем 02 квітня 2012 року на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху подано уточнену позовну заяву в якій просить визнати незаконними дії начальника відділу РАЦСу Луцького РУЮ щодо видачі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 20.10.2003 року, скасувати це свідоцтво про народження і визнати недійсними правочини вчинені на підставі цього свідоцтва про народження, визнати незаконними дії паспортиста СГІРФО Луцького МВ УМВС України у Волинській області ігнорування права неповнолітнього на реєстрацію чинної прописки від 09.04.1996 року за адресою АДРЕСА_1 скасувати виписку від 03.03.2004 року з адреси постійного місця проживання, поновити неповнолітнього в чинній прописці.
Вивчивши матеріали позову, у відкритті провадження в частині позовних вимог про визнання недійсними правочинів, скасування виданого свідоцтва про народження, поновлення житлових прав неповнолітнього слід відмовити на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з наступних підстав.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Згідно із частиною 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
У пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. При цьому, згідно із пунктом 7 частини статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 17 КАС України встановлює категорії справ на які поширюється юрисдикція адміністративних судів. В пунктах 1, 5 частини 2 зазначеної статті визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності та зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
В позовній заяві позивачем заявлені вимоги до відділу РАЦСу Луцького РУЮ про скасування свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 20.10.2003 року та позовні вимоги до СГІРФО МВ УМВС України у Волинській області про поновлення неповнолітнього в чинній прописці від 09.04.1996 року за адресою постійного проживання АДРЕСА_1 згідно чинного свідоцтва про народження серії І-ЕГ №291261 від 30.01.1996 року та про визнання правочинів недійсними.
З вищеназваних вимог вбачається спір про право, предметом якого є перевірка правильності формування волі відповідачів при видачі свідоцтва про народження, а також правомірність укладених правочинів, які укладені на підставі виданого свідоцтва про народження.
Відповідно до частини 1 статті 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
За таких обставин заявлені у справі позовні вимоги про визнання угод недійсними, скасування свідоцтва про народження, поновлення житлових прав неповнолітнього випливають з відносин, що мають приватноправовий характер та не стосуються захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, а відтак спір в цій частині не є публічно-правовим і не підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.
Отже, згадані позовні вимоги позивача не можуть розглядатись за правилами адміністративного судочинства, оскільки віднесені до компетенції судів загальної юрисдикції і підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, тому належать до розгляду Луцьким міськрайонним судом. Відтак, в силу пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України у відкритті провадження в адміністративній справі по цих позовних вимогах слід відмовити.
Керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України,
У відкритті провадження в частині позовних вимог, а саме: до відділу РАЦСу Луцького РУЮ щодо скасування свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 20.10.2003 року та щодо визнання недійсними правочинів вчинених на підставі цього свідоцтва, відмовити.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачу, що для вирішення цих позовних вимог їй слід звернутися з позовом в порядку цивільного судочинства до Луцького міськрайонного суду Волинської області.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.Ф. Костюкевич